Według wielu kobiet mężczyźni najlepiej wyglądają w mundurach i w garniturach. O ile tylko nieliczni panowie mają w swoich garderobach mundury, o tyle garnitur ma chyba każdy. Na wygląd stylizacji w garniturze w dużej mierze wpływają dodatki i wiązanie krawata – nie tylko rodzaj wiązania, ale też staranność węzła. Poznaj najpopularniejsze wiązania.

Wiązanie krawata – tego można się szybko nauczyć

Starannie zawiązany krawat dużo mówi o przygotowaniu do wyjścia. Wiązanie krawata można nazwać tradycją przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Chyba każdy ojciec uczy swojego syna jak wiązać krawat. Istnieje ponad 20 sposobów wiązania krawata, ale w większości przypadków zastosowanie ma tylko kilka podstawowych.

Sztuka wiązania krawata nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Pierwsze wiązanie zawsze decyduje o tym, jaka będzie trwałość węzła. Jeśli pierwszy supeł jest słaby, krawat może wyglądać niechlujnie. Każde kolejne wiązanie może być już nieco luźniejsze lub mocniejsze, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Bez względu na to, jakie wiązanie krawata wybierasz, pamiętaj, że przed zaciśnięciem węzła wszystkie guziki w koszuli muszą być zapięte, a właściwie zawiązany krawat powinien przykrywać zapięcie kołnierzyka. Sposób wiązania krawata będzie zależał od jego wielkości i kształtu, z kolei rodzaj krawat od typu sylwetki, długości szyi, a nawet od kształtu twarzy. Jeśli nie wiesz, który model wybrać, najlepiej skorzystać z porad specjalisty.

Jak zawiązać krawat? Wiązanie tradycyjne

Four-in hand jest najpopularniejszym typem wiązania krawata, którego można wykorzystać zarówno do szerokich modeli, jak i tzw. śledzików. Four-in hand znany u nas jako węzeł prosty jest stosowany w większości przypadków na co dzień, np. do pracy lub do szkoły i na okazje półformalne. Nie powinno się go jednak stosować w przypadku uroczystości formalnych. Węzeł prosty jest asymetryczny i powstał najprawdopodobniej z inspiracji węzłem żeglarskim. Ten rodzaj wiązania popularnie wykorzystuje się w modzie męskiej na całym świecie.

Węzeł prosty krok po kroku

 1. Węższą końcówkę krawata należy skrzyżować z grubszą w ok. 1/3 długości w taki sposób, by szersza część była na górze.
 2. Szeroki koniec krawata przełożyć pod spód, a później znowu przenieść na górę.
 3. Szeroki koniec przełożyć przez pętlę utworzoną na szyję.
 4. Wsunąć szeroki koniec pod poziomą pętlę umiejscowioną na górze.
 5. Zacisnąć węzeł i ułożyć go w oczekiwany sposób, formując tzw. łezkę, czyli małe wgłębienie u podstawy węzła.

james bond, krawat, wiązanie krawata

Newsweek.pl, James Bond z wiązaniem Windsor

Wiązanie krawata Windsor

Na oficjalne okazje odpowiedniejsze będą wiązania pół-Windsor lub Windsor. Te węzły odnoszą się do eleganckiego stylu mężczyzn z brytyjskiej rodziny królewskiej. Wiązanie Half Windsor Knot (pół-Windsor) będzie odpowiednie na każdą okazję i w przypadku krawata o każdej szerokości. Wiązanie krawata Windsor Pełny (Full Windsor Knot) cechuje się największą dokładnością i symetrią, przez co jest polecane na wyjątkowe okazje. Ten rodzaj wiązania ma zastosowanie w przypadku krawatów o szerokości minimum 7 cm. W krawacie z wiązaniem Windsor występował m.in. James Bond. W Polsce jest to bez wątpienia jeden z najczęściej spotykanych węzłów.

Węzeł Windsor krok po kroku

 1. Końcówki krawata należy skrzyżować tak, by szerszy koniec znalazł się na górze.
 2. Szerszy koniec przekładamy od spodu na prawą stronę.
 3. Przekładamy szerszy koniec od góry przez pętlę.
 4. Szerszą część krawata ściągamy w dół i przenosimy na lewą stronę.
 5. Przekładamy szerszy koniec od góry przez pętlę.
 6. Szpiczasty koniec ściągamy w dół na lewą stronę.
 7. Szerszą część przekładamy na prawą stronę.
 8. Węższy koniec przekładamy od spodu przez pętlę na szyję.
 9. Szeroki koniec wsuwamy pod poziomą pętlę na górze.
 10. Zaciskamy i układamy węzeł, a następnie u podstawy formujemy łezkę.

Rodzaje wiązań krawatów

Oprócz wyżej wymienionych typów wiązań wyróżniamy jeszcze węzły:

 • Kent
 • Kelvin
 • Księcia Alberta
 • św. Andrzeja
 • Manhattan
 • Pratta
 • orientalny
 • Onassis
 • półwindsorski
 • Nicky
 • Victoria
 • Cavendish
 • Plattsburgh 
 • skrzyżowany
 • diagonalny
 • Hanover 
 • Grantchester 

O wiązaniu Alberta warto wspomnieć szczególnie z tego względu, że jest to jeden z nielicznych węzłów o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Węzeł ten sprawdza się dobrze zarówno na delikatnych jedwabnych krawatach, jak i na grubych wełnianych modelach i na szyjach o różnej długości.

Historia krawatów – z francuskiego dworu do szaf na całym świecie

Pierwowzór krawata odnaleziono w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza znanego dzisiaj za sprawą jego niesamowitej terakotowej armii. Żołnierze Qin Shi Huanga mają na szyjach zawiązane chustki, które dzisiaj można byłoby potraktować jako takie prototypy krawatów. Podobne chustki, ale też wstążki przypominające proste węzły nosili starożytni żołnierze rzymscy. Prawdziwe krawaty pojawiły się jednak za sprawą króla Francji Ludwika XIV, który zwrócił uwagę na kolorowe jedwabne chusty chorwackich najemników i nazwał je Royal Cravattes, skąd późniejsza nazwa krawat. Dodatek ten tak bardzo spodobał się francuskiemu królowi, że dołączył również do jego garderoby, a moda na krawaty szybko rozprzestrzeniła się też w Anglii i w całej Europie.

Szukasz modnych krawatów? Kiedy wiesz już, jak zawiązać krawat, sprawdź oferty sklepów Sinsay, Reserved i Answear. W każdym z tych sklepów możesz skorzystać z płatności odroczonych PayPo i uregulować swój rachunek nawet 30 dni od dnia zakupu. Klienci PayPo, po spłaceniu jednej transakcji w całości w ciągu 30 dni, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ratach (“Zapłać w ratach”, “SmartPlan”) lub w ciągu 30 dni.

* Usługa dla nowych klientów. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl