Pierwszy rowerek dziecka pomoże maluchowi rozwijać zamiłowanie do aktywności fizycznej. Rowerek biegowy sprawi, że zwykły spacer zmieni się w ćwiczenie rozwijające kondycję i charakter. Sprawdź polecane rowerki i wybierz ten najlepszy.

Rowerek biegowy – czym jest i dlaczego warto go kupić?

Rowerek biegowy jest specjalnym typem roweru bez pedałów przeznaczonego dla dzieci w wieku od 2 do 5-6 lat. Dziecko siedzi na siodełku rowerka, trzyma się jego kierownicy i porusza dzięki odpychaniu się stopami od podłoża, więc w zasadzie nie jeździ, a biega z podparciem. Korzystanie z rowerka biegowego dostarcza fantastycznej zabawy, ale też rozwija organizm. Rowerek biegowy może być traktowany jako pierwszy sprzęt sportowy Twojego dziecka, a bieganie z rowerkiem jako przygotowanie do bardziej skomplikowanych aktywności fizycznych.

Korzystanie z rowerka biegowego może przynieść dziecku wiele korzyści. Jazda na rowerku pozytywnie wpływa na koordynację ruchową, dlatego że maluch może nie tylko ćwiczyć swoją równowagę, ale też wzmacniać mięśnie, co determinuje zdolność prawidłowego poruszania się. Rowerek biegowy rozwija zmysł równowagi i świetnie przygotowuje dziecko do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze.

rowerek biegowy dla dzieci

Media Expert, Rowerek biegowy dla dzieci SUN BABY EASY RIDER

Podczas jazdy na rowerku biegowym maluch ćwiczy swoją koncentrację, uczy się planowania i przewidywania zdarzeń oraz skupia na poprawnym wykonywaniu ruchów, a wszystkie te czynności usprawniają funkcjonowanie jego ciała i umysłu. Dzięki aktywności fizycznej dziecko może się też łatwiej uczyć czytania, pisania, logicznego myślenia i wielu innych potrzebnych umiejętności. Jazda na rowerku biegowym jest korzystna nie tylko z uwagi na rozwój organizmu czy zabawę, ale też w celu budowania w dziecku poczucia własnej wartości. Zdolność samodzielnego poruszania się sprawia, że dziecko zaczyna doceniać siebie. Dla rodzica natomiast obserwowanie, jak maluch staje się samodzielny, jest ogromną przyjemnością i – co tu ukrywać – odciążeniem w obowiązkach.

Jaki rowerek biegowy kupić? Na co zwrócić uwagę?

Rowerek biegowy posłuży dziecku od kilku miesięcy do nawet trzech lat, w zależności od tego, w jakim wieku maluch dostanie swój pierwszy rowerek. Każde dziecko uczy się jazdy na rowerku biegowym we własnym tempie. Wiele zależy też od charakteru malucha – jeden poddaje się już po pierwszym fikołku i nie chce podejmować kolejnych prób, a dla innego każdy kolejny upadek jest motywacją do tego, żeby się bardziej starać.

Rowerka nigdy nie wybieramy przypadkowo. Trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, między innymi na materiał wykonania, rodzaj kierownicy i siodełka oraz hamulec i wagę.

  • Hamulec powinien być zamontowany na tylnym kółku i działać lekko, dzięki czemu dziecko nie będzie musiało przykładać dużej siły do hamowania.
  • Kierownica musi mieć ograniczony kąt skrętu, żeby zminimalizować częstotliwość upadków, kiedy dziecko się rozproszy i szybko obróci głowę.
  • Siodełko najlepiej sprawdza się w wersji wklęsłej podobnej do siodełka jeździeckiego. Oczywiście ważna jest też wysokość siodełka – dziecko podczas siedzenia powinno mieć lekko zgięte nogi.
  • Materiał wykonania – najlepiej, by rowerek biegowy był lekki, a jednocześnie wytrzymały. Wybrany model nie może mieć żadnych wystających elementów, które mogłyby zranić dziecko.
  • Waga – powinna być możliwie niska (najlepiej 2-3 kg), bo dziecko na pewno będzie chciało przenosić swój rowerek i nie może on zbytnio obciążać jego kręgosłupa.

rowerek biegowy Lionelo

Media Expert, Rowerek biegowy LIONELO

Wybór rowerka trójkołowego – który model kupić?

Do rowerka biegowego można domontować boczne kółka, ale takie rozwiązanie ma kilka wad. Przede wszystkim montaż bocznych kółek sprawia, że rowerek trójkołowy staje się cięższy i jest mniej komfortowy w przenoszeniu czy przewożeniu. Dodatkowo trzeba pamiętać, że boczne kółka zwykle są zawieszone nieco nad ziemią, więc dziecko balansuje na rowerze, a to nie wpływa pozytywnie na jego kręgosłup. Boczne kółka stanowią doskonałą asekurację, ale z drugiej strony nie uczą dziecka utrzymywania równowagi. Dodatkowe kółka ułatwiają poruszanie się i ograniczają ryzyko upadku, ale uniemożliwiają to, do czego rowerki biegowe zostały stworzone, czyli naukę koordynacji ruchowej.

Akcesoria do jazdy na rowerze

Do rowerka biegowego warto dokupić akcesoria takie jak ochraniacze i kask. Dziecko powinno od samego początku jeździć w kasku, a wybrany model musi być nie tylko ładny, ale też bezpieczny. Lepiej nie kupować taniego kasku z hipermarketu, tylko solidny model testowany pod kątem bezpieczeństwa. Kask nie powinien uciskać głowy ani drapać z brodę. Ochraniacze należy natomiast dostosować do wieku dziecka.

Rowerek biegowy na prezent

Rowerek dziecięcy jest fantastycznym pomysłem na prezent z okazji urodzin, Dnia Dziecka czy np. Bożego Narodzenia. Wśród polecanych modeli rowerów warto wyróżnić trzy poniższe.

  • Rowerek dziecięcy Lionelo jest odpowiedni dla dziewczynki w wieku od 3. do 6 lat. Ten piękny różowy model ma opony w rozmiarze 12 i regulowaną wysokość kierownicy oraz siodełka, dzięki czemu rośnie wraz z dzieckiem.
  • Dla chłopca dobrym wyborem będzie rowerek biegowy Disney Cars ze stalową ramą i w czerwono-czarnej kolorystyce. Rowerek waży zaledwie 2,7 kg i ma piankowe opony. 
  • Przykładem uniwersalnego rowerka zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca może być srebrno-niebieski rowerek Energo. Ten rowerek biegowy dla 2 latka ma regulowane siodełko, błotniki i aluminiową ramą.

Szukasz rowerka na prezent dla swojego dziecka lub chrześniaka? Sprawdź ofertę sklepu Media Expert i porównaj rowerki różnych marek. Za rowerek możesz zapłacić wygodnie PayPo. Płatność odroczona PayPo zmniejsza ryzyko zakupów, bo jakość zamówionych produktów możesz sprawdzić, jeszcze zanim za nie zapłacisz.