Kupując rower, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników – od rodzaju roweru, poprzez jego wyposażenie, aż po rozmiar ramy. Najważniejszy jest ten ostatni parametr, ponieważ to od niego zależy Twoja wygoda i bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak dobrać rozmiar roweru, by zakup Twojego kolejnego środka transportu okazał się strzałem w dziesiątkę.

Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu?

Istnieje wiele metod doboru ramy roweru do wzrostu. Większość z nich przyjmuje uproszczoną metodykę, polegającą na uzależnieniu rozmiaru ramy roweru podanej w calach (‘’) od wzrostu użytkownika.

Niemal każdy producent rowerów przyjmuje podobny przelicznik wzrostu do rozmiaru ramy. Poszukując odpowiedzi na pytanie, jak dobrać rozmiar roweru, spotkasz się więc z takimi samymi informacjami w praktycznie każdym miejscu.

Musisz przy tym pamiętać, że rozmiar ram jest różny dla różnego typu rowerów. Każdy z nich ma bowiem różną geometrię ramy i, ze względu na swoje przeznaczenie, wymusza też inną postawę ciała podczas jazdy. Ze względu kształt ramy możemy wyróżnić wiele kategorii rowerów: rower miejski/turystyczny, crossowy, MTB, szosówka, czasówka czy gravel. Każde z tych kategorii mają osobne przeliczniki.

Zależności te w uproszczeniu można przedstawić następująco:

  • 152-156 cm – rama 16’’ dla rowerów miejskich/turystycznych, 14’’ cali dla rowerów górskich/crossowych,
  • 157-161 cm – odpowiednio 17’’ oraz 15’’,
  • 162-171 cm – odpowiednio 18’’ oraz 16’’,
  • 172-176 – odpowiednio 19’’ oraz 17’’,
  • 177-186 cm – odpowiednio 20’’ oraz 18’’,
  • 187-191 cm – odpowiednio 21’’ oraz 19’’,
  • 191-197 cm – odpowiednio 22’’ oraz 20-21’’,
  • 198+ cm – rama odpowiednio 23-25’’ oraz 22-23’’.

Te wytyczne dają Ci tylko ogólny pogląd na to, jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu. Możesz potraktować je jako bazę wyjściową, dzięki której zawęzisz obszar poszukiwań odpowiedniego sprzętu. Nie możesz jednak zapominać o tym, że przeliczniki te zostały stworzone dla tzw. przeciętnego użytkownika, który mieści się w standardowych widełkach budowy ciała.

Dobierz rozmiar roweru do swoich potrzeb

Wskaźnikiem, który pomoże Ci jeszcze lepiej dobrać rozmiar roweru, jest stosunek długości nóg do wielkości ramy. Jak zatem obliczyć idealne proporcje?

Zacznij od zmierzenia długości wewnętrznej strony nogi, a otrzymany wynik pomnóż przez przelicznik 0,57 dla rowerów górskich lub 0,63 dla rowerów miejskich i turystycznych. Otrzymaną wartość zamień na cale, dzieląc centymetry przez 2,54.

Zobacz, jak to zrobić na poniższym przykładzie:

Długość wewnętrznej strony Twojej nogi wynosi 79 cm. Jeśli chcesz kupić rower górski, wartość tę musisz pomnożyć przez 0,63 – da Ci to wynik 49,77 cm. Aby zamienić go na cale, w których najczęściej podawany jest rozmiar ramy, dzielisz 49,77 przez 2,54. Przybliżony wynik to 19,6’’. Porównaj ten wynik z tabelką wzrostu.

Na co zwracać uwagę, dobierając rozmiar roweru?

Wielkość ramy roweru nie jest to jedynym czynnikiem, który wpływa na Twój komfort. Aby rower był maksymalnie wygodny, zwróć też uwagę na inne kwestie.

