Żywienie zwierząt tylko pozornie jest nieskomplikowane. W rzeczywistości często stanowi dla właścicieli duże wyzwanie. Karma ma nie tylko smakować pupilowi, lecz także wspomagać jego prawidłowy wzrost, rozwój i zdrowie. Warto się więc dowiedzieć, jaka karma dla psa będzie najlepsza dla Twojego czworonoga. Na co zwrócić uwagę podczas jej wyboru? Jakie produkty dostępne na rynku zasługują na szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Najlepsza karma dla psa – dlaczego wybór odpowiedniego produktu jest tak ważny?

Najlepsza karma dla psa pełni następujące funkcje:

 • wspiera prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów; 
 • dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych;
 • zwiększa poziom energii i wspiera w utrzymywaniu dobrej kondycji;
 • ma pozytywny wpływ na rozwój psychofizyczny zwierzęcia;
 • pomaga uniknąć problemów gastrycznych.

Karma, która jest dobrze dobrana do potrzeb konkretnego zwierzęcia, wspiera jego wzrost i rozwój na wszystkich płaszczyznach. Ułatwia też właścicielom opiekę nad pupilem, ponieważ zawiera wszystko, czego zwierzak potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. Nie musisz się więc martwić o dodatkową suplementację.

Jaka jest najlepsza karma dla psa? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów dla psów różnej wielkości i rasy. Jaka jest najlepsza karma dla psa w przypadku Twojego pupila? Na którą z opcji warto się zdecydować? Znalezienie odpowiedzi na każde z tych pytań stanie się łatwiejsze po poznaniu 3 kluczowych aspektów związanych z żywieniem zwierzęcia.

1. Skład karmy

Jaka karma dla psa jest dla niego zdrowa? Przede wszystkim taka, która jest dobrze zbilansowana. Produkt zawierający odpowiednie ilości białka, tłuszczu i węglowodanów będzie wspierać prawidłowe funkcjonowanie organizmu Twojego pupila. Co powinno się znaleźć w składzie karmy? Każdy z wymienionych makroskładników – w odpowiednich proporcjach. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, ile mięsa znajduje się w wybranym produkcie. Im jest go więcej, tym (w większości przypadków) lepiej. Unikaj karm zawierających sztuczne wypełniacze i zbędne dodatki. Nie mają wartości odżywczej, a jedynie „zapychają” i mogą wpływać negatywnie na zdrowie zwierzęcia.

Jakie mięso w składzie karmy jest najlepszym wyborem?

Na rynku znajdziesz karmy między innymi z następującymi rodzajami mięsa: 

 • kurczak;
 • wieprzowina;
 • wołowina;
 • łosoś;
 • cielęcina;
 • mięso z królika.

Na którą z opcji się zdecydować? To zależy. Najlepsza karma dla psa może zawierać każdy z tych rodzajów mięsa, o ile Twój pupil nie jest na nie uczulony. U psów najczęstsze są jednak uczulenia na mięso drobiowe, dlatego warto mieć to na uwadze podczas zakupów.

2. Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra?

Obecnie najpopularniejsze są karmy suche oraz mokre. Pierwsze z nich mają formę krokietów o różnych rozmiarach i kształtach, a drugie składają się ze zmielonych produktów. Najczęściej sprzedaje się je w puszkach lub saszetkach. Wybór konkretnej opcji zależy od wielu czynników. Warto wiedzieć, że każdy z tych rodzajów pożywienia może dostarczyć Twojemu pupilowi niezbędnych składników odżywczych. Zarówno sucha, jak i mokra karma mają też swoje wady i zalety.

Wady i zalety suchej karmy

Jaka jest najlepsza karma dla psa: sucha czy mokra? Jedną z największych wad suchej karmy jest to, że jej konsystencja w niczym nie przypomina naturalnego pożywienia dla psów. Zawiera też często więcej węglowodanów niż mokre karmy. Wiele psów niechętnie je takie produkty – wówczas trzeba im zapewnić alternatywę. Z kolei do zalet suchej karmy należy przede wszystkim to, że często ma większą kaloryczność. Poza tym jej przechowanie i dozowanie jest znacznie łatwiejsze. Nie psuje się ani nie wydziela tak intensywnego zapachu, jak mokra karma.

Plusy i minusy mokrej karmy

Mokre karmy pozostają świeże przez niedługi czas po otwarciu. Często trzeba je przechowywać w lodówce, a niestety wydzielają nieprzyjemny – dla ludzi – zapach. Są podatniejsze na zepsucie i mają mniejszą wartość energetyczną niż suche karmy, więc zwierzę musi zjeść ich więcej, by się nasycić. Mimo tych wad w wielu przypadkach najlepsza karma dla psa to jednak mokra karma. Zwierzęta chętnie się nią zajadają – smakuje im zdecydowanie bardziej niż ta sucha. Dzięki temu nawet czworonogi z małym apetytem zjedzą coś odżywczego. Karmy mokre nie tylko odżywiają, lecz także pomagają w nawadnianiu organizmu.

3. Rodzaj karmy dopasowany do konkretnych potrzeb

W zależności od rasy, rozmiaru czy towarzyszących im schorzeń psy mają różne potrzeby żywieniowe. Niektóre z nich muszą spożywać antyalergiczne jedzenie, a inne posiłki o wysokiej wartości energetycznej – na przykład ze względu na uprawiany sport czy karmienie młodych. Warto uwzględnić te czynniki, aby faktycznie dobrać karmę do potrzeb swojego pupila. Podczas zakupów zwróć uwagę na wszystkie wspomniane aspekty. Dzięki temu wybór konkretnej opcji będzie łatwiejszy!

