Z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia PayPo postanowiło zbadać, jakie są zwyczaje zakupowe Polaków związane z tym najbardziej prezentowym okresem w roku. Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad połowa konsumentów lubi kupować prezenty świąteczne, a przy ich wyborze kieruje się przede wszystkim preferencjami najbliższych. Jakie podarunki najczęściej wybierają dla dzieci oraz dorosłych i ile na nie wydają? 

Czy Polacy lubią kupować prezenty świąteczne? 

Aż 64% ankietowanych konsumentów stwierdziło, że kupowanie prezentów świątecznych sprawia im przyjemność. Jedynie 24% Polaków uznało, że jest to dla nich męczące, a 11% nigdy się nad tym nie zastanawiało, traktując ten zwyczaj jak naturalną czynność. 2% ankietowanych nie ma zdania na ten temat. Dużo większą radość z kupowania prezentów świątecznych odczuwają kobiety (75% z nich lubi tę czynność) niż mężczyźni. Jedynie 51% panom ta czynność sprawia przyjemność, podczas gdy aż 32% traktuje ją jako przykry obowiązek.

Prezenty na święta – kiedy i jak kupujemy?

Kiedy Polacy zaczynają kupować prezenty świąteczne? Najwięcej konsumentów (37% ankietowanych) deklaruje, że zrobi to w pierwszej połowie grudnia, podczas gdy 35% poświęca na tę czynność listopad. 13% pozostawia tę kwestię na ostatnią chwilę, 11% kupuje nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a 3% wybiera jeszcze inny termin. 

Termin kupowania prezentów świątecznych

Czym się kierujemy, wybierając prezenty? Przede wszystkim preferencjami najbliższych – tak odpowiedziało aż 60% ankietowanych. Niemniej ważna jest cena produktów (56% odpowiedzi) oraz dostępne oferty specjalne (47%). 43% badanych konsumentów zwraca uwagę z kolei na markę i jakość produktów. Co istotne, dla 7% czynnikiem decydującym o zakupie jest dostępność płatności odroczonych w e-sklepie. 

Jakie prezenty na święta dla dorosłych? 

W przypadku prezentów świątecznych dla dorosłych zdecydowanie królują kosmetyki i perfumy – taką odpowiedź wskazało 67% ankietowanych. Popularne są również gotowe zestawy prezentowe, po które sięga 44% Polaków, a także słodycze (39%). Polacy wybierają również:

 • książki, gry, filmy lub płyty (37%), 
 • biżuterię i zegarki (33%), 
 • ubrania (30%), 
 • akcesoria domowe (30%), 
 • artykuły dekoracyjne, np. świece, koce, poduszki (29%), 
 • vouchery prezentowe (26%), 
 • sprzęt elektroniczny (25%),
 • alkohol (23%), 
 • torebki i inne dodatki (19%).

Co ciekawe, jedynie 13% konsumentów decyduje się na bardziej oryginalne prezenty świąteczne, takie jak bilet na koncert czy wycieczka za granicę. 5% sięga po obuwie, a 7% nabywa jeszcze inne podarunki.

Prezenty świąteczne dla dorosłych

Prezenty świąteczne dla dzieci

Dzieci najczęściej otrzymują słodycze – taką odpowiedź wskazało 55% ankietowanych Polaków. Na drugim miejscu znalazły się klocki i zestawy konstrukcyjne (51% odpowiedzi). Popularne są również gry oraz puzzle (47%). Mniejszą popularnością cieszą się z kolei:

 • lalki, maskotki lub figurki (36%), 
 • książki i kolorowanki (36%),
 • zestawy edukacyjne (33%), 
 • samochody, pojazdy i kolejki (31%). 

Najrzadziej w ramach prezentów świątecznych dla dzieci Polacy sięgają po sprzęt elektroniczny taki jak konsola, laptop, telefon (tylko 21% wybiera takie podarunki) oraz sportowy, np. rower czy hulajnoga (12%). 12% Polaków wybiera jeszcze inne prezenty. 

Prezenty świąteczne dla dzieci

Ile wydajemy na prezenty świąteczne? 

Na zakup prezentów świątecznych Polacy najczęściej przeznaczają od 251 do 500 zł – taką odpowiedź wskazało 30% badanych. Zaledwie 14% zakłada na ten cel mniejszą kwotę, czyli od 10 do 250 zł. Niektórzy wydają więcej:

 • 18% wskazało kwoty od 501 do 750 zł, 
 • 15% planuje wydać od 751 do 1000 zł, 
 • 13% przeznaczy na ten cel więcej niż 1000 zł. 

11% ankietowanych konsumentów jeszcze nie wie, ile wyda na prezenty z okazji świąt Bożego Narodzenia.

Wydatki na prezenty świąteczne

Prezenty na święta z PayPo

Święta to bez wątpienia okres zwiększonych wydatków, które wymagają rozsądnego planowania i zarządzania swoim budżetem domowym – zarówno w ramach przygotowania do tego okresu, jak i zakupu prezentów dla dorosłych oraz dzieci. Pomocne w tym czasie może być sięgnięcie po płatności odroczone, które pozwalają nabyć niezbędne produkty już teraz i zapłacić za nie później (np. po kolejnej wypłacie). Co więcej, w taki sposób zyskuje się czas, żeby otrzymać prezenty i sprawdzić, czy są zgodne z oczekiwaniami.

O badaniu PayPo:

Badanie PayPo zostało zrealizowane za pośrednictwem platformy Omnisurv w dniach 23-25.11.2023 r. Zrealizowaliśmy je na ogólnopolskiej próbie 500 osób w wieku 18-64 lat.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com