Pierwszą z nich jest zakres regulacji wysokości kierownicy i siodełka – im jest on większy, tym lepiej. Pamiętaj, że jeżeli po pomiarze wewnętrznej długości nogi otrzymasz wynik niebędący pełną liczbą, powinieneś wybrać rower z mniejszą ramą. Jeśli więc z rachunku wyjdzie Ci rama o wielkości 19,6’’, wybierz ramę w rozmiarze 19’’.

Drugą kwestią jest wielkość kół roweru, która w większości modeli jest dostosowana do rozmiaru ramy. Dla ramy wielkości do 17’’ najczęściej stosuje się koła o rozmiarze 26’’. Dla większych ram są to odpowiednio koła wielkości 27,5’’ oraz 29’’. Niekiedy spotkasz się z możliwością montażu kół większych lub mniejszych, niż wynikałoby to z rozmiaru ramy. Czy musisz brać to pod uwagę? 

W zasadzie tak, niemniej wszystko zależy od tego, czego oczekujesz. Większe niż standardowe koła roweru umożliwiają łatwiejsze przejeżdżanie przez przeszkody i szybsze pokonywanie wzniesień. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie w przypadku rowerów górskich. Ponadto większe koła gwarantują lepszą przyczepność i sprawiają, że rower prowadzi się pewniej i szybciej. Decydując się na koła mniejsze, zyskujesz natomiast lepszą zwrotność i większą dynamikę prowadzenia.

Kup szybko i wygodnie rower przez internet

Nie musisz obawiać się kupowania roweru w sieci. Wbrew pozorom, sklepy internetowe pozwolą Ci wygodnie i precyzyjnie dobrać rower do Twojej fizjonomii. Opisując wybrany model roweru, większość sprzedawców podaje również dodatkową wartość, czyli to, do jakiej długości nóg pasuje wybrany sprzęt. Zaoszczędzi Ci to czasu na przeliczanie i pozwoli od razu wybrać rozmiar roweru, jaki pasuje Ci najlepiej. Unikniesz też problemu z różnymi sposobami podawania rozmiarów przez producentów.

Dodając do tego bardzo duży wybór sprzętu i atrakcyjne ceny, zakup roweru w internecie może być bardzo korzystny. Przed wyborem zwróć jednak uwagę na to, w jaki sposób sklep internetowy realizuje zakupy. Jeśli obawiasz się, że zakupu roweru na odległość, wybierz sklep z racjonalną polityką zwrotów.

Coraz więcej sklepów internetowych oferujących sprzęt sportowy, m.in. Decathlon lub Intersport, oferuje też opcję odroczonych płatności. Oprócz standardowych form płatności, u tych sprzedawców znajdziesz także możliwość zapłaty z PayPo, które umożliwia Ci zapłacenie za zamówiony towar dopiero po 30 dniach od zakupu, bez żadnych dodatkowych kosztów. Nie wymaga to przy tym wielu formalności ani nie opóźnia wysyłki towaru. Transakcje potwierdzasz jedynie kodem SMS i otrzymujesz aż 30 dni na spłatę należności, przy czym towar wysyłany jest do Ciebie od razu. Dzięki temu możesz spokojnie sprawdzić rower, wypróbować go, zastanowić się czy chcesz go zatrzymać  i zapłacić za niego dopiero po miesiącu. W przypadku zwrotu produktu nie musisz się o nic martwić, bo płatność zostanie po prostu anulowana, a Ty będziesz mógł ruszyć na kolejne zakupy bo nie angażowałeś swoich środków finansowych, więc nie musisz czekać na ich zwrot od sprzedawcy internetowego.

Podsumowując

Wybór roweru nie jest prostą sprawą, bo jest to sprzęt, który ma służyć nam latami i musi być wytrzymały. Musi być również wygodny, abyś mógł bez problemu przejechać na nim kilkadziesiąt kilometrów i nie nadwyrężył zdrowia. Warto zatem na spokojnie to przemyśleć, zrobić research w internecie, gdzie dostępnych jest najwięcej modeli rowerów, poczytać o nich, a następnie zamówić ten model, który najbardziej nam odpowiada i to najlepiej z opcją płatności odroczonej, aby na spokojnie go sprawdzić i wypróbować.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com