Walentynki tuż za rogiem – osoby zakochane bez wątpienia zastanawiają się obecnie, w jaki sposób świętować ten wyjątkowy dzień ze swoją połówką i jakim prezentem ją zaskoczyć. Czy tak jest naprawdę? Jako lider rynku płatności odroczonych w Polsce postanowiliśmy zbadać zwyczaje zakupowe Polaków związane z Walentynkami. Dzięki otrzymanym wynikom wiemy, że aż 75% uważa się za romantyków, chociaż osób obchodzących Dzień Zakochanych jest już mniej. 

Czy Polacy świętują Walentynki? 

Przeprowadzone przez nas badanie wykazało, że Dzień Zakochanych obchodzony jest w Polsce powszechnie – aż 66% badanych zwykle świętuje Walentynki ze swoją drugą połówką (bez większych różnic w zakresie płci oraz wieku), a z tej okazji kupuje na prezent najczęściej kwiaty, czekoladki oraz perfumy czy kosmetyki. Kwota przeznaczona na walentynkowy prezent zwykle mieści się w przedziale 50-200 zł. 

Jedynie 23% badanych stwierdziło, że w żaden sposób nie obchodzi tego święta. Co ciekawe, jedynie 10% Polaków nie uważa się za romantyków – w tej grupie przeważają mężczyźni. 

Badanie walentynkowe PayPo - wyniki

Jakie prezenty na Walentynki kupują mężczyźni, a jakie kobiety? 

Co najczęściej kupujemy swojej drugiej połówce z okazji Dnia Zakochanych? Wśród najpopularniejszych odpowiedzi udzielonych przez mężczyzn zdecydowanie można wyróżnić: 

  • kwiaty (55%), 
  • czekoladki (45%), 
  • kosmetyki i perfumy (30%), 
  • biżuterię (27%). 

Co ciekawe, aż 11% mężczyzn decyduje się sprawić kobiecie w prezencie część garderoby – ubranie lub torebkę. Najmniejszą popularnością wśród mężczyzn wybierających prezent walentynkowy cieszą się z kolei książki (10%), gry (5%) oraz płyty (4%). 

A jak na takie samo pytanie odpowiedziały kobiety? Zdecydowanie w tym zakresie wyniki procentowe ukształtowały się nieco inaczej. Najczęściej powtarzającym się prezentem były czekoladki (39%) oraz kosmetyki i perfumy (również 39%). Wysoki wynik zanotowały także różnego rodzaju gadżety takie jak kubki czy ramki na zdjęcia – swojej drugiej połówce tego typu podarunki sprawia 27% Polek. 

Zaskoczeniem może być to, że kobiety częściej kupują swoim drugim połówkom kwiaty (aż 8%) niż gry (7%) czy płyty (5%). Warto też wskazać, że zbliżona procentowo liczba kobiet i mężczyzn nie kupuje drugiej połówce prezentów na Walentynki – odpowiednio 15% oraz 13%, czyli jest to zdecydowana mniejszość społeczeństwa. 

Prezenty na Walentynki – kto wydaje więcej? 

Wyniki badania PayPo nie pozostawiają wątpliwości – na prezenty walentynkowe zdecydowanie więcej wydają mężczyźni niż kobiety. Najwięcej mężczyzn szuka prezentów w przedziale od 100 do 200 zł – jest to aż 25% badanych – podczas gdy: 

  • 23% wydaje tylko do 50 zł, 
  • 22% wydaje od 50 do 100 zł, 
  • 14% wydaje od 200 do 500 zł, 
  • 3% wydaje więcej niż 500 zł. 

Jak wygląda ten rozkład u kobiet? Najwięcej kobiet (33%) wydaje na prezent średnio 50-100 zł. 27% wydaje mniej (do 50 zł), a 24% – od 100 do 200 zł. Jedynie 4% kobiet decyduje się na podarunki za wyższą kwotę (od 200 do 500 zł), a powyżej 500 zł odsetek osób wynosi 0 (w przeciwieństwie do mężczyzn). 

Walentynki coraz bliżej – spraw prezent drugiej połówce z PayPo 

Bez względu na to, jakiej jest się płci, w jakim wieku oraz ile zwykle wydaje się na prezent z okazji Walentynek, warto pomyśleć o tym, by dokonać zakupu kwiatów, biżuterii, perfum, ubrania czy czekoladek z PayPo. Dzięki temu rozwiązaniu klienci mogą kupić więcej (korzystając np. z walentynkowych promocji czy wyprzedaży), a zapłacić za zamówienie po 30 dniach (np. po wypłacie). W taki sposób rozsądniej zarządzają swoim domowym budżetem, zwłaszcza po okresie zwiększonych wydatków (okołoświątecznych).

O badaniu PayPo:

Badanie dot. zwyczajów walentynkowych Polaków zrealizowaliśmy za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS. Przeprowadziliśmy je końcem stycznia (w dniach 27-29.01.2023 r.) na próbie 500 osób w wieku od 18 do 64 lat pochodzących z terenów całej Polski.