Chcesz kupić obuwie przez internet i zastanawiasz się, jak dobrać rozmiar buta, żeby później nie wymieniać towaru? Dzisiaj coraz więcej zakupów robimy online, a wśród najchętniej kupowanego asortymentu są właśnie buty, ubrania i dodatki. Ich kupowanie może być jednak problematyczne – tych rzeczy nie da się przymierzyć na odległość i pojawiają się wątpliwości co do rozmiaru. Poznaj kilka najważniejszych zasad, dzięki którym zawsze kupisz odpowiednie buty.

Długość wkładki a rozmiar buta – najważniejsze, o czym musisz wiedzieć

Według badania ARC Rynek i Opinia w poprzednim roku aż połowa Polaków zamawiała buty przez internet. Jak nie trudno się domyślić, część tych zamówień na pewno była nietrafiona. W momencie zakupu obuwia zwykle kierujemy się naszym rozmiarem, ale trzeba pamiętać, że rozmiarówka różni się nie tylko w zależności od kraju, ale też u poszczególnych producentów i różnice te mogą wynosić czasami nawet 1-2 rozmiary. Jak dobrać rozmiar buta, żeby obuwie było wygodne? Zawsze zwracaj uwagę na rozmiarówkę i opisy ofert – często można tam znaleźć informacje mówiące o tym, czy rozmiar konkretnych butów jest standardowy, zawyżony czy zaniżony. Najskuteczniejszym sposobem doboru odpowiedniego rozmiaru butów jest zmierzenie długości stopy.

Buty oferowane w sklepach internetowych są oznaczone nie tylko rozmiarami, ale też informacjami o długościach wkładek i te wartości umożliwiają dobranie pasującego obuwia. Stopę najlepiej mierzyć po południu, kiedy jest już lekko obrzmiała.

Jak zmierzyć długość stopy i poprawnie dobrać rozmiar buta?

W celu wykonania pomiaru długości stopy potrzebujesz kartki papieru o formacie A4, ołówka lub długopisu oraz długiej linijki bądź centymetra krawieckiego. Postaw bosą stopę na kartce i zaznacz na papierze punkt tuż za dużym palcem stopy oraz drugi punkt tuż za piętą. Następnie zmierz odległość od jednego do drugiego punktu – uzyskany wynik odpowiada długości wkładki buta. Jeśli chcesz mieć pewność, że obuwie będzie pasowało, możesz dodać do tej wartości 0,5 cm, czyli pół rozmiaru. Warto przy tym zwrócić uwagę, jaka jest tęgość butów – czy są szerokie, czy może bardzo wąskie. W przypadku szerokiego fasonu i elastycznego materiału konstrukcyjnego nie musisz dodawać połówki rozmiaru.

Długości wkładek zwykle odpowiadają następującym rozmiarom butów:

  • 24 cm – rozmiar 38;
  • 25 cm – rozmiar 39;
  • 25,5 cm – rozmiar 40;
  • 26 cm – rozmiar 41.

Dodając do swojego pomiaru 0,5 cm, uzyskujesz rozmiar połówkowy, czyli na przykład 38,5 lub 39,5. Pamiętaj jednak, że nie wszyscy producenci obuwia mają w swoich ofertach rozmiary połówkowe i czasami trzeba podjąć decyzję, czy wybieramy rozmiar idealnie dopasowany, czy o jeden numer większy.

Jaki rozmiar butów na wiosnę i lato, a jaki na jesień i zimę?

Dobór rozmiarów obuwia może się różnić w zależności od tego, czy kupujesz buty na lato, czy na zimę. Buty na jesień i zimę powinny być już nieco większe od Twojego standardowego rozmiaru, dlatego że w chłodne pory roku nosisz grubsze skarpety, które wypełniają wnętrze buta, a same buty mają wewnętrzną grubą warstwę ocieplenia. Latem buty mają odkryte czubki lub pięty, a dodatkowo nosimy je na bose stopy, więc nie ma konieczności kupowania większego rozmiaru.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zamówisz buty, zwróć uwagę na ewentualne opinie innych kupujących. Pamiętaj też, że jeśli buty okażą się zbyt małe lub zbyt duże, to masz możliwość wymiany lub zwrotu obuwia w ciągu 14 dni, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, na przykład do 30 dni. Za swoje zakupy nie musisz płacić od razu – wybór odroczonej płatności PayPo pozwoli Ci zapłacić za buty później, np. po wypłacie. Dzięki temu bez problemu przymierzysz buty na spokojnie w domu i zdecydujesz się czy je zostawiasz, a przy tym nie będziesz angażował swoich własnych środków pieniężnych. Zapłacisz za nie dopiero wtedy, kiedy będziesz pewny, że je chcesz.  

Kupowanie butów online jest bardzo proste. Jeśli będziesz się trzymać opisanych wyżej zasad, to zakupy na pewno okażą się udane. W sieci wybór butów jest zdecydowanie większy niż w sklepach stacjonarnych, ceny niższe, a przy tym możesz korzystać z różnych promocji i ofert wyprzedażowych. Jeśli szukasz idealnych butów, zmierz swoją stopę, poszukaj taniej oferty i zapłać za zakupy opcją odroczonej płatności.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com