Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla naszego snu. To, na czym śpimy, bezpośrednio wpływa na jakość naszego nocnego odpoczynku, która przekłada się z kolei na nasze ogólne samopoczucie. Na rynku znajdziemy wiele opcji, co może wydawać się przytłaczające. Jak jednak odnaleźć się w tym gąszczu i wybrać materac, aby się wyspać? Przychodzimy z pomocą i przedstawiamy kompleksowy przewodnik, który przeprowadzi Cię przez ten zawiły proces krok po kroku. Zaczynajmy!

Krok 1: Poznaj różne rodzaje materacy

Na rynku istnieje wiele typów materacy. Pierwszym krokiem przy zakupie jest ustalenie, który z nich najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Najbardziej popularne typy to materace piankowe, sprężynowe i lateksowe.

Materace piankowe (poliuretanowe)

Pianka poliuretanowa jest standardowym materiałem w branży materacy od dziesięcioleci. Jest to materiał stosunkowo niedrogi w produkcji, a jego trwałość zależy od poziomu gęstości. Pianka poliuretanowa o niskiej gęstości jest miękka i idealnie nadaje się na górne warstwy materacy, choć nie jest znana z dużej sprężystości. Z drugiej strony pianka poliuretanowa o wysokiej gęstości jest bardzo trwała i idealnie nadaje się do warstw nośnych w materacach. Trzeci rodzaj materacy z pianki poliuretanowej to materace o wysokiej sprężystości, które są jeszcze bardziej twarde i zwarte niż materace z pianki o wysokiej gęstości. Pianka poliuretanowa jest również niezwykle lekka i można ją łatwo przenosić podczas przeprowadzki. Materace są zazwyczaj produkowane z kombinacji wszystkich jej typów, aby stworzyć jak najbardziej optymalne rozwiązanie.

Materace z pianki z pamięcią kształtu (Memory Foam)

Pianka memory różni się od pianki poliuretanowej tym, że jest wykonana z wrażliwego na temperaturę materiału lepkosprężystego. Materiał ten pozwala piance przybierać kształt ciała i daje osobie śpiącej poczucie otulenia. Podobnie jak materace lateksowe, pianka memory jest również hipoalergiczna, a wiele osób twierdzi, że pomaga ona złagodzić ból pleców. Jest idealna do wyrównania pozycji kręgosłupa i utrzymania postawy. Ze względu na to, że pianka dopasowuje się do ciężaru ciała śpiącego, materace te mają tendencję do zatrzymywania ciepła i mogą powodować pocenie się. Z tego powodu warto poszukać materaca z pianki memory z zaimplementowaną technologią chłodzenia.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe kieszeniowe są również bardzo popularnym wyborem wśród obecnych nabywców materacy. Każda sprężyna jest tutaj wszyta w osobną materiałową kieszeń, dzięki czemu nacisk na jedną sprężynę nie oddziałuje na pozostałe. Pozwala to na regulowanie nacisku wywieranego przez każdą część ciała z osobna, a podczas snu nie zapadamy się tak bardzo. Zmniejszone zapadanie się daje możliwość łatwiejszego obracania się przez całą noc i zwykle nie zatrzymuje tak dużo ciepła, jak w przypadku pianki. Warto rozważyć tę opcję, jeśli chcesz wiedzieć, jaki wybrać materac, aby się wyspać i budzisz się z powodu zbyt wysokiej temperatury przez całą noc.

Inne rodzaje materacy sprężynowych to materace z otwartą konstrukcją sprężyn, które są zwykle tańsze niż materace ze sprężynami kieszeniowymi. W tego typu materacach sprężyny są wykonane z pojedynczego nawiniętego drutu. Taka opcja raczej nie jest optymalna, chyba że szukasz materaca budżetowego. Warto jednak tutaj zachować ostrożność, ponieważ zwoje są ze sobą połączone, co powoduje, że cały materac będzie się poruszał, gdy Ty lub Twój partner poruszycie się w nocy. Może to uniemożliwić prawidłowe wysypianie się, jeśli masz skłonność do częstego poruszania się w nocy.

Materace lateksowe

Materace lateksowe to rodzaj materacy piankowych, które są szczególnie oddychające i cechują się wysoką jakością. Wiele osób cierpiących na alergie lub astmę wybiera ten rodzaj materaca, ponieważ lateks jest naturalnym materiałem, który pomaga chronić wrażliwe osoby śpiące przed odczuwaniem dyskomfortu. Materace lateksowe są zazwyczaj bardzo twarde, więc polecamy je osobom, które preferują właśnie taki rodzaj. Należy pamiętać, że tego typu materace są również znacznie cięższe niż inne rodzaje pianek.

