Wśród wszystkich materiałów, z których wykonane są nasze ubrania, jednym z najczęściej spotykanych jest wiskoza. Z wiskozy szyje się sukienki, bluzki, bieliznę i wiele tekstyliów domowych. Z czego powstaje ten materiał, czy „oddycha”, czy warto go nosić i czy jest bezpieczny? Dowiedz się więcej o wiskozie.

Wiskoza – co to za materiał?

Wiskoza jest jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na rynku odzieżowym. Ta tkanina powstaje z włókna produkowanego z pulpy drzewnej. Do produkcji wiskozy wykorzystuje się celulozę z sosny, świerka lub buka. Pulpę poddaje się różnym procesom chemicznym i technologicznym mającym na celu uzyskanie surowca, którego będzie można w późniejszym czasie wykorzystać do wyprodukowania tkanin i dzianin. Drewno najpierw jest rozdrabniane, później poddawane działaniu ługu sodowego, a następnie oddziela się od niego powstały płyn. Uzyskana ciecz jest wlewana do kwasu siarkowego, co sprawia, że powstają niteczki przędzy wiskozowej.

Powstały produkt wygląda jak bawełna, a w dotyku jest niczym jedwab, toteż stosuje się go jako substytut jedwabiu w tańszych ubraniach. Wiskozę po raz pierwszy uzyskał w 1855 roku szwajcarski chemik Georges Audemars, ale nazwy „wiskoza” po raz pierwszy użyto do określenia materiału wyprodukowanego przez chemików Charlesa Fredericka Crossa, Edwarda Johna Bevana i Claytona Beadle’a. Pierwsza komercyjna wiskoza została natomiast wyprodukowana w 1905 roku, czyli nieco ponad 100 lat temu.

Z wiskozy powstają tkaniny i dzianiny, a różnica między nimi polega na splocie nitek.

  • Tkaniny są włóknami wiskozowymi połączonymi pod kątem prostym, co sprawia, że się nie rozciągają.
  • Dzianiny są tkane z nitek przeplatających się ze sobą, co umożliwia uzyskanie materiału elastycznego i łatwo dopasowującego się do ciała.

Wiskoza – materiał o szczególnych właściwościach

Wiskoza jest wyjątkowym materiałem cechującym się wieloma zaletami.

  • Wiskoza jest przede wszystkim przewiewna, dlatego ubrania z tego materiału będą odpowiednie na upalne dni.
  • Dzianiny i tkaniny z wiskozy co prawda szybko wchłaniają wilgoć, ale też szybko ją odparowują i nie przyklejają się do ciała tak, jak ma to miejsce w przypadku tkanin poliestrowych.
  • Wiskoza jest gładka, miękka w dotyku i łatwa do pielęgnacji.
  • Gniecenie wiskozy jest uzależnione od tego, czy mamy do czynienia z dzianiną, czy z tkaniną. Wiskozowe dzianiny rzadziej wymagają prasowania, natomiast tkaniny ulegają zagnieceniom szybciej.

Czy wiskoza jest dobrym materiałem?

Wiskoza bez wątpienia jest idealnym materiałem na lato – można wręcz stwierdzić, że jest pod wieloma względami lepsza niż bawełna, a nawet len. Bawełna wchłania dużo wilgoci i wolno wysycha, a po zawilgoceniu staje się ciężka, z kolei lniane tkaniny ulegają uszkodzeniu pod wpływem promieniowania słonecznego. W przypadku wiskozy nie musimy się martwić o takie problemy. Ponadto ten materiał bardzo dobrze łączy się z innymi, więc jest wykorzystywany w mieszankach z bawełną, lnem lub włóknami sztucznymi. Jeśli dodać do tego, że wiskoza świetnie utrzymuje kolor i jest niebywale trwała, okazuje się, że otrzymujemy materiał niemal idealny.

sukienka codzienna z wiskozy

MODIVO, Sukienka codzienna w pastelowej zieleni, 100% wiskozy

Jak dbać o ubrania z wiskozy?

Wiskoza może się stać jednym z ulubionych materiałów w Twojej szafie, ale ważne jest, żeby umiejętnie o nią dbać. Przede wszystkim należy zawsze stosować się do wskazówek producenta podanych na metce konkretnego ubrania. Wiskozowe tkaniny i dzianiny nie powinny być prane w wysokich temperaturach – najlepszymi temperaturami do prania jest 30-40 stopni, a prasować należy w temperaturze nie wyższej niż 90-100 stopni, zawsze na lewej stronie i oczywiście przez dodatkowy materiał. Wiskozę najlepiej byłoby prać ręcznie, ale dzisiaj mało kto ma na to czas, więc z reguły korzystamy z pralek i specjalnych programów do delikatnych tkanin. Takie programy są krótsze i wirują wolniej, dzięki czemu materiały nie są tak mocno rozciągane. Wiskozy nie trzeba suszyć na płasko, dlatego że nie ma nadmiernej tendencji do rozciągania, ale w przypadku dużych ubrań, np. długich sukienek lub swetrów może dojść do rozciągnięcia.

Ubrania z wiskozy – czy warto mieć je w swojej szafie?

Ubrania z wiskozy są mało problematyczne w noszeniu, nie niszczą się pod wpływem promieniowania słonecznego, odpowiednio pielęgnowane wyglądają dobrze przez wiele lat, a ewentualne zagniecenia można łatwo zaprasować. Wiskoza jest lekka i przyjemna dla skóry, a dodatkowo bardziej ekologiczna niż bawełna. Wiskozę traktuje się jako tańszą alternatywę dla bawełny, a jednocześnie materiał o podobnych właściwościach.

Szczególnie popularne są bluzki z wiskozy, ale producenci odzieży damskiej często szyją też wiskozowe sukienki, spódnice i swetry z dzianiny. Wiskozowy sweterek będzie odpowiedni dla kobiet, które lubią podkreślać swoje kształty. Wiskozowa dzianina świetnie nadaje się na różnego rodzaju obcisłe ubrania podkreślające walory sylwetki, natomiast tkaniny z wiskozy są zwiewne i świetnie sprawdzają się jako materiał na lekkie letnie ubrania takie jak kombinezony, topy czy sukienki. Ciekawe ubrania z wiskozy można znaleźć szczególnie w sklepIE Modivo.pl oferującym ogromny wybór bluz, bluzek, spódnic i sukienek z wiskozy.

bluza z wiskozy

MODIVO, Bluza Alisa Guess

Chcesz kupić nowe ubrania i odświeżyć swoją szafę na nowy sezon? Sprawdź, co oferują modne sklepy Reserved, Modivo, Answear, Sinsay, Mohito, Medicine i DeeZee, a za zakupy płać wygodnie PayPo. Dzięki płatności odroczonej PayPo najpierw odbierzesz przesyłkę, a zapłacić możesz za swoje produkty za 30 dni bez żadnych dodatkowych kosztów albo nawet później, w wygodnych, elastycznych ratach.

Źródło zdjęcia głównego: textilhouse.com