Chcesz rozwijać swoje umiejętności plastyczne przy pomocy tabletu? A może szukasz niezawodnego sprzętu do pracy? Sprawdź, jaki tablet do rysowania najlepiej sprawdzi się w praktyce. Zobacz ranking najlepszych urządzeń.

Rysowanie, projektowanie, szkicowanie – sztuka i praca graficzna przeniosły się do świata wirtualnego, dając twórcom nowe możliwości. Warto zainwestować w jakościowe urządzenie, które pozwoli Ci swobodnie pracować i się rozwijać.

Rodzaje tabletów do rysowania

Na rynku są dostępne tablety graficzne o różnych parametrach i zróżnicowanych funkcjach. Wybór konkretnego modelu zależy tak naprawdę od potrzeb użytkownika i przeznaczonego na zakup tabletu budżetu. Jakie są różnice w poszczególnych rodzajach tabletów?

Tablet graficzny z ekranem

Jaki tablet graficzny wybrać, jeśli zawodowo zajmujesz się projektowaniem, rysowaniem i szkicowaniem? Urządzenie z ekranem pozwala wykonać całą pracę na jednym sprzęcie. To znaczy, że poza piórem czy długopisem nie potrzebujesz żadnego innego sprzętu. Nie musisz podłączać go do komputera, więc tak naprawdę masz możliwość wykonywania swojej pracy z każdego miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz.

Tablet graficzny z ekranem jest przeznaczony głównie dla profesjonalistów. To na nim pracują doświadczeni graficy czy artyści.

Tablet graficzny bez ekranu

Tablet graficzny bez ekranu wymaga podłączenia do innego urządzenia. To na nim możesz rysować i projektować, ale tworzony obraz będzie wyświetlany na komputerze. Często ten rodzaj tabletu wybierany jest przez początkujących twórców. Taki tablet ma najczęściej dwa przyciski funkcyjne, a cała praca odbywa się przy pomocy piórka. Nieskomplikowane urządzenie jest proste w obsłudze, dlatego często to właśnie ten rodzaj sprzętu wybierają projektanci i artyści amatorzy.

Jak wybrać tablet graficzny – na jakie cechy sprzętu warto zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki tablet do rysowania spełni Twoje oczekiwania? W pierwszej kolejności warto przemyśleć, jakiego produktu tak naprawdę szukasz, w jaki sposób będziesz z niego korzystać, a tym samym, który z dostępnych na rynku tabletów będzie miał konkretne cechy użytkowe.

Rozdzielczość tabletu graficznego

Tablet do rysowania powinien charakteryzować się wysoką rozdzielczością. W przypadku tabletów graficznych jest ona określana w IPI. To ona pozwoli Ci dostrzegać ważne detale w wykonywanej pracy. Im większa rozdzielczość, tym lepsza precyzja ruchów i komfort rysowania. Rozdzielczość urządzenia jest szczególnie istotna w przypadku tabletów bez ekranu, czyli tych, które musisz połączyć z komputerem. W takim wypadku rozdzielczość tabletu musi być dobrana konkretnie do rozdzielczości monitora. Im lepsza matryca monitora, tym wyższa powinna być właśnie rozdzielczość tabletu.

Czułość na nacisk

Jednym z parametrów, na które musisz zwrócić uwagę, kupując tablet graficzny, jest czułość nacisku. Co to oznacza w praktyce i jakie ma znaczenie dla pracy z urządzeniem? Czułość na nacisk oznacza częstotliwość odczytu ruchu wykonywanego przez pióro. Im większa prędkość czytania, tym płynniej obraz pojawia się na ekranie monitora. Czułość opisywana w tabletach graficznych wyrażana jest za pomocą konkretnej liczby. 4096 to średni poziom czułości. Pióra i rysiki o średniej czułości sprawdzają się m.in. w przypadku fotografów, pracujących nad edycją zdjęć. Wysoki współczynnik wybierają najczęściej projektanci graficzni i rysownicy.

Obszar roboczy

O tym, jaki tablet graficzny sprawdzi się w Twojej pracy, będzie również decydować wielkość obszaru roboczego. Chcesz przenosić tworzone rysunki na ekran monitora? Kup tablet o większym obszarze roboczym. Jeśli natomiast tablet ma być dla Ciebie narzędziem do retuszu zdjęć, nie będziesz potrzebować sprzętu ze zbyt obszernym polem roboczym.

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Tablety graficzne z ekranem LCD mają swój własny system operacyjny, co nie wymaga żadnej kompatybilności, ponieważ nie jest konieczne podłączanie ich do osobnego urządzenia. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup tabletu bez ekranu, sprawdź, czy jest on kompatybilny z systemem operacyjnym Twojego komputera. To ważne, aby oba sprzęty mogły ze sobą swobodnie współpracować.

Dostępne obecnie na rynku tablety graficzne są kompatybilne z większością popularnych programów do edycji, zarówno dla doświadczonych twórców, jak i początkujących amatorów. Dzięki temu możesz wybrać program, w którym czujesz się dobrze i pewnie.

Najlepsze tablety do rysowania dla początkujących

Eksperci pracujący od lat z tabletami wysnuwają jeden wniosek. Najlepszy tablet graficzny dla początkujących to ten, który podłączysz bezpośrednio do komputera. Dlaczego? Sprzęt ten jest zdecydowanie tańszy niż tablet z ekranem. Co za tym idzie, będzie lepszy do testowania i poznawania swoich możliwości. Wchodząc na wyższy poziom umiejętności, przekonując się, że rysowanie na tablecie to to, czego faktycznie chcesz, będziesz już wiedzieć, jakich cech nowego sprzętu szukać. Tego typu urządzenie jest również proste w obsłudze.

Wacom Intuos – najlepszy model tabletu dla początkujących twórców

Cztery przyciski funkcyjne, lekkie pióro, precyzja i pełne wsparcie użytkownika – Wacom Intuos wydaje się idealnym wyborem dla wszystkich tych, którzy właśnie zaczynają swoją przygodę z tabletem graficznym. Tablet ma oprogramowanie do edycji zdjęć, a także do rysowania cyfrowego. Użytkownicy cenią sobie parametry tego urządzenia, a to najlepsza rekomendacja zachęcająca do zakupu.

XenceLabs Tablet Graficzny S Standard – niepozorne, ale funkcjonalne narzędzie pracy

To niewielki, kompaktowy tablet graficzny bez ekranu. Wysoka czułość na nacisk o parametrach 8192 pozwala na precyzyjne rysowanie. Dzięki temu obraz pojawia się na ekranie monitora błyskawicznie. Twoje wyobrażenia stają się realne w postaci tworzonych projektów. 8 przycisków funkcyjnych umożliwia szybką zmianę wykorzystywanych technik i narzędzi projektowych.

Tablet graficzny XENCELABS S Standard
Źródło: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/tablety-graficzne/tablet-graficzny-xencelabs-s-standard

Tablet graficzny XENCELABS S Standard

Huion H640P – lekki, poręczny i budżetowy tablet

Chcesz nauczyć się projektować w sieci, ale nie masz pewności, czy faktycznie stanie się to Twoją pasją? Na początek wybierz tablet Huion H640P o doskonałym stosunku jakości do ceny. Jest to lekkie i poręczne akcesorium, które zabierzesz ze sobą wszędzie tam, gdzie planujesz tworzyć nowe prace. Komfortowe pióro, 6 programowalnych przycisków, wysoka czułość nacisku – to urządzenie ma wszystko to, czego potrzebujesz jako początkujący projektant.

Tablet graficzny HUION H640P
Źródło: https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/akcesoria-komputerowe/tablety-graficzne/tablet-graficzny-huion-h640p

Tablet graficzny HUION H640P

Najlepsze tablety do rysowania dla zaawansowanych

Jeśli jesteś doświadczonym grafikiem, artystą, spełniasz się zawodowo w pracy projektanta, na pewno potrzebujesz nieco bardziej wyspecjalizowanego sprzętu. Tablet do rysowania dla zaawansowanych powinien precyzyjnie rozpoznawać Twoje ruchy i umożliwiać korzystanie z różnych programów graficznych. To wszystko bez zacinania i zawieszania się sprzętu. Sprawdź, które modele polecają eksperci.