Jaka sucha karma dla psa? Nasze propozycje

Jaka sucha karma dla psa jest warta Twojej uwagi? Oto nasze propozycje!

1. Brit Care Grain-Free

Jedna z karm najczęściej wybieranych przez hodowców i właścicieli psów. Ma bardzo dobry skład (zawiera między innymi mięso z łososia). Smakuje zwierzakom, a przy tym jest dostępna w różnych wariantach. Można dobrać konkretny z nich na przykład do wieku czworonoga.

BRIT Care Grain-free Adult karma sucha z łososiem dla psów
Źródło: https://fera.pl/brit-care-grain-free-adult-karma-sucha-z-lososiem-12-kg.html

Sucha karma dla psów Brit Care Grain-Free

2. Baltica Adult Salmon Hypoallergenic

Ma w składzie między innymi łososia i suszone ziemniaki. Jest pełna różnego rodzaju składników odżywczych i idealna dla zwierząt o wrażliwych układach pokarmowych.

KARMA SUCHA DLA PSA Z HYPOALERGICZNA ŁOSOSIEM DLA MAŁYCH RAS 1KG
Źródło: https://psiedobre.pl/Karma-z-hypoalergiczna-lososiem-dla-malych-ras-1kg-p786

 

Karma sucha dla psów Baltica Adult Salmon Hypoallergenic

3. Optimanova Puppy Digestive Rabbit & Potato

Jest dostępna w kilku wersjach dla zwierząt w różnym wieku. To karma klasy premium: pełnowartościowa, doskonale zbilansowana i lekkostrawna.

OPTIMANOVA PUPPY DIGESTIVE RABBIT & POTATO 2 KG - KARMA BEZGLUTENOWA LEKKOSTRAWNA DLA SZCZENIĄT
Źródło: https://psiedobre.pl/Optimanova-Puppy-Digestive-Rabbit-Potato-2-kg-karma-bezglutenowa-lekkostrawna-dla-szczeniat-p1294

Karma dla psów Optimanova Puppy Digestive Rabbit & Potato

Którą z opcji wybrać? Jaka sucha karma dla psa będzie najlepsza? Sprawdź skład, cenę i przeznaczenie danego produktu, aby wybrać ten idealny dla swojego czworonoga.

Jaka mokra karma dla psa? Co wybrać?

Jaka mokra karma dla psa będzie najlepszym wyborem? Oto kilka sprawdzonych produktów.

1. Karma mokra dla psów – Dzik Wiejska Zagroda

W jej składzie na pierwszym miejscu znajduje się mięso z dzika. Ta karma monobiałkowa jest dobrze zbilansowana i stanowi ciekawą alternatywę smakową dla standardowych produktów.

12x400g Dzik Wiejska Zagroda, karma mokra monobiałkowa dla dorosłych psów wszystkich ras
Źródło: https://psiechrupki.pl/pl/p/12x400g-Dzik-Wiejska-Zagroda%2C-karma-mokra-monobialkowa-dla-doroslych-psow-wszystkich-ras/2830

Karma mokra dla psów Dzik Wiejska Zagroda

2. Karma mokra dla psów – Wieprzowina z kaczką Pan Mięsko

Zawiera wysokiej jakości mięso z takimi dodatkami jak polskie jabłka i zioła.

12x400g Wieprzowina z Kaczką Pan Mięsko, karma mokra dla szczeniąt wszystkich ras
Źródło: https://psiechrupki.pl/pl/p/12x400g-Wieprzowina-z-Kaczka-Pan-Miesko%2C-karma-mokra-dla-psich-szczeniat-wszystkich-ras/2844

Wieprzowina z kaczką Pan Mięsko – karma mokra dla psów

3. Dolina Noteci Premium Wołowina w puszcze – mokra karma dla psa

Składa się między innymi z wołowiny, brązowego ryżu, marchwi i bazylii. Stanowi zbilansowany i pełnoporcjowy posiłek dla psa.

Dolina Noteci Premium Pies Wołowina puszka 800g
Źródło: https://zoo4u.pl/dla-psow/dolina-noteci-premium-pies-wolowina-puszka-800g/

Dolina Noteci Premium Wołowina w puszcze – mokra karma dla psa

Jaka mokra karma dla psa będzie najlepsza? Podobnie jak przy suchej karmie, warto się zapoznać z potrzebami żywieniowymi swojego zwierzaka i zestawić je z konkretnymi produktami. Zatem jaka jest najlepsza karma dla psa? Idealny produkt to ten, który ma dobry skład oraz formę i przeznaczenie dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojego zwierzaka. Wówczas zapewnia mu odpowiednie wsparcie w zdrowym i zrównoważonym rozwoju.

Jeżeli planujesz zakup karmy dla psa online, polecamy opcję płatności z PayPo – kup teraz, zapłać za 30 dni. Umożliwi Ci to ocenienie produktu w komfortowych warunkach domowych, a następnie dokonanie płatności. Wiele sklepów z produktami dla zwierząt oferuje możliwość płatności z PayPo. Zapoznaj się z kategorią Dla zwierząt i sprawdź listę dostępnych sklepów.

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-reka-pies-zwierze-domowe-4422098/

Szczegóły usługi “Zapłać za 30 dni” dostępne w Regulaminie na paypo.pl. Klienci PayPo po spłaceniu jednej transakcji w całości, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ciągu 30 dni lub w ratach. Więcej na paypo.pl