Wybór właściwego sprzętu determinuje nie tylko satysfakcję z uprawiania sportów zimowych, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę ze snowboardem i szukasz deski, to jesteś we właściwym miejscu. Podstawą bezpiecznej jazdy jest dobra deska snowboardowa. Jak wybrać tę najlepszą? Sprawdź, jak wybrać deskę snowboardową i na co zwrócić szczególną uwagę.

Długość deski snowboardowej

Jak długa powinna być deska snowboardowa? Jak wybrać odpowiedni model i dlaczego to takie ważne? Główną determinantą konieczności wyboru deski o odpowiedniej długości jest bezpieczeństwo. Każdy z nas jest inny, mamy inne możliwości, wagę, wzrost i potrzeby, a sprzęt sportowy jest produkowany w tak wielu wersjach, że pojęcie uniwersalny nie ma racji bytu.

Długość i szerokość deski snowboardowej dobiera się do wzrostu i wagi jej późniejszego użytkownika oraz do preferowanego stylu jazdy. Na większości desek snowboardowych umieszczone są specjalne tabele rozmiarów uwzględniające wyżej wymienione parametry. Tabele są odmienne dla kobiet i dla mężczyzn, a jeszcze inne wielkości wybiera się dla dzieci.

Osoba dorosła powinna wybrać deskę nieco krótszą niż do brody, ale ostatecznie długość trzeba dopasować do masy ciała. W przypadku większej wagi deska może być nieco dłuższa, natomiast osoby szczuplejsze powinny stawiać na nieco krótsze deski. Im dłuższa jest deska, tym większej siły i umiejętności wymaga od swojego operatora”. Długie deski pozwalają rozwijać większe prędkości, dobrze trzymają się krawędzi podczas skrętu i bez problemu brną w głębokim śniegu, ale do ich „obsługi” potrzeba też większej siły. Z kolei krótkie deski nie są tak stabilne i trudniej prowadzą się w głębokim śniegu, ale są za to bardziej zwrotne i świetnie sprawdzają się podczas skoków z obrotami.

Szerokość deski snowboardowej (w talii, czyli w przewężeniu) musi być dobrana w taki sposób, żeby but nie wystawał poza jej krawędź. Szerokość desek określa się parametrem Wide lub Middle Wide. Szczególną uwagę na szerokość snowboardu powinny zwrócić osoby z numerami buta 45 i więcej – dla nich przeznaczone są deski Wide.

Deska snowboardowa  jak wybrać odpowiedni kształt i twardość 

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów desek snowboardowych. Jak wybrać deskę snowboardową pod kątem jej twardości czy typu ślizgu? Takim standardowym modelem są deski Twin – najbardziej symetryczne, a typ ślizgu będzie zależał od budżetu i oczekiwań.

Im twardsza jest deska, tym więcej siły i umiejętności wymaga, więc osoby początkujące powinny wybierać stosunkowo miękkie i elastyczne deski, a twardość zwiększać w miarę nabywania wprawy w jeździe. Flex deski (jej sztywność) jest określana w skali od 1 do 10. Adepci snowboardu powinni wybierać deski o flex 1-5, natomiast osoby zaawansowane 5-10 – zgodnie z ogólną zasadą, że im większe są umiejętności i potrzeby, tym sztywniejsza może być deska.

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać snowboard do swoich potrzeb, warto też zwrócić uwagę na rodzaje ślizgów. Wyróżniamy 3 zasadnicze ślizgi: spiekany, tłoczony i electra.

  • Ślizg tłoczony jest typem podstawowym i jednocześnie najwolniejszym. Nie wymaga też tak starannej konserwacji, jak inne rodzaje ślizgów i najłatwiej go naprawić.
  • Ślizg spiekany jest trwalszy i szybszy od tłoczonego, ale wymaga regularnego smarowania.
  • Ślizg electra jest najszybszym ze ślizgów, ale należy go smarować bardzo często, nawet przed każdą jazdą. 

Jaką wybrać deskę snowboardową na początek?

Do najpopularniejszych wersji desek należą flat, all mountain i rocket, ale dostępne są też modele hybrydowe.

  • Deska flat cechuje się niskim profilem i jest bardzo uniwersalna. Deski typu flat są bardzo stabilne i pozwalają na łatwe skręcanie, więc powinny z nich korzystać osoby początkujące. Przy minimum wysiłku można na takiej desce osiągnąć maksimum radości z jazdy.
  • Deska all mountain jest bardzo uniwersalna i odpowiednia dla osób początkujących, które chcą się szybko nauczyć jazdy na snowboardzie.
  • Deska rocket zapewnia dużą swobodę jazdy i zwrotność, ale wymaga też większych umiejętności. Deski snowboardowe rocket dobrze zachowują się podczas jazdy na puszystym śniegu, ale stosunkowo trudno wchodzić nimi na krawędzie.
  • Deska hybryda jest połączeniem konstrukcji rocket i flat, co zapewnia większą wszechstronność zastosowania.

Dla osoby początkującej najlepszym rozwiązaniem będzie deska snowboardowa typu flat lub all mountain z małym taliowaniem, o niskim poziomie sztywności (do 5), tłoczonym ślizgiem i o długości mniejszej niż do brody.

Testowanie deski snowboardowej

Wiesz już, jak dobrać snowboard, i teraz będzie już tylko „z górki”. Deskę najlepiej kupić przez internet, ale wypróbować zawsze trzeba ją na żywo. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz dobrze, kup deskę w sklepie oferującym płatności odroczone PayPo. Będziesz mieć wtedy możliwość przetestowania snowboardu, jeszcze zanim za niego zapłacisz. Możesz zamówić nawet kilka modeli do porównania i ostatecznie wybrać jeden, a pozostałe zwrócić Zapłacisz potem tylko za ten, który sobie zostawisz. Dzięki płatnościom PayPo dokonasz bezbłędