Zastanawiasz się, jaki smartfon do zdjęć wybrać? Zapoznaj się z rankingiem uwzględniającym najciekawsze opcje. Wybór nie jest prosty, ponieważ na rynku jest dostępnych wiele modeli telefonów o dobrych parametrach. Porównanie tych najbardziej interesujących pozwoli Ci zaoszczędzić czas i podjąć najlepszą decyzję zakupową. Na co zwrócić uwagę podczas zakupów?  Jaki telefon z dobrym aparatem będzie dla Ciebie najbardziej opłacalną opcją?

Najlepsze smartfony do zdjęć – porównanie modeli

Telefony z najlepszym aparatem różnicuje wiele czynników, w tym obecność poszczególnych obiektów. Oprócz głównego wyróżnia się także te dodatkowe, do wykonywania konkretnych rodzajów ujęć. Najważniejsze obiektywy to:

 • ultraszerokokątny – do uchwycenia większej ilości szczegółów w kadrze; 
 • teleobiektyw – umożliwiający przybliżenie bez utraty jakości zdjęcia;
 • makro – do fotografowania obiektów z bardzo bliska.

Smartfony mają również często specjalny czujnik głębi pozwalający na rozmycie tła. Jeśli chcesz wiedzieć, jaki telefon ma najlepszy aparat, powinieneś zwrócić uwagę m.in. na jakość poszczególnych obiektywów urządzenia – dzięki temu dowiesz się, jakie ujęcia aparat wykonuje lepiej, a jakie gorzej. Będziesz mógł również zdecydować, które czynniki są dla Ciebie najważniejsze.

Samsung Galaxy S22 Ultra  – telefon z dynamicznym zoomem

Zastanawiasz się, jaki telefon do zdjęć z przybliżeniem zoom kupić? Zdecydowanie powinieneś wybrać Samsung Galaxy S22 Ultra. To jeden z najlepszych flagowców na rynku, który ma wszechstronny aparat z zoomem. 

Dwa 10-megapikselowe aparaty z teleobiektywami o 3 i 10-krotnym przybliżeniu optycznym, a do tego 100-krotny zoom to potężne zestawienie. Zdjęcia wykonane z 30, a nawet 50-krotnym zoomem są bardzo dobrej jakości i nie są rozmydlone – sprawdzą się  do wywołania czy udostępnienia w sieci. Zdjęcia wyróżniają się głębią kolorów, co przekłada się na wierne odwzorowanie rzeczywistości. Jeśli chodzi o smartfony z najlepszym aparatem, prezentowany model zdecydowanie plasuje się w czołówce zestawienia.

Smartfon Samsung Galaxy S22 Ultra Enterprise Edition 5G 8/128GB Czarny
Źródło: https://www.morele.net/smartfon-samsung-galaxy-s22-ultra-enterprise-edition-5g-8-128gb-czarny-sm-s908bzkdeee-12681015/

Smartfon Samsung Galaxy S22 Ultra Enterprise Edition 5G 8/128GB Czarny

Google Pixel 6 Pro – dla wielu najlepszy na rynku

Google Pixel 6 Pro ma zestaw trzech aparatów tylnych: główny 50 Mpix, ultraszerokokątny 12 Mpix i teleobiektyw 48 Mpix. Do tego oczywiście lampa błyskowa LED i czujnik LDAF (laserowy autofocus).

Zalety tego modelu to m.in.:

 • dobry kanał w jasnym świetle,
 • dokładne kolory,
 • dobra jakość w cieniach i kontrastach,
 • szybki autofokus,
 • odpowiednia stabilizacja ekranu.

Na uwagę zasługuje również kontrola szumów, neutralny balans bieli oraz doskonałe odwzorowane odcienie skóry na filmach. Pixel 6 Pro to zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o to, jaki tani telefon z dobrym aparatem kupić. Marka ta od lat wdraża wiele nowości oraz zaskakuje bardzo dobrymi parametrami i różnymi dodatkowymi funkcjami aparatów jak np. tryb motion.

Google Pixel 6 Pro 5G 12/128GB Stormy Black
Źródło: https://www.x-kom.pl/p/696126-smartfon-telefon-google-pixel-6-pro-5g-12-128gb-stormy-black.html

Google Pixel 6 Pro 5G 12/128GB Stormy Black

Apple iPhone 14 Pro 

Dla wielu osób iPhone’y to telefony z najlepszym aparatem. Apple iPhone 14 Pro częściowo potwierdza taką tezę. Ma on obiektyw główny 48 Mpix, obiektyw ultraszerokokątny i teleobiektyw 12 Mpix. Nowy moduł pozwala na przepuszczanie dużej ilości światła oraz uchwycenie wielu szczegółów. Aparat jest bardzo intuicyjny, dzięki czemu z pełnym zaufaniem można oddać mu dobieranie i ustawianie ekspozycji, czułości matrycy czy szybkości migawki. Do tego iPhone oferuje gotowe style fotograficzne, a także ciekawą opcję Live Photos. Obiektywy oczywiście wyposażono również w optyczną stabilizację obrazu. Na wyróżnienie zasługuje również bardzo dobry tryb portretowy.

Smartfon APPLE iPhone 14 Pro 128GB 5G 6.1'' 120Hz Złoty
Źródło: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony/smartfon-apple-iphone-14-pro-5g-gold-128gb

Smartfon APPLE iPhone 14 Pro 128GB 5G 6.1” 120Hz Złoty

Vivo X80 Pro – niepokonany tryb nocny

Warto wspomnieć również o tym, jaki telefon do zdjęć wybrać, jeśli fascynujesz się fotografią po zmroku. Ciekawa propozycja to Vivo X80 Pro , który w testach w tym zakresie wypada rewelacyjnie.

Aparat w tym modelu powstał w kooperacji z firmą Zeiss. Ma on cztery obiektywy główne: 50 Mpix, 48 Mpix (ultraszerokokątny), 12 Mpix i 8 Mpix oraz aparat przedni 32 Mpix. Główna matryca wyróżnia się dużymi rozmiarami, a aż trzy aparaty mają stabilizację optyczną – jest to bardzo dobre zestawienie. Vivo X80 Pro bardzo dobrze radzi sobie ze zdjęciami nocnymi, również w trybie automatycznym. Wyróżnia go duża ilość szczegółów i dynamika na zdjęciach, znakomite rozjaśnienie sceny i dodatkowe funkcje, jak Długa Ekspozycja czy Superksiężyc.

Smartfon VIVO X80 Pro 12/256GB 5G 6.78" 120Hz Czarny V2145
Źródło: https://www.mediaexpert.pl/smartfony-i-zegarki/smartfony/smartfon-vivo-x80-pro-5g-cosmic-black

Smartfon VIVO X80 Pro 12/256GB 5G 6.78″ 120Hz Czarny V2145

Jak wybrać telefon z dobrym aparatem – poradnik

To, jaki telefon z dobrym aparatem możesz wybrać, zależy od wielu czynników. Samsung, Google, Apple i Vivo to renomowane marki, oferujące dopracowane smartfony, zajmujące czołowe miejsca w rankingach i zestawieniach. Pozostaje pytanie, jaki smartfon do zdjęć spełni Twoje oczekiwania w największym stopniu. Do tego celu przyda Ci się wiedza na temat tego, czym się kierować, wybierając telefon do zdjęć.

Czym kierować się przy wyborze smartfona do zdjęć?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie o to, jaki telefon ma najlepszy aparat. Liczą się bowiem nie tylko parametry techniczne i realnie wykonywane zdjęcia, ale również Twoje oczekiwania. Co więcej, ciężko o smartfon idealny. Nawet telefony z najlepszym aparatem mogą w konkretnym punkcie wypaść średnio na tle innych, topowych modeli.

Smartfon może mieć np. najlepszy aparat główny, lecz jego obiektyw ultraszerokokątny będzie niewystarczający. Czasami zdjęcia z aparatu głównego są rewelacyjne, a selfie średnie, dlatego też warto mieć świadomość nie tylko zalet, ale również wad poszczególnych modeli. Kluczowe jest także to, by wiedzieć, co tak naprawdę wpływa na to, że aparat w smartfonie jest dobry, czyli poznać najważniejsze funkcje.

Jakie funkcje aparatu są najważniejsze?

Smartfony z najlepszym aparatem powinny mieć:

 • dużą jasność głównego obiektywu – im jaśniejszy obiektyw, tym aparat lepiej radzi sobie w różnych warunkach;
 • wysoką rozdzielczość głównej matrycy aparatu i dodatkowych obiektywów – im jest większa, tym uzyskasz bardziej szczegółowy obraz;
 • sprawny system stabilizacji obrazu – zapewnia ostrość zdjęć mimo drżenia ręki;
 • autofocus – jest to mechanizm ustawiania ostrości (najlepiej Dual Pixel);
 • zaawansowane mechanizmy sterujące – te wspierane sztuczną inteligencją oferują wysoki komfort, ponieważ samodzielnie dobierają optymalne ustawienia dla danego kadru.

Producenci wprowadzają także różne dodatkowe funkcjonalności, na które warto zwrócić uwagę, porównując poszczególne modele.

Jaki budżet przeznaczyć na telefon do zdjęć?

Jeśli zastanawiasz się, jaki tani telefon z dobrym aparatem wybrać, musisz wiedzieć, że w ostatnim czasie miała miejsce redefinicja klas produktowych. Za 3000 zł kupisz nie najlepszy smartfon, a model ze średniej półki. Oczywiście nazewnictwo może być mylące, ponieważ budżetowy telefon za 1 500 zł dla niektórych będzie tak dobry, jak topowy model za 5000 zł dla innych.

