Pasjonaci jazdy na rowerze wiedzą, że nie ma złej pogody na trening czy rekreacyjną przejażdżkę. Aby faktycznie tak było, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie okrycie wierzchnie. Jaka kurtka rowerowa będzie idealna na każdą porę roku? Czym się kierować przy jej wyborze i na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zakupów?
Spis treści
- 1 Najlepsze kurtki rowerowe – wprowadzenie
- 2 Specjalistyczna odzież rowerowa: dlaczego jest tak ważna?
- 3 Rodzaje kurtek dla rowerzystów
- 4 Najważniejsze cechy dobrej kurtki rowerowej
- 5 Oddychalność materiału jako gwarant komfortu jazdy na rowerze
- 6 Wybór idealnej kurtki na rower
- 6.1 Rowerowa kurtka przeciwdeszczowa Bontrager Circuit
- 6.2 Kurtka rowerowa męska SILVINI Ghisallo softshell zielona MJ2129
- 6.3 Kurtka rowerowa męska DYNAFIT Ride 3L black out
- 6.4 Kurtka rowerowa męska Northwave Vortex 10 czarna
- 6.5 Kurtka rowerowa damska Fox Racing Ranger 2.5L Water Jacket Lunar
- 6.6 Jaka kurtka na rower – podsumowanie
Najlepsze kurtki rowerowe – wprowadzenie
Jesteś entuzjastą codziennej jazdy na rowerze? Od czasu do czasu wybierasz się na wycieczkę z rodziną lub znajomymi? W każdej sytuacji dobrze dobrana kurtka sprawi, że jazda będzie przyjemna i komfortowa niezależnie od tego, czy akurat wieje wiatr, pada deszcz, czy pojawia się pierwszy przymrozek.
Podpowiemy Ci, na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas decydowania o tym, jaką kurtkę wybrać. Opowiemy o tym, dlaczego dobrze dobrana odzież jest tak ważna, przedstawimy rodzaje kurtek oraz ich krótką charakterystykę.
Zwrócimy również uwagę na to, jakie cechy powinna mieć odzież na daną porę roku. Jaka kurtka na rower zimą, wiosną, latem i jesienią? Z tego artykułu dowiesz się, czego szukać, jakie kroje wybierać i czego unikać.
Pamiętaj, że niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym kolarzem, początkującym pasjonatem czy wielbicielem rekreacyjnej jazdy, zasługujesz na to, aby zapewnić sobie wygodę podczas uprawiania sportu, ochronę przed złą pogodą i dobre samopoczucie.
Przygotowanie do sezonu rowerowego: kluczowe sprawy dla rowerzysty
Początek wiosny to również okres przygotowań do sezonu rowerowego. Wówczas amatorzy dwóch kół zadają sobie pytania: jaka kurtka przeciwdeszczowa na rower? W jakim stanie jest mój jednoślad? O jakich elementach powinienem pamiętać? Kluczowe w przygotowaniach do podróży są opisane poniżej sprawy.
- Zadbanie o stan techniczny roweru
Warto sprawdzić przede wszystkim ogumienie, hamulce czy amortyzację. Lepiej jeszcze przed nadejściem pierwszych słonecznych dni przygotować rower do jazdy, aby później na trasie uniknąć przykrych niespodzianek.
Jeśli jeździsz od lat, najpewniej Twój dwukołowiec jest dopasowany do Twoich potrzeb. Jeżeli w okresie bez jazdy na rowerze Twoja sylwetka się zmieniła, dopasuj parametry techniczne dwukołowca do swojego ciała – dotyczy to szczególnie dzieci czy nastolatków, którzy intensywnie rosną.
Rower o odpowiednich parametrach pozwala przybrać prawidłową postawę podczas jazdy. Zapewnia wygodę i zwiększa efektywność treningu. Najlepiej dopasować konkretny model także do swoich umiejętności: doświadczenia za kierownicą czy sprawności.
- Przygotowanie kondycyjne
Jazda na rowerze to wymagający sport, dlatego w trakcie przygotowań powinno się uwzględnić również pracę nad kondycją fizyczną. Na początek wystarczą krótkie spacery, treningi aerobiku czy jazda na rowerku stacjonarnym – wszystko poprzedzone rozgrzewką i zakończone rozciąganiem. Dzięki temu zadbasz o przygotowanie kondycyjne i zminimalizujesz ryzyko kontuzji.
