Pierścionek zaręczynowy to symbol przywiązania i miłości, którym narzeczony obdarowuje swoją wybrankę. Biżuteria ma wyjątkowy i sentymentalny charakter, ponieważ towarzyszy zakochanym przez resztę ich relacji. W związku z jej wagą pojawia się wokół niej mnóstwo zapytań. Jedno z nich dotyczy tego, ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy. Jaka kwota sprawi, że wybranka poczuje się doceniona? Co tak naprawdę oznacza pierścionek zaręczynowy i dlaczego to właśnie on stanowi symbol wejścia w kolejny etap relacji? 

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy? Średnia cena pierścionka zaręczynowego 

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy? Ceny pierścionków zaręczynowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych, a mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy. Średnio narzeczeni wydają w Polsce około 1500 złotych na biżuterię mającą symbolizować zaręczyny. Warto jednak pamiętać, że wartość ta może się różnić w zależności od regionu, w którym mieszkasz i lokalnych zwyczajów. Na cenę pierścionka składa się wiele różnych czynników, które determinują jego wartość, trwałość oraz styl. 

Czynniki wpływające na cenę pierścionka zaręczynowego 

To, ile kosztuje pierścionek zaręczynowy, zależy przede wszystkim od: 

  • kruszcu, z którego jest wykonany – pierścionki zaręczynowe powstają głównie z żółtego, białego lub różowego złota. Zdarzają się jednak również modele wykonane ze znacznie droższej platyny, ale i z tańszego srebra. Dzięki temu konkretną opcję możesz dopasować do swojego budżetu; 
  • kamienia użytego do stworzenia biżuterii – najczęściej pierścionki powstają z diamentów, rubinów, szafirów czy cieszącego się ostatnio wyjątkową popularnością morganitu. Są jednak bardziej budżetowe opcje, w których kamień centralny to cyrkonia; 
  • grubości obrączki – im grubsza obrączka, tym więcej metalu jest potrzebne do produkcji pierścionka, dlatego grubsze i wyższe modele są droższe; 
  • jakości pierścionka – pierścionki zaręczynowe z certyfikatami jakości są droższa od tych bez oznaczeń czy gwarancji. Jednocześnie kupując je, masz pewność, że do ich produkcji użyto odpowiedniej jakości kamieni i metali; 
  • masy kamienia – w pierścionkach zaręczynowych najważniejszy jest kamień główny i to jego masa determinuje ceną biżuterii. Zdarzają się również kamienie dodatkowe, które otaczają ten centralny. Ich masa i koszt są stosunkowo niskie, ale dodatkowo zwiększają cenę biżuterii. 

Za ile kupić pierścionek zaręczynowy? Wszystko zależy od tego, jakie środki możesz preznaczyć na ten cel. Na cenę pierścionka wpływa wiele czynników, w tym m.in. to, gdzie zostanie on zakupiony. Podczas zakupów internetowych możesz znaleźć wiele ciekawych rabatów i promocji, dzięki którym w niższej cenie otrzymasz świetnej jakości i estetyczny produkt. 

Za ile kupić pierścionek zaręczynowy? Mity dotyczące ceny pierścionka zaręczynowego 

Wokół ceny pierścionków zaręczynowych narosło sporo mitów. Kieruje się nimi wielu przyszłych narzeczonych, którzy tak naprawdę nie wiedzą, za ile kupić pierścionek zaręczynowy. Zgodnie z popularnie głoszoną opinią jego cena powinna wynosić równowartość dwóch pensji, a niekiedy mówi się nawet o trzech. Prawda jest jednak tego, że średnia cena pierścionka jest znacznie niższa, dlatego jest to mit, który nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. 

Kolejny mit głosi, że im droższy pierścionek, tym wzbudzi większy zachwyt u narzeczonej. Czy rzeczywiście tak jest? Niekoniecznie. Jeśli biżuteria będzie wyjątkowo wytworna i droga, ale nie dopasuje się do gustu wybranki, to wcale nie będzie wymarzonym pierścionkiem. Znacznie ważniejsze jest wybranie opcji, która będzie pasowała do stylu, upodobań i charakteru partnerki niż do określonych wymagań cenowych. 

Często powtarzanym mitem dotyczącym pierścionka i jego ceny jest to, że im drożej, tym lepiej. Prawda jest jednak taka, że cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Zamiast na koszt biżuterii, zwróć uwagę podczas zakupów na masę kamienia, grubość i wysokość obrączki oraz na to, jakie certyfikaty i gwarancję oferuje konkretny jubiler. 

