Szukasz   pracy,   dodatkowego   zarobku,  potrzebujesz pieniędzy?  Uważaj – to właśnie osoby otwarte na nowe możliwości, odważne, gotowe do rozpoczęcia pracy od zaraz i wierzące, że po drugiej stronie jest ktoś, kto ich nie oszuka, są idealnymi kandydatami dla oszustów. Jak można się przed nimi obronić?

Obecnie na rynku jest wiele ofert pracy, które mogą być fałszywe i nakierowane wyłącznie na wyłudzenie Twoich danych osobowych lub pieniędzy. Co zrobić, aby nie wpaść w pułapkę, po której pozostanie niesmak, zeznania na policji i kredyty do spłaty?

Co powinno zwrócić Twoją uwagę?

Przyjrzyjmy się temu, jakie są najczęstsze sposoby na wykorzystanie Ciebie i Twoich danych podczas procesu poszukiwania pracy i dodatkowego źródła zarobku. Czerwona lampka powinna zapalić się, jeśli:

  • Szukasz ofert szybkiego zarobku lub pracy na portalach społecznościowych w grupach, gdzie nieznajome osoby obiecują szybką i łatwą kasę bez zbędnego wysiłku.
  • Nieznajoma osoba wymaga od Ciebie przesłania skanu lub zdjęcia dokumentu tożsamości albo prosi o podanie danych, takich jak: PESEL, numer dowodu, data ważności dokumentu oraz danych do logowania w PayPo i karty PayPo łącznie z CVV.
  • Nieznajoma osoba prosi o wykonanie niewielkiego przelewu, np. 1 PLN. Może on być wykorzystany do potwierdzenia Twojej tożsamości w PayPo lub innych instytucjach finansowych.
  • Nieznajoma osoba prosi o założenie konta w PayPo oraz przekazanie danych do logowania. Nie rób tego! jeżeli dojdzie do zawarcia umowy na Twoje dane, to Ty będziesz zobowiązany do spłaty.
  • Na Twój numer telefonu przyszedł kod SMS z PayPo, np. do potwierdzenia zakupu w sklepie internetowym, a Ty aktualnie nic nie kupujesz? Nie przekazuj nikomu kodu weryfikacyjnego (w żaden sposób).
  • Jeżeli do podjęcia pracy lub otrzymania środków pieniężnych konieczne jest udostępnienie Twojego konta w PayPo, konta bankowego lub loginów i haseł. 

Jak radzić sobie z oszustami?

Kreatywność oszustów nie ma granic. Bądź czujny, nie spiesz się i stosuj zasadę ograniczonego zaufania w sieci, nawet podczas poszukiwania pracy. Zweryfikuj dokładnie swojego potencjalnego pracodawcę, wiarygodność firmy lub znajomego, poznanego w internecie. Przede wszystkim nie przekazuj i nie udostępniaj nikomu:

  • Kodów SMS, które otrzymujesz od PayPo.
  • Loginów i haseł do konta PayPo oraz swoich kont bankowych
  • Danych wrażliwych z dokumentu tożsamości.

Podsumowując

Zagrożeń jest bardzo wiele, a oszuści znajdują coraz to nowe sposoby, aby wyłudzić Twoje dane i informacje, które mogą posłużyć do kradzieży środków finansowych. 

Dlatego zachowaj czujność i w przypadku wątpliwości lub uzasadnionego podejrzenia, że ktoś próbuje Cię oszukać, koniecznie zabezpiecz swoje dane, zmień hasła i skontaktuj się z nami. 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-18:00 pod numerem telefonu: (22) 333 74 60 lub e-mailowo pod adresem: pomoc@paypo.pl.

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock