Dostępne na rynku modele telewizorów różnią się nie tylko rozmiarem, ale także technologią wyświetlania, powłoką ekranu czy dodatkowymi funkcjami. W związku z tym nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki telewizor kupić. Podpowiemy Ci jednak, na co zwracać uwagę, aby telewizor był najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Rozmiar telewizora a wielkość pomieszczenia. Jak wybrać ten właściwy?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie brzmi „największy”. W wielu przypadkach duża przekątna ekranu nie sprawia, że lepiej ogląda się telewizję lub film z serwisu streamingowego. Wręcz przeciwnie – zbyt duży w stosunku do rozdzielczości ekran prowadzi do utraty jakości obrazu, a samo oglądanie staje się niekomfortowe. Skąd więc masz wiedzieć, jaki telewizor kupić?

Przede wszystkim wielkość telewizora dopasuj do wielkości pomieszczenia i odległości, z jakiej będziesz oglądać telewizję. Dodatkowo musisz uwzględnić jakość wyświetlanego obrazu – dla telewizji i programów streamingowych typu Netflix czy HBO można przyjąć, że jest to 1080p. Dla takiej rozdzielczości optymalny rozmiar telewizora to 40’’, jeśli zamierzasz oglądać telewizję z odległości 1,5 m. Jeśli natomiast odległość od telewizora do widza miałaby wynosić 3 m, możesz kupić telewizor o wielkości 75’’.

Są to dość skomplikowane obliczenia. Nie martw się jednak – właściwy rozmiar telewizora pomogą Ci wybrać dostępne w internecie darmowe kalkulatory odległości od TV.

Jakie są rodzaje i rozdzielczość wyświetlaczy telewizorów?

Najmniej zaawansowane technologicznie, a jednocześnie najtańsze i najpowszechniejsze, są telewizory z technologią wyświetlania LCD/LED. Nie zapewniają one zbyt wysokiego kontrastu, a oglądanie telewizji pod większym kątem może zaburzać kolory. Zdarza się to jednak coraz rzadziej i w większości dostępnych telewizorów nie doświadczysz już tego problemu.

Wariacją tego modelu są telewizory QLED. Takie modele na panelu LCD zawierają dodatkową warstwę tzw. kropek kwantowych, dzięki czemu wyświetlane są żywsze kolory, a sam ekran jest jaśniejszy. Taka technologia najbardziej rozpowszechniła się w telewizorach SAMSUNG, HISENSE, XIAOMI I TCL.

Jeszcze większy kontrast i żywsze kolory osiągają telewizory z wyświetlaczem zbudowanym na organicznych diodach LED. Każda z nich samodzielnie emituje światło, dzięki czemu głębia obrazu jest zdecydowanie większa. Takie telewizory są jednak droższe i bardziej awaryjne, ponieważ panele OLED przepalają się znacznie częściej niż tradycyjne panele LCD. W tej materii królują marki SONY, HP, LG i PANASONIC.

Ciekawym rozwiązaniem jest także technologia Ambilight (dostępna np. w telewizorach marki PHILIPS). Dzięki jej zastosowaniu za ekranem telewizora tworzy się kolorowa poświata, która podbija właściwości obrazu.

Na koniec pozostaje Ci jeszcze zdecydować, jaka rozdzielczość ekranu będzie dla Ciebie najlepsza. Aktualnie najpopularniejsze są telewizory HD Ready (720p), Full HD (1080p), a także UltraHD (2160p – znane także jako telewizory 4K). Miej jednak na względzie, że wciąż jest niewiele kanałów telewizyjnych nadających w 4K i do oglądania większości z nich wystarczy Ci standardowe Full HD. UltraHD przyda Ci się natomiast, jeśli telewizor wykorzystujesz do grania na konsoli lub oglądania serwisów streamingowych.

Jakie są najważniejsze funkcje i parametry telewizora?

Jeśli nie interesuje Cię wyłącznie oglądanie telewizji i chcesz korzystać z zasobów Smart TV, musisz zwrócić szczególną uwagę na system operacyjny urządzenia. Najpopularniejszym z nich wciąż jest Android TV. Jest on dość rozbudowany i zawiera aplikacje do właściwie wszystkich największych serwisów streamingowych, zarówno polskich, jak i zagranicznych. Większość osób narzeka jednak na wolne działanie i częste zacinanie się aplikacji w tym systemie.

Nieco sprawniej działają natomiast systemy Smart Hub (stosowane w telewizorach SAMSUNG) oraz webOS (LG). Cechuje je tak samo intuicyjna obsługa, co w przypadku Android TV, ale są bardziej rozbudowane pod kątem dostępnej liczby aplikacji. Poza tym system WebOS jest łatwiejszy w personalizacji.

Inne przydatne funkcje telewizora to:

  • możliwość nagrywania programów na twardy dysk,
  • jednoczesne wyświetlanie dwóch obrazów z różnych źródeł,
  • wyświetlanie obrazów trójwymiarowych,
  • obsługa asystentów Google lub Amazon,
  • moduł One Connect (dostępny w telewizorach SAMSUNG).

Nie zapominaj też o tym, że aby telewizor był w pełni wielofunkcyjny, musi być wyposażony w bogaty zestaw portów. Standardowo w każdym nowym telewizorze dostępne są: wejście antenowe oraz złącza HDMI, USB, LAN i odbiornik Wi-Fi. W bardziej zaawansowanych modelach możesz spotkać się także z modułem CI, który umożliwi Ci oglądanie telewizji satelitarnej bez podłączania dekodera.

Czy opłaca się kupić telewizor na wyprzedaży?

Za najtańsze telewizory LCD 50’’ zapłacisz około 1500 złotych. Nie jest to dużo, ale pamiętaj, że są to najbardziej podstawowe modele mniej znanych marek. Telewizory większe i mające większą liczbę nowoczesnych funkcji to wydatek nawet kilkukrotnie większy. Jeśli więc masz zamiar kupić odbiornik z wyższej półki, musisz trzymać rękę na pulsie i obserwować promocje, a zwłaszcza posezonowe wyprzedaże, na których możesz kupić telewizor w naprawdę atrakcyjnej cenie.

Pomocne może okazać się śledzenie oferty sklepów, które oferują odroczone płatności. W Polsce współpracę z operatorem takich płatności (np. PayPo) nawiązało już wiele największych sprzedawców m.in. Media Markt, Morele czy Media Expert. Płatności te pozwalają Ci zrobić zakupy w sklepie internetowym, a za dostarczony towar zapłacić dopiero po 30 dniach i to beż żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu możesz wypróbować dostarczony telewizor i bez problemu zwrócić go, jeśli nie będzie Ci odpowiadał. Nie przegapisz też żadnej doskonałej promocji, nawet jeśli w chwili zakupu nie będziesz mieć odpowiedniej ilości pieniędzy, bo możesz zapłacić później, np. po wypłacie lub rozłożyć płatność na wygodne raty. 

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com