Święta Bożego Narodzenia to bez wątpienia najbardziej prezentowy czas w roku. Jak jednak wygląda sprawa z drugimi świętami w roku, czyli Wielkanocą? Jako lider płatności odroczonych skierowanych do sklepów internetowych postanowiliśmy zapytać o to konsumentów. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że jedynie 37% Polaków kupuje prezenty z okazji “Zajączka”, a 31% zdarza się to czasem robić. 

Kogo najczęściej odwiedza Zajączek?

W ramach badania spytaliśmy ankietowanych, komu najczęściej wręczają prezenty z okazji Wielkanocy. Zajączek odwiedza przede wszystkim dzieci – taką odpowiedź wskazało 42% ankietowanych.  25% z nich obdarowywuje całą rodzinę, 20% jedynie małżonków, a 11% rodziców czy dziadków. 27% Polaków nie kupuje z tej okazji upominków nikomu.

Bardzo ciekawe jest to, że najczęściej prezenty na Zajączka wręczają mieszkańcy województwa pomorskiego (aż 61% ankietowanych odpowiedziało twierdząco), a najrzadziej – województwa łódzkiego. Wyjątkowe jest bez wątpienia województwo zachodnio-pomorskie, ponieważ tam panuje zwyczaj wręczania prezentów wszystkim członkom rodziny, nie tylko dzieciom.

Badanie PayPo z okazji Wielkanocy - wyniki

 

Co kupujemy na Wielkanoc?

Jakie prezenty cieszą się największą popularnością w święta wielkanocne? Ankietowani wskazali, że najczęściej wręczają słodycze i czekoladki (62%). Rzadziej decydują się na:

  • zabawki i gry (33%),
  • dekoracje świąteczne (31%),
  • dodatki do domu oraz kosmetyki (po 22%),
  • książki (16%),
  • ubrania (12%), 
  • kwiaty (11%). 

17% Polaków wybiera jeszcze inny rodzaj prezentu z okazji Wielkanocy. 

Ile średnio wydajemy na Zajączka?

Najwięcej Polaków wskazało, że na prezenty w ramach świąt wielkanocnych wydaje średnio od 50 do 100 zł. 22% twierdzi, że wydaje na nie mniejszą kwotę (10-50 zł), podczas gdy: 

  • 23% wydaje 100-200 zł, 
  • 12% wydaje od 200 do 500 zł,
  • tylko 3% wydaje na prezenty więcej niż 500 zł. 

16% ankietowanych wskazało, że wydaje z tej okazji jeszcze inną kwotę.

Prezent na Wielkanoc? Zapłać z PayPo

Bez względu na to, czy kupujesz prezenty jedynie na okazję czy bez okazji, pamiętaj, że doskonałym pomysłem jest, by zapłacić za nie przy pomocy PayPo. W taki sposób odroczysz sobie płatność za podarunki na później (i zapłacisz np. po wypłacie) – a radość bliskiej Ci osobie sprawisz już teraz. Jednocześnie w tej sposób zyskujesz czas na odebranie i sprawdzenie produktu przed podarowaniem go, dzięki czemu kupujesz w sposób rozsądny.

O badaniu PayPo:

Badanie PayPo zostało zrealizowane za pośrednictwem platformy Omnisurv by IQS w dniach 20-22.03.2023 roku. Przeprowadziliśmy je na ogólnopolskiej próbie 500 osób w wieku 18-64 lat.