- Bezpieczeństwo na drodze
Rowerzyści jako uczestnicy ruchu drogowego są narażeni na sporo niebezpieczeństw, dlatego warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka wypadków, kontuzji czy ich skutków. Jak to zrobić? Sprawdź, czy rower ma odpowiednie światła, wyposaż się w kask, a także rozważ wykupienie dodatkowej polisy ubezpieczeniowej.
- Wyposażenie – kurtka rowerowa, kask, buty
Przed wyjazdem na pierwszą trasę warto zadać sobie pytania: jaka kurtka oddychająca na rower będzie dla mnie najlepsza? Jaki kask zapewni mi największą ochronę podczas ewentualnego wypadku? Jakie buty dadzą mi komfort podczas jazdy? Dobierając wyposażenie, zwracaj uwagę na parametry poszczególnych elementów ekwipunku. Pamiętaj też o bidonie na wodę, która na pewno się przyda podczas treningu.
Odpowiednie przygotowanie do sezonu rowerowego ma bardzo duże znaczenie w kontekście bezpiecznej i przyjemnej jazdy. Warto do każdego ze wspomnianych aspektów podejść z należytą starannością, aby zapewnić sobie wygodę przez cały sezon.
Masz wątpliwości w sprawie podstawowych elementów wyposażenia roweru? Sprawdź, co musi mieć rowerzysta i zadbaj o swoje bezpieczeństwo na trasie.
Specjalistyczna odzież rowerowa: dlaczego jest tak ważna?
Przygotowanie do jazdy na rowerze to nie tylko zadbanie o stan techniczny samego roweru, ale wyposażenie się w niezbędne elementy garderoby, a konkretnie w specjalistyczną odzież. Dlaczego jest tak ważna?
Zapewnia wygodę podczas jazdy. Chroni przed wychłodzeniem, ale jednocześnie pozwala uniknąć przegrzewania. Umożliwia jazdę w każdych warunkach: na słońcu, w deszczu, a nawet podczas porywistego wiatru – wymaga zachowania rozsądku w sprawach bezpieczeństwa podczas jazdy.
Jaka kurtka na rower spełnia te wszystkie funkcje? Warto poznać różne rodzaje odzieży i wybrać spośród nich ten odpowiadający Twoim preferencjom.
Rodzaje kurtek dla rowerzystów
Zastanawiasz się, jaka kurtka na rower jesienią, a jaka późną wiosną będzie najlepszym wyborem? Aby sięgnąć po jedną z możliwości, warto zapoznać się z ofertą modeli dostępnych na rynku. Najpopularniejsze obecnie są kurtki:
- przeciwdeszczowe;
- softshell;
- wiatrówki;
- zimowe.
Każda z nich nieco różni się ze względu na charakterystykę i przeznaczenie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat poszczególnych modeli.
Kurtki przeciwdeszczowe: kiedy są niezbędne?
Kurtki przeciwdeszczowe chronią rowerzystę przed przemoknięciem. Nosi się je od wiosny do późnej jesieni, ponieważ to właśnie w tym czasie istnieje największe ryzyko pojawienia się opadów. Dostępne są różne modele: z dodatkową warstwą termiczną chroniącą przed wychłodzeniem, w różnych kolorach i krojach. Większość z nich ma kaptur, który pozwala chronić nie tylko tułów i plecy, ale i głowę.
Kurtki softshell: uniwersalność i wygoda
Jaka kurtka na rower jesienią i wiosną? Softshell to uniwersalny wybór. Podczas cieplejszych dni zapewnia odpowiednią przepuszczalność powietrza, więc chroni przed nadmiernym poceniem się. Z kolei wiatroszczelność sprawia, że nawet podczas chłodnych dni będziesz mieć zapewniony komfort termiczny. To doskonały wybór dla rowerzystów lubiących zarówno rekreacyjne przejażdżki, jak i wymagające treningi.
Wiatrówki: ochrona przed wiatrem
Wiatrówki skutecznie chronią przed wiatrem. Z reguły są lekkie, więc nie krępują ruchów i zapewniają komfort podczas jazdy. Ich najważniejszą zaletą jest redukowanie wpływu chłodnego powietrza na skórę, więc pozwalają uniknąć wychłodzenia nawet podczas szybkiej jazdy.
Kurtki zimowe: ciepło nawet w największe mrozy
Jaka kurtka zimowa na rower? Ta, która została zaprojektowana z myślą o ujemnych temperaturach. Pamiętaj, że w chłodne miesiące w trakcie jazdy możesz mocniej odczuwać np. chłód niż rzeczywiście panująca temperatura. Wpływa na to przede wszystkim prędkość rozwijana na rowerze. Aby zminimalizować skutki takich zdarzeń, warto wyposażyć się w jak najcieplejsze ubrania.
Najważniejsze cechy dobrej kurtki rowerowej
Jaka kurtka na rower zimą i o innych porach roku będzie najlepszym wyborem? Decyzja nie jest łatwa, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele propozycji. Niżej opowiadamy o czynnikach, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów, aby podjąć najlepszą decyzję i cieszyć się komfortem w trakcie wypraw – zarówno tych krótko, jak i długodystansowych.
Przedłużony tył
Przedłużony tył ma znaczenie ze względu na to, jaką pozycję przyjmuje się podczas jazdy. Jako rowerzysta pochylasz się lekko do przodu. W związku z tym krótka o prostym kroju odsłoniłaby plecy. Przedłużony tył zapewni Ci komfort termiczny i swobodę ruchu niezależnie od tego, w jakiej pozycji będziesz.
Ściągacze na końcach rękawów
Kurtka na rower powinna chronić przed wiatrem, ponieważ towarzyszy on rowerzyście nawet podczas jazdy w pozornie ciepłe dni. Aby się przed nim chronić, koniecznie wybierz model ze ściągaczem na końcu rękawa. Dzięki temu nie będzie miejsca, w które powietrze będzie mogło się przedostawać. Co więcej, ściągacze sprawią też, że rękawy nie będą się podwijać, co pozwoli swobodnie wsunąć pod nie rękawiczki.
Wysoka stójka
Wysoka stójka to kolejny element, który chroni przed wiatrem i zimnem oraz deszczem newralgiczne punkty: szyję i całą głowę. Ta część kurtki jest funkcjonalna i zapewnia komfort jazdy w każdych warunkach.
Kieszenie: praktyczność i funkcjonalność
Kieszenie w kurtce pozwalają na przechowywanie telefonu, kluczy do mieszkania czy przekąsek, które dodadzą Ci energii w trakcie jazdy. Im więcej ich będzie, tym dla Ciebie lepiej. W trakcie przerwy możesz w nich ogrzać dłonie czy wyjąć z nich batona, aby uzupełnić węglowodany.
Elementy odblaskowe
Jaka kurtka oddychająca na rower jest bezpieczna? Taka, która ma elementy odblaskowe. Dzięki nim będziesz odpowiednio widoczny dla innych uczestników ruchu. Im więcej naszytych odblasków, tym lepiej. Nowoczesne technologie i rosnąca świadomość społeczeństwa w sprawach bezpieczeństwa sprawiają, że odblaski są nie tylko praktyczne, ale i stylowe.
Kaptur – tak czy nie?
Jaka kurtka przeciwdeszczowa na rower jest praktyczna? Taka, która ma kaptur? Czy jest obowiązkowym elementem każdego modelu? Niekoniecznie. Warto zdać sobie sprawę z wad i zalet osłony na głowę. Przede wszystkim chroni przed stratami ciepła, deszczem i wiatrem. Jednak ogranicza pole widzenia i ilość docierających dźwięków. Wybierając konkretną kurtkę, warto kierować się swoimi preferencjami. Dobrze dobrany kaptur będzie funkcjonalny i wygodny, a gdyby zaczął stanowić ograniczenie, będziesz mógł go zdjąć i schować.
Oddychalność materiału jako gwarant komfortu jazdy na rowerze
Podczas godziny jazdy na rowerze, przyjmując przeciętną prędkość około 20 km/h, można spalić ponad 500 kcal. Oznacza to, że to spory wysiłek dla Twojego organizmu. Powoduje on wzrost tętna i temperatury. Ze względu na specyfikę sportu organizm zamiennie poci się i wychładza. Aby jazda była wygodna, kurtka na rower powinna być uszyta z oddychającego materiału. Dzięki temu odprowadzi nadmiar wilgoci na zewnątrz. Nie będzie tym samym powodować dyskomfortu i nieprzyjemnego zapachu.
Wybór idealnej kurtki na rower
Jaka kurtka na rower będzie najlepszym wyborem? To zależy od Twoich preferencji. Wybierając konkretny model, przeanalizuj go, kierując się wcześniej przez nas przygotowanymi wskazówkami. Wówczas zakup zapewni Ci ochronę przed negatywnym wpływem pogody, komfort podczas jazdy i pełną swobodę ruchu. Niżej prezentujemy 5 modeli, którym warto przyjrzeć się bliżej z powodu ich walorów użytkowych.
Rowerowa kurtka przeciwdeszczowa Bontrager Circuit
Rowerowa kurtka przeciwdeszczowa Bontrager Circuit ma przedłużony tył i wysoką stójkę, dzięki czemu pozwala przybrać wygodną pozycję bez obaw o wychłodzenie. Zapewnia ochronę przed wiatrem, deszczem i nadmiernym przegrzaniem się w trakcie jazdy. Doskonale przylega do ciała. Intensywne kolory sprawiają, że poprawia widoczność na drodze.
Kurtka rowerowa męska SILVINI Ghisallo softshell zielona MJ2129
Kurtka rowerowa męska SILVINI Ghisallo softshell zielona MJ2129 ma kieszenie, dzięki którym zawsze można mieć przy sobie najcenniejsze rzeczy. Zawiera także liczne odblaski i ma przedłużony tył. Zapewnia komfort podczas jazdy, swobodę ruchów i chroni przed wiatrem oraz przegrzaniem się. Jest również wodoodporna. Wysoka stójka dodatkowo ogranicza ryzyko wychłodzenia.
Kurtka rowerowa męska DYNAFIT Ride 3L black out
Jaka kurtka zimowa na rower? Kurtka rowerowa męska DYNAFIT Ride 3L black out będzie odpowiednia. Nie nasiąka wodą, zapewnia ochronę przed utratą ciepła, ma przedłużony tył i naszyte elementy odblaskowe. Jest wiatroszczelna, ma kilka warstw i pełny zamek.
Kurtka rowerowa męska Northwave Vortex 10 czarna
Jaka kurtka na rower będzie dobra na jesień i wiosnę? Kurtka rowerowa męska Northwave Vortex 10 czarna ma ściągacze chroniące przed utratą ciepła i przedostawaniem się wody. Kurtka jest wiatroszczelna oraz ma podniesioną stójkę. Dzięki jej lekkości można mieć ją zawsze przy sobie i nie zajmie dużo miejsca w ekwipunku rowerzysty.
Kurtka rowerowa damska Fox Racing Ranger 2.5L Water Jacket Lunar
Kurtka rowerowa damska Fox Racing Ranger 2.5L Water Jacket Lunar jest wykonana z materiału, który jest odporny na przenikanie wiatru i wilgoci. Może być wykorzystywana o każdej porze roku, ponieważ zapewnia ochronę przed utratą ciepła, ale i stosowną wentylację. Podwyższany kołnierz, kaptur i ściągacze na rękawach zapewniają komfort podczas jazdy i pełną swobodę ruchu.
Jaka kurtka na rower – podsumowanie
Jaka kurtka zimowa na rower, a jaki model na jesień? Nasz poradnik ułatwi Ci wybór odpowiedniego modelu. Dzięki temu odzież zapewni Ci ochronę przed negatywnym wpływem pogody, a jednocześnie nie będzie ograniczać swobody ruchów podczas jazdy.
Jak wybrać idealną kurtkę na rower?
Jak wybrać idealną kurtkę na rower dla siebie? Zwróć uwagę na krój, specyfikę materiału, z którego jest ona wykonana, a także opinie innych rowerzystów na temat wybranego modelu. Dzięki temu dowiesz się, jak oceniają konkretną i będziesz wiedzieć, czy zakup będzie dobrym wyborem.
Przedłużenie sezonu rowerowego dzięki odpowiedniej kurtce
Sezon na jazdę na rowerze może trwać cały rok. Obecnie opady śniegu, które są sporym utrudnieniem dla kierowców dwukołowców, pojawiają się coraz rzadziej. Jeśli zatem zadbasz o odpowiednią kurtkę, przez cały rok będziesz mógł rozwijać swoją pasję, cieszyć się doskonałą kondycją i dobrym samopoczuciem.
Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/