Materac EmmaŹródło: https://www.emma-materac.pl

Materac Emma

Krok 2: Zwróć uwagę na rozmiar materaca

Jeśli chcesz wybrać materac, aby się wyspać to koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na jego długość i szerokość. Standardowa długość materaca to 200 cm. Natomiast w kwestii szerokości masz większe pole do popisu. Szerokość materacy dla jednej osoby mieści się w przedziale od 80 do 120 cm. Natomiast dla dwóch osób polecane są materace o szerokości od 140 do 200 cm.

Materace najwęższe (80×200 cm) są przeznaczone dla dzieci lub osób o drobnej budowie. Optymalnym rozmiarem materaca, jeśli chodzi o spanie w pojedynkę, będzie 90×200 cm. Jednak jeśli chcesz zapewnić sobie większy komfort i wybrać materac, aby się wyspać, możesz rozważyć taki o szerokości 100 czy 120 cm.

Jeśli dzielisz łóżko z partnerem, powinnieneś natomiast wybrać rozmiar materaca, który zapewni komfortową przestrzeń obu osobom. Najmniejszy rozmiar dedykowany dla par to 140×200 cm. Nie jest to jednak w pełni komfortowe rozwiązanie, dlatego warto zwrócić uwagę na materac 160×200 cm.

Posiadając jednak w sypialni nieco więcej miejsca, warto wybrać materace o wymiarach 180x200cm oraz 200×200. Takie rozwiązania śwetnie sprawdzą się w obszernych, przestronnych sypialniach dając użytkownikom niesamowity komfort i przestrzeń.

Krok 3: Rozpoznaj jakim typem śpiocha jesteś

Określenie pozycji, w której śpisz, nie jest łatwe. Nikt nie pozostaje nieruchomy przez całą noc a podczas snu wielokrotnie się przemieszczamy. Istnieje jednak ćwiczenie, które może Ci tutaj pomóc. Przez tydzień notuj, w jakiej pozycji leżysz, gdy kładziesz się spać, a następnie w jakiej pozycji się budzisz. Sprawdź, czy istnieje jakiś wzór lub czy jedna pozycja pojawia się częściej niż pozostałe. Gdy już uda Ci się wysnuć pierwsze wnioski, poniższe wskazówki pomogą Ci je przełożyć na właściwości materaca. 

  • Osoby śpiące na boku: Spanie na boku wymaga miękkiego, ale wspierającego podłoża. Sugerujemy miękki materac z pianki lub miękką hybrydę pianki i sprężyn kieszeniowych, która zapewni wsparcie, a jednocześnie dopasuje się do sylwetki.
  • Osoby śpiące na brzuchu: Leżenie twarzą w dół przez większość nocy będzie o wiele bardziej relaksujące z twardym materacem. W ten sposób twarz nie zapada się głęboko w piankę, a plecy i szyja są utrzymane w jednej linii.
  • Osoby śpiące na plecach: Zwykle osoby śpiące na plecach nie są tak wybredne jak poprzednicy. Idealnie będzie znaleźć złoty środek między twardością a miękkością. Wybierz materac, który zapewnia pewne podparcie, a jednocześnie ma wystarczającą sprężystość, aby kręgosłup pozostawał w prawidłowym ułożeniu.
  • Osoby, które się pocą podczas snu: Im bardziej miękki materac, tym bardziej ciało będzie się w nim zapadać i zatrzymywać ciepło. Będziesz zatem potrzebować nieco twardszego materaca. Rozważ materac z technologią chłodzenia, która pomaga w ciągłym przepływie powietrza, utrzymując regulowaną temperaturę ciała.

Krok 4: Jak wybrać materac hybrydowy?

Materace hybrydowe łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów, wykorzystując zarówno sprężyny, jak i piankę memory. To rozwiązanie jest świetne dla osób, które nie są usatysfakcjonowane ani materacami sprężynowymi, ani piankowymi. Materace hybrydowe eliminują uczucie “zapadania się”, które jest powszechne w materacach piankowych wykorzystujących technologię Memory Foam, dzięki czemu śpiący czuje się tak, jakby pozostawał na materacu.

Materace hybrydowe zapewniają również takie samo wsparcie i odciążenie, jakie zwykle można znaleźć w materacach Memory Foam. Typ sprężyn pojawiający się w materacu hybrydowym to zwykle typ kieszeniowy, ponieważ zapewnia ona najlepsze profilowanie. Gruba warstwa pianki memory jest zwykle umieszczana na wierzchu sprężyn, co zapewnia większy komfort. W podsumowaniu, konstrukcja materaca hybrydowego pozwala śpiącym na swobodniejsze poruszanie się w nocy, ponieważ nie powoduje zapadania.

Materac Emma budowa

Źródło: https://www.emma-materac.pl

Materac Emma Original Hybrid

  • Jaka jest różnica między materacem hybrydowym a zwykłym materacem?

Nie ma jednoznacznego zwycięzcy w debacie na temat materaca hybrydowego vs. materaca piankowego vs. materaca sprężynowego. Pytanie tak naprawdę sprowadza się do preferencji. Czy wolisz zagłębić się w materac i doświadczyć uczucia kołysania? Wtedy prawdopodobnie wybierzesz piankę memory. Czy wolisz większą sprężystość i leżenie na materacu? W takim razie najprawdopodobniej wybierzesz sprężyny. Wolisz położyć się na materacu, ale nadal chcesz czerpać korzyści z konturowania pianki i zmniejszania nacisku? Hybrydowy brzmi jak najlepsza opcja dla Ciebie.

Wszystkie odmiany są dostępne w różnych przedziałach cenowych, więc z pewnością będziesz w stanie znaleźć coś na miarę swojego budżetu. Jeśli chodzi o trwałość, materace Memory Foam mają tendencję do dłuższej żywotności, ponieważ sprężyny mogą stać się mniej wygodne i nierówne w miarę upływu lat. Osoby, którym najbardziej zależy na podparciu pleców, są zwykle bardziej zadowolone z pianek z pamięcią kształtu, ponieważ zazwyczaj utrzymują one kręgosłup w jednej linii. Osoby z tendencją do potliwości powinny wybrać materac sprężynowy lub hybrydowy, ponieważ niwelują one zapadanie i pochłaniają mniej ciepła.

  • Jaki materac wybrać, aby się wyspać? Poznaj nasz wybór – Materac Emma Original Hybrid

Materac jest pierwszym i najważniejszym zakupem, jaki należy rozważyć, jeśli chcesz zapewnić sobie zdrowy, dobry i długi sen. Warto sięgać po produkty z najwyższej półki, jaką gwarantować będą odpowiednie certyfikacje i nagrody” – podkreśla Theresa Schnorbach – psycholog oraz ekspert snu w firmie Emma Sleep. Takim wyborem jest właśnie materac Emma Original Hybrid – najczęściej nagradzany materac w Europie.

Rozwiązanie proponowane przez Emmę należy do grupy: materace hybrydowe wysokie, czyli skonstruowane zarówno ze sprężyn (wykorzystana technologia to sprężyny kieszeniowe) oraz pianki (pianka Airgocell, HRX, Halo Memory). Jest to optymalne połączenie, gdyż efektywnie łączy wszystkie zalety dwóch typów materaca sprężynowego oraz piankowego. Oprócz tego, materac Emma Original to materac 7-strefowy, czyli podzielony na strefy odpowiednie dla części ciała znajdujących się na nich. Strefy te mają różną twardość i sprężystość, aby podpierać całe ciało w jego naturalnej pozycji. 

Materac Emma struktura

Źródło: https://www.emma-materac.pl

Materac Emma Original Hybrid

  • Jak wybrać materac, aby się wyspać i aby spełniał nasze potrzeby? 

Przede wszystkim materac powinien być dopasowany indywidualnie – każdy z nas ma inne preferencje, inne pozycje snu czy parametry ciała. Dlatego właśnie zaproponowany przez Emmę materac optymalnie dopasowuje się do każdego względem jego ciała.

To, co również warto rozważyć w materacu, żeby zapewnić sobie lepszy komfort w nocy, to przewiew – częstym problemem jest nadmierne pocenie i zatrzymywanie wilgoci w materacu, co sprzyja też rozwojowi bakterii, a więc i reakcji alergicznych. Emma wychodzi naprzeciw tej potrzebie. Wykorzystana pianka właściwie przepuszcza powietrze, a powiększone sprężyny Infinity pozwalają na płynny przewiew wewnątrz materaca. Również pokrowiec został zaprojektowany w zadbaniu o właściwości oddychające oraz możliwość prania. Każda warstwa Emma ma też najwyższy stopień certyfikacji OEKO-TEX. 

Emma Original to więc materac nie tylko niezwykle komfortowy, ale przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia. Pamiętaj, że inwestycja w materac to inwestycja w Twoje dobre samopoczucie, a przy zakupie swojego wymarzonego materaca możesz skorzystać z płatności z PayPo. Dzięki płatnościom odroczonym PayPo możesz zamówić produkt do domu, a zapłacić za niego później.

Mając na uwadze swoją wygodę i odpowiedni odpoczynek, warto poświęcić nieco więcej czasu na to, by wybrać materac spełniający Twoje potrzeby w stu procentach.