Tradycja pierścionka zaręczynowego 

Dzisiaj pierścionek zaręczynowy jest symbolem zmiany, która następuje w związku, gdy dwoje zakochanych decyduje się na to, że w przyszłości wezmą ze sobą ślub. Nosi się go niezależnie od statusu społecznego czy wierzenia. Co ciekawe, nie zawsze tak było. Historia pokazuje bowiem, że w starożytności tylko niektórzy mogli liczyć na tego rodzaju symbol miłości i oddania.

Historia pierścionka zaręczynowego 

Naukowcy uważają, że historia pierścionka zaręczynowego sięga odległych lat, a nawet starożytności. Wówczas w Egipcie, Rzymie czy Grecji biżuteria była noszona przez wybranki serc możnych. Co ciekawe, nie stanowiła jednak symbolu zaręczyn, a świadczyła o związku. Nie przypominała również popularnych obecnie pierścionków zaręczynowych z diamentem  czy innymi kamieniami. Była raczej prosta i subtelna. 

W nowożytności zwyczaj zaręczyn został rozpropagowany przez papieża Innocentego III, który w XIII wieku ustanowił, że przed rozpoczęciem małżeństwa powinien występować okres narzeczeństwa. Miał on stanowić sposób na przygotowanie się do zaślubin. Noszenie pierścienia miało symbolizować, że narzeczona znajduje się w pewnej formie zobowiązania i przygotowania. 

W różnych częściach świata zwyczaj kształtował się w inny sposób. Przykładowo, w Polsce odbywały się tzw. zrękowiny. Wówczas rodzina spotykała się, by być świadkami tego, jak narzeczeni splatają swoje dłonie nad bochenkiem chleba i składają deklaracje dotyczące przyszłości. Wówczas goście składali im życzenia, które dotyczyły przede wszystkim powodzenia w powiększeniu rodziny. 

Sam pierścionek zaręczynowy z bogato zdobionym kamieniem stał się swego rodzaju trendem dopiero w średniowieczu, kiedy to w 1477 roku książę Maksymilian z Austrii oświadczył się Marii z Burgundii. Współcześnie trend na diamenty i inne kamienie szlachetne umocniła marka Tiffany&CO, która pod koniec XIX wieku utworzyła słynny do dzisiaj The Tiffany Setting – pierścionek z diamentami osadzony w gnieździe z 6 zębami. 

W XX wieku prowadzono z kolei kampanię reklamową mówiącą o tym, że diamenty są wieczne. W związku z tym zaczęły one stanowić symbol nierozerwalności związku. Inne kamienie również stawały się coraz popularniejsze, a pierścionek zaręczynowy powoli stawał się obowiązkowym elementem, jaki należy wręczyć ukochanej, aby wyrazić swoje plany na przyszłość, a panowie zaczęli zastanawiać się, ile wydać na pierścionek zaręczynowy

Znaczenie pierścionka zaręczynowego 

Obecnie pierścionek zaręczynowy stanowi symbol zaangażowania i miłości. Jest on uznawany za podarunek, który pozwala zakochanym wejść w nowy etap związku: narzeczeństwo. Poprzedza ono zaślubiny. Pierścionek stanowi również często sentymentalną pamiątkę, którą można np. przekazywać z pokolenia na pokolenie. 

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy? Optymalna cena pierścionka zaręczynowego 

Ile wydać na pierścionek zaręczynowy? Jaka jest optymalna cena biżuterii? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Okazuje się bowiem, że wszystko zależy i nie ma konwenansów, które powinny Cię ograniczać. 

Pierścionek zaręczynowy: cena – jak wybrać pierścionek zaręczynowy w zależności od budżetu? 

Symbolem zakochania się i oddania jest pierścionek zaręczynowy. Cena biżuterii nie przekłada się jednak na intensywność czy trwałość uczucia. Podczas zakupów warto przede wszystkim kierować się swoimi możliwościami. Jeśli Twój budżet pozwala Ci wydać 500 złotych na pierścionek, z pewnością znajdziesz opcje w tej cenie. Jeśli możesz wydać więcej, będziesz miał większy wybór. Warto zaplanować same zaręczyny i etapami odkładać środki na biżuterię, aby jednorazowy wydatek nie był zbyt duży. Jeśli jednak nie jest to możliwe, można rozważyć np. alternatywne metody finansowania zakupu, w tym płatność odroczoną. 

