Obowiązkowe wyposażenie roweru jest regulowane przez przepisy prawa. Przestrzeganie ich pomoże Ci uniknąć mandatu, ale nie w każdej sytuacji zapewni Ci maksymalne bezpieczeństwo podczas jazdy. Właściwe regulacje nie wymieniają bowiem tak kluczowych elementów roweru, jak opony odpowiednio dobrane do nawierzchni czy kask. Dla własnego komfortu musisz więc samodzielnie zadbać o to, by Twój rower był i bezpieczny, i wygodny.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – co mówi na ten temat prawo?

Według przepisów jednym z najważniejszych elementów roweru, jest jego oświetlenie. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym musisz posiadać lampę przednią w kolorze białym lub żółtym oraz taką samą lampę tylną. W obu przypadkach dopuszczalna jest emisja światła w sposób ciągły lub zmienny (migający).

Jako obowiązkowe wyposażenie roweru ustawa wymienia również: tylny odblask w kolorze czerwonym, sprawny hamulec, a także urządzenie wydające sygnał dźwiękowy. Nie jest przy tym wyszczególnione, jaki to ma być sygnał. Możesz więc zamontować zwykły dzwonek lub inne, bardziej zaawansowane urządzenie emitujące dźwięk.

Przed zakupem roweru sprawdź, czy wszystkie te elementy znajdują się na wyposażeniu roweru. Zwykle tak się dzieje w przypadku typowych rowerów miejskich, ale już w rowerach górskich lub rowerach szosowych próżno szukać oświetlenia bądź dzwonka. Musisz więc zakupić te elementy roweru na własną rękę. Jak je wybrać?

Wybierając dodatkowe akcesoria, musisz zwrócić uwagę na to, by wyposażenie roweru było możliwie najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb. Stawiaj przede wszystkim na lekkie i energooszczędne, ale wystarczająco wydajne oprzyrządowanie. Jeśli często jeździsz po zmroku lub po gęsto zalesionym terenie, wybierz lampki o mocy oświetleniowej przynajmniej 600 lumenów (rowery miejskie mają zazwyczaj wbudowane zestawy o mocy 200 lumenów). Takie lampki nie oślepią innych uczestników ruchu, a Tobie zapewnią optymalną widoczność.

Wybrany przez Ciebie sprzęt powinien być wodoodporny i mieć w miarę uniwersalny sposób montażu – najlepiej sprawdzają się lampki montowane na gumkę. Dużą popularnością cieszą się także lampki zasilane nie z dynama, a akumulatorowo. Urządzenia, które możesz spokojnie naładować przez USB, są nie tylko niezawodne i mało awaryjne, ale też niedrogie.

Dodatkowe wyposażenie roweru – zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

Musisz pamiętać o tym, że nie jesteś jedynym uczestnikiem ruchu i nie możesz mieć 100% pewności, że inni zawsze będą jeździć zgodnie z zasadami prawa. Dobrze jest więc poszerzyć wyposażenie roweru o elementy, które pomogą Ci informować innych uczestników ruchu o Twoich zamiarach, szybko reagować w groźnych sytuacjach i chronić swoje zdrowie w sytuacji, gdy dojdzie do wypadku.

Kierunkowskazy

Nie są one obowiązkowe, ale warto je mieć. Przydadzą Ci się, jeśli często poruszasz się w przestrzeni miejskiej. Dzięki temu inni uczestnicy ruchu, zwłaszcza kierowcy samochodów, będą z wyprzedzeniem wiedzieć, jakie manewry planujesz wykonać.

Dodatkowe odblaski

Oprócz tylnego odblasku, który jest obowiązkowym wyposażeniem roweru, warto zainwestować również w odblaski boczne. Jednym z najwygodniejszych są montowane na oponach paski refleksyjne, które bardzo dobrze zwiększają widoczność po zmroku. Dobrze też zamontować niewielkie odblaski na pedałach. To niewielki wydatek, a odblaski takie znacznie zwiększają Twoje bezpieczeństwo. W takim przypadku jesteś chroniony nawet wtedy, gdy awarii ulegną inne świetlne elementy roweru.

Drugi hamulec

To dodatkowe wyposażenie roweru pozwoli Ci szybciej zatrzymać się w groźnej sytuacji i uniknąć potencjalnie groźnej kolizji. Możesz wybierać pomiędzy hamulcami tarczowymi hydraulicznymi (są najskuteczniejsze, ale relatywnie drogie i wymagające częstego serwisowania), hamulcami typu v-brake (pasują do niemal wszystkich modeli), hamulcami torpedo (umożliwiają hamowanie pedałami) oraz hamulcami u-brake (bardzo tanie, ale mają niewielką siłę hamowania). Obecnie większość rowerów fabrycznie wyposażona jest w przedni oraz tylny hamulec tarczowy lub typu v-brake.

Kask i kamizelka odblaskowa

Trudno uznać te elementy za wyposażenie roweru, ale mimo wszystko warto je posiadać. Kamizelka odblaskowa pomoże Ci zwiększyć widoczność, jeśli zamiast w dobrze oświetlonym mieście, często jeździsz po drogach publicznych. Kask z kolei jest gwarantem Twojego bezpieczeństwa, jeśli dojdzie do kolizji. Te najnowocześniejsze są lekkie, a jednocześnie dobrze przejmują siłę uderzenia. Aby tak się stało, kask musi przylegać do twojej głowy, ale jej nie uciskał. Powinien być nie więcej niż 1-2 cm większy niż obwód Twojej głowy. Wybieraj też takie kaski, które są opatrzone stosownymi certyfikatami.

Nie zapominaj także o elementach roweru, które nie chronią Cię bezpośrednio, ale zabezpieczają Twoje mienie. To wyposażenie roweru to m.in. chroniące przed kradzieżą zapięcie rowerowe lub alarm.

Gdzie kupić wyposażenie roweru?

Możliwości niemal nieograniczonego wyboru wyposażenia roweru zapewnią Ci zakupy w internecie. Nie kupuj jednak z niesprawdzonych źródeł, a raczej postaw na specjalistyczne sklepy ze sprzętem sportowym, takie jak Decathlon lub Intersport.

Wybieraj sklepy, które oferują bezpieczną formę dostawy lub ubezpieczenie sprzętu od uszkodzeń w transporcie. Dobrym udogodnieniem jest także funkcja odłożonej płatności za zakupy. Niektóre sklepy z elementami rowerowymi, w tym dwa wspomniane wcześniej, oferują możliwość zapłaty za towar dopiero po 30 dniach od dokonania zakupów, bez żadnych dodatkowych kosztów – korzystając z płatności odroczonych PayPo.

Dzięki opcji PayPo, możesz zapłacić za zamówiony i otrzymany sprzęt dopiero po 30 dniach. Gwarantuje Ci to pełne bezpieczeństwo zakupów – możesz zapoznać się ze specyfiką sprzętu jeszcze przed uiszczeniem zapłaty. Jednocześnie zyskujesz pewność, że wybrane wyposażenie roweru będzie dla Ciebie najkorzystniejsze.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com