Wacom Cintiq Pro 24 PEN – mistrz wśród profesjonalistów

Imponujący, 23,6-calowy wyświetlacz robi wrażenie nawet na profesjonalistach. Wacom Cintiq Pro 24 PEN, o rozdzielczości 4K doskonale odzwierciedla kolory i tworzy realny obraz. Pióro precyzyjnie przenosi tworzony projekt na ekran, a poziom nacisku 8192 umożliwia komfortową pracę. Projektowanie z tego typu urządzeniem staje się dużo bardziej wydajne.

Wacom Cintiq Pro 24 - 457332 - zdjęcie
Źródło: https://www.x-kom.pl/p/457332-tablet-graficzny-wacom-cintiq-pro-24.html

Tablet graficzny Wacom Cintiq Pro 24

Huion KAMVAS 22 PLUS – sprzęt dla wymagających

21,5 cala ekranu Full HD, duży obszar roboczy i zaawansowana czułość na nacisk pióra – Huion KAMVAS to profesjonalne urządzenie dla wszystkich, którzy cenią sobie maksymalny komfort pracy i precyzję wykonywanych ruchów. Technologia Quantum Dot gwarantuje żywe kolory i realistyczne odzwierciedlenie barw.

Huion Kamvas 22 Plus - 596691 - zdjęcie
Źródło: https://www.x-kom.pl/p/596691-tablet-graficzny-huion-kamvas-22-plus.html

Tablet graficzny Huion Kamvas 22 Plus\

XP-Pen Artist 22R PRO – twórz projekty najwyższej jakości

Responsywny ekran dotykowy, aż 20 przycisków funkcyjnych i kompatybilność z najlepszymi programami graficznymi. Tablet XP-Pen Artist 22R PRO pozwala na zaawansowaną pracę z urządzeniem, gwarantuje precyzyjne rysowanie i czyni cały proces jeszcze przyjemniejszym.

XP-Pen Artist 22R Pro - 590165 - zdjęcie
Źródło: https://www.x-kom.pl/p/590165-tablet-graficzny-xp-pen-artist-22r-pro.html

Tablet graficzny XP-Pen Artist 22R Pro

FAQ – najczęściej zadawane pytania o tablety do rysowania

Czy tablet graficzny jest dobry do rysowania?

Tak, na tablecie graficznym możesz rysować, projektować, tworzyć rysunki od podstaw lub na podstawie szablonów.

Jaki tablet do rysowania jest najlepszy dla początkujących?

Najlepszym tabletem dla początkujących będzie jeden z popularnych modeli urządzeń bez ekranu.

Jaki tablet do rysowania jest najlepszy dla zaawansowanych?

Zaawansowani użytkownicy powinni wybrać tablet z ekranem, piórem, wysoką rozdzielczością i dużą głębią kolorów.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego tabletu do rysowania?

Do najważniejszych cech sprawdzonego tabletu do rysowania należą:

  • wysoka czułość na nacisk pióra,
  • szybkość reakcji,
  • wysoka rozdzielczość,
  • kompatybilność z wieloma systemami operacyjnymi,
  • duży obszar roboczy.

Jeżeli planujesz zakup tabletu do rysowania, polecamy opcję płatności z PayPo – Kup teraz, zapłać za 30 dni. Umożliwi Ci to ocenienie produktu w komfortowych warunkach domowych, a następnie dokonanie płatności. Wiele sklepów z tabletami graficznymi oferuje możliwość płatności z PayPo. Zapoznaj się z kategorią tablety do rysowania i tablety graficzne, i sprawdź listę dostępnych sklepów.

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-biurko-laptop-notatnik-7014916/

Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” dostępnym na paypo.pl. Klienci PayPo po spłaceniu jednej transakcji w całości, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ciągu 30 dni lub w ratach. Więcej na paypo.pl