Przed zakupem pamiętaj również o tym, aby wnikliwie sprawdzić, na jaki rozmiar biżuterii się zdecydować. W poradniku dotyczącym doboru rozmiaru pierścionka poradniku dotyczącym doboru rozmiaru pierścionka znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat. 

Czy warto inwestować w drogi pierścionek zaręczynowy? 

To, ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy, jest kwestią indywidualną. Jeśli jednak zastanawiasz się, czy warto wydawać dużo pieniędzy na drogą biżuterię, to możesz potraktować ją jako inwestycję długoterminową i wybrać droższy pierścionek zaręczynowy. Cena kruszców czy kamieni szlachetnych jest stabilna, a w przypadku zawirowań gospodarczych rośnie, dlatego ulokowane w ten sposób pieniądze będą bezpieczne, a wybranka z pewnością poczuje się doceniona podarunkiem. 

Najpopularniejsze pierścionki zaręczynowe 

Kwestia tego, ile kosztuje pierścionek zaręczynowy, zależy od wspomnianych wcześniej czynników. Na cenę wpływają jednak trendy, dlatego warto orientować się w tym, jakie pierścionki zaręczynowe są aktualnie najpopularniejsze. 

Trendy w pierścionkach zaręczynowych 

Aktualnie modne rodzaje pierścionków zaręczynowych to:  

  • soliter – ma prostą, klasyczną formę, na obrączce jest umieszczony jeden kamień; 
  • halo – główny kamień jest otoczony innymi, drobniejszymi, które go wyraźnie eksponują; 
  • pierścionek składający się z trzech kamieni – kamień główny jest otoczony dwoma mniejszymi; 
  • vintage – są z reguły bogato zdobione i stylizowane na ubiegłe lata. 

W ostatnich latach modne są również pierścionki z różowego złota , platyny czy połączenia kilku kolorów złota. 

Pierścionek zaręczynowy z różowego złota z brylantami i ametystami
Źródło: https://www.apart.pl/bizuteria/pierscionek-z-rozowego-zlota-z-brylantami-i-ametystami-proba-585/65405

Pierścionek zaręczynowy z różowego złota z brylantami i ametystami

 

Pierścionek zaręczynowy z różowego złota z diamentami i ametystami
Źródło: https://www.apart.pl/bizuteria/pierscionek-z-rozowego-zlota-z-diamentami-i-ametystami-proba-375/62258

Pierścionek zaręczynowy z różowego złota z diamentami i ametystami

Warto jednak pamiętać, by podczas zakupów zwracać uwagę nie tylko na to, za ile kupić pierścionek zaręczynowy i jakie są trendy. Najważniejszy jest bowiem gust wybranki Twojego serca i to on powinien stanowić kompas w trakcie poszukiwań. 

Jak wybrać pierścionek zaręczynowy, który będzie pasował do stylu partnerki? 

Aby dopasować pierścionek do stylu partnerki, przyjrzyj się temu, jaką biżuterię nosi ona na co dzień. Jeśli stawia na klasykę, sięgnij po diament i inne kamienie o jasnym zabarwieniu. Jeśli z kolei lubi się wyrażać poprzez biżuterię, możesz wybrać np. rubin. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z jej mamą czy przyjaciółką. Z pewnością znają jej gust i pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję. 

Pierścionek zaręczynowy z białego złota z diamentami i rubinami
Źródło: https://www.apart.pl/bizuteria/pierscionek-z-bialego-zlota-z-diamentami-i-rubinami-proba-585/57727

Pierścionek zaręczynowy z białego złota z diamentami i rubinami

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy – podsumowanie 

Za ile kupić pierścionek zaręczynowy? Cena jest uzależniona od Twojego budżetu. Najważniejsze jest bowiem to, aby był to podarunek prosto z serca, którego zakup powinien być podyktowany uczuciami, a nie konwenansami czy mitami. 

Jeżeli planujesz zakup pierścionka zaręczynowego online, polecamy opcję płatności z PayPo – Kup teraz, zapłać za 30 dni. Umożliwi Ci to ocenienie produktu w komfortowych warunkach domowych, a następnie dokonanie płatności. Wiele sklepów z pierścionkami zaręczynowymi oferuje możliwość płatności z PayPo. Zapoznaj się z kategorią biżuteria damska i sprawdź listę dostępnych sklepów.

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/fotografia-makro-pierscienia-2697598/

 

Usługa jest dostępna dla nowych klientów PayPo. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” dostępnym na www.paypo.pl Klienci PayPo po spłaceniu jednej transakcji w całości, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ciągu 30 dni lub w ratach. Sprawdź