Słońce zapewnia naszym ciałom wiele korzyści, ale nieumiejętnie dawkowane może być wrogiem. Przed wyjściem na słońce warto zabezpieczyć skórę odpowiednim kosmetykiem. Krem z filtrem do twarzy jest niezbędny nie tylko latem, ale też zimą. Który kosmetyk wybrać i jak go nakładać? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Krem z filtrem do twarzy – niezastąpiony w letniej kosmetyczce
Kremów z filtrami przeciwsłonecznymi warto używać nie tylko w sytuacji, kiedy wychodzisz na wiele godzin na ostre słońce, ale też na co dzień. Tak naprawdę większe szkody naszej skórze nie wyrządza jednorazowe długie opalanie, ale wieloletnia ekspozycja na promieniowanie słoneczne i brak właściwej ochrony skóry. Pomyśl tylko, jak wiele czasu spędzasz na słońcu i jak bardzo może to wpłynąć na Twój wygląd.
Promienie UVA i UVB powodują fotostarzenie polegające na stopniowym uszkadzaniu skóry. Cera staje się ziemista, zwiotczała, spada poziom kolagenu i elastyny, a kosmetyki i zabiegi stosowane dotychczas przestają przynosić tak spektakularne efekty. Wszystkiemu winne jest słońce, a tak naprawdę niewłaściwe obchodzenie się z jego mocą. Efekty fotostarzenia można zdecydowanie opóźnić dzięki stosowaniu kremów z filtrami SPF i to bez rezygnowania z delikatnej opalenizny.
Kluczowe jest jednak zrozumienie, że niekorzystnie może działać nie tylko letnie słońce, ale też zimowe, bo promienie UVA i UVB odbite od śniegu wpływają na skórę równie destrukcyjnie – skoro rażą w oczy, to doskwierają też odkrytej skórze. Żeby uzmysłowić sobie negatywny wpływ słońca, wystarczy porównać jakość skóry na twarzy ze skórą ud lub pleców znacznie rzadziej narażoną na działanie promieniowania słonecznego. Różnica jest diametralna i stanowi najlepszy dowód na to, że słońce, mimo że potrzebne, w nadmiarze bardzo szkodzi.
SEPHORA, Krem Do Codziennej Pielęgnacji Z Filtrem Przeciwsłonecznym SPF 30
Jak dobrać krem z filtrem do rodzaju cery?
Każda cera ma inne potrzeby pod względem codziennej pielęgnacji, a także kosmetyków o działaniu przeciwsłonecznym. Krem z filtrem do twarzy trzeba dobrać do rodzaju skóry. W przypadku cery normalnej i suchej zwykle nie stanowi to większego problemu, bo składy większości produktów będą odpowiednie, ale problem pojawia się w sytuacji, kiedy skóra jest tłusta lub – co gorsza – trądzikowa i reaguje stanami zapalnymi na zapychające składniki kosmetyków. W takiej sytuacji warto szukać kremu o wyjątkowo lekkiej formule, bez parafiny i innych zapychaczy. Kremy przeciwsłoneczne zwykle mają gęstą konsystencję i bielą skórę. W przypadku cery normalnej i suchej treściwa konsystencja nie będzie problemem, natomiast do cer problematycznych: trądzikowych, tłustych lub mieszanych (suchych na policzkach i tłustych w strefie T), warto stosować kosmetyki o bardziej wodnistej konsystencji.
Krem z filtrem 50, 30, 25 czy 15 SPF – która wersja będzie najlepsza?
Wartość faktora SPF kremu determinuje czas bezpiecznej ekspozycji na słońce po zastosowaniu tego kosmetyku. Według specjalistów takim minimum dla kremów na dzień jest SPF 15 (ewentualnie 10). Podczas opalania potrzebujesz zdecydowanie mocniejszego filtra – SPF 25 lub 30, a nawet blokera SPF 50, który niemalże do zera zmniejsza oddziaływanie promieni UVA i UVB na skórę. Ogólna zasada brzmi, że im jaśniejsza jest skóra, tym wyższą wartość faktora SPF powinien mieć krem. Jeżeli dopiero zaczynasz opalanie w tym sezonie lub masz z natury bardzo jasną, wręcz porcelanową skórę, to stosuj krem SPF 50 do twarzy. W miarę nabywania opalenizny możesz zmniejszać wysokość filtra.
SEPHORA, Aksamitny Krem Do Twarzy SPF30
Składy kremów z filtrami – co dodają producenci?
- Składniki nawilżające – należą do nich m.in. mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, białka jedwabiu, gliceryna czy kolagen. Składniki nawilżające wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej odparowaniu.
- Śluz ślimaka – ten naturalny składnik zawiera między innymi alantoinę, elastynę, kolagen i kompleks witamin A, E oraz C. Śluz ślimaka ujędrnia, wygładza i regeneruje skórę.
- Mikroliposomy – działają przeciwzapalnie i odkażająco, pomagają utrzymać dobrą kondycję i zdrowy wygląd skóry.
- Składniki antyoksydacyjne – wśród najpopularniejszych antyoksydantów warto wymienić przede wszystkim witaminę C, kwas azelainowy i koenzym Q10. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki przyspieszające procesy starzenia się skóry.
Najlepszy krem z filtrem do twarzy – o czym pamiętać?
- Wodoodporna receptura
Jeśli planujesz opalanie połączone z odpoczynkiem w wodzie, to wybierz wodoodporny krem z filtrem utrzymujący się na skórze minimum przez 30-40 minut. Pamiętaj jednak, że aplikację takiego kremu mimo wszystko trzeba będzie powtarzać co 2-3 godziny lub częściej, szczególnie po wytarciu skóry ręcznikiem.
- Wybór właściwego produktu
Nie każdy krem do opalania jest kremem z filtrem. W sprzedaży dostępne są też przyspieszacze opalania, które mogą nie mieć żadnych filtrów UV, a jedynie kompleksy brązujące, np. wyciąg z orzechów. Zastosowanie takiego produktu nie oznacza, że możemy zrezygnować z kremu z filtrem.
- Poprawna aplikacja kremu
Najgrubszą warstwę kosmetyku trzeba nakładać na te partie skóry, które są zawsze najmocniej oświetlone, czyli na nos, kark, ramiona i dekolt. W tych wyeksponowanych partiach aplikację kosmetyku trzeba też częściej powtarzać.
Krem z filtrem do twarzy to must have każdej kobiety, która chce dłużej wyglądać młodo. Nowoczesne kremy są kosmetykami 2 w 1 – pielęgnują skórę i bardzo skutecznie chronią ją przed słońcem. Doskonałej jakości kremy, mleczka i inne kosmetyki przeciwsłoneczne znajdziesz w drogerii Sephora. Za zakupy w sklepie online Sephora zapłacisz wygodnie PayPo – najpierw odbierzesz i sprawdzisz zamówienie, a dopiero później uregulujesz rachunek.