Jeśli chodzi o to, jaki telefon ma najlepszy aparat, wyboru nie dokonuje się wyłącznie z najwyższej półki, gdzie ceny rozpoczynają się od 4000 zł. Możesz kupić telefon za ok. 3000 zł z rewelacyjnym aparatem, który jest oceniany jako jeden z najlepszych na rynku.

Testy aparatów w smartfonach – przykłady i porównania

Jeśli nadal nie wiesz, jaki smartfon do zdjęć wybrać, poniższe informacje na temat testów popularnych modeli mogą być bardzo przydatne. Pozwolą Ci zaobserwować różnice pomiędzy poszczególnymi aparatami oraz ich największe zalety.

Test aparatu – Samsung Galaxy S22 Ultra

Jeśli chodzi o Samsung Galaxy S22 Ultra, zoom tego modelu wypada znacznie lepiej w porównaniu do innych topowych telefonów z dobrymi aparatami. W zestawieniu z Huawei P50 Pro i Xiaomi Mi 11 Ultra 50-krotny zoom Samsunga oceniany jest najlepiej. Uwiecznia najwięcej szczegółów w całym kadrze, oferuje bardzo dobre odwzorowanie barw, nie wygładza obrazu i nie rozjaśnia go w sztuczny sposób.

Test aparatu – Google Pixel 6 Pro

Jeśli chodzi o to, jaki telefon ma najlepszy aparat, często miano to uzyskuje Google Pixel 6 Pro. Uzyskuje on bardzo dobre wyniki w testach, w tym wysoką punktację za jakość zdjęć i zoom. Ma on jeden z najlepszych aparatów do selfie oraz gwarantuje bardzo dobrą jakość zdjęć w trybie portretowym i astro. W niektórych zestawieniach pozostaje w tyle za Huawei Mate 40 Pro+ czy Xiaomi Mi 11 Ultra. Na tle innych modeli Pixel 6 Pro zyskuje jednak przewagę, dzięki mnogości funkcji, opcji personalizacji i wiernemu odwzorowywaniu barw.

Test aparatu – Apple iPhone 14 Pro

Wszystkim, którzy chcą wiedzieć, jaki telefon do zdjęć z idealnym AI wybrać, odpowiadamy: Apple! 

W teście porównawczym IPhone’a 14 pro i Samsunga Galaxy S22 Ultra za największą zaletę tego pierwszego uznano intuicyjne fotografowanie. Telefon świetnie dopasowuje wszelkie elementy, aby stworzyć idealne zdjęcie bez dużej ingerencji użytkownika, co dla wielu osób będzie spełnieniem marzeń. Wyciągasz telefon, robisz zdjęcie i jest ono rewelacyjne – bez poświęcania czasu na wybór dodatkowych ustawień. Zaawansowane mechanizmy sterujące w IPhonie 14 Pro są na najwyższym poziomie, dlatego jest to zdecydowany zwycięzca w konkursie na najbardziej intuicyjny aparat.

Test aparatu – Vivo X80 Pro

W ogólnym porównaniu z liderami fotografii mobilnej Vivo X80 Pro wypada bardzo dobrze. Najważniejsza jest jego konkurencyjna pozycja w ujęciach nocnych. Aparat Vivo zachowuje świetny balans bieli, szczegółowość, detale i dynamikę zdjęć. W zestawieniu z Huawei Mate 40 Pro i Huawei P50 Pro w tej kategorii Vivo X80 Pro przejmuje pozycję lidera.

Podsumowanie

Po zapoznaniu się z opracowaniem zdecydowanie łatwiej będzie Ci podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki telefon z dobrym aparatem wybrać. Pamiętaj, aby dopasować smartfon do swoich oczekiwań i preferencji. Przed zakupem zastanów się nad tym, na jakich funkcjach aparatu zależy Ci najbardziej oraz oczywiście zapoznaj się z pozostałymi parametrami urządzenia. Choć aparat jest obecnie jednym z najważniejszych czynników, na jaki zwracają uwagę konsumenci podczas zakupów, to nadal ważne pozostają m.in. takie parametry jak wyświetlacz, proces, nagłośnienie czy wytrzymałość urządzenia na oddziaływanie czynników zewnętrznych, takich jak np. woda czy pył.

Jeżeli planujesz zakup smartfona z dobrym aparatem przez internet, polecamy opcję płatności z PayPo – Kup teraz, zapłać za 30 dni. Umożliwi Ci to ocenienie telefonu w komfortowych warunkach domowych, przetestowanie jakości zdjęć, a następnie dokonanie płatności. Wiele sklepów z telefonami oferuje możliwość płatności z PayPo. Zapoznaj się z kategorią telefony i akcesoria i sprawdź ranking najlepszych smartfonów do zdjęć oraz listę dostępnych sklepów.

 

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/osoba-trzymajaca-smartphone-bialy-siedzi-1310532/

 

Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” dostępnym na paypo.pl. Klienci PayPo po spłaceniu jednej transakcji w całości, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ciągu 30 dni lub w ratach. Więcej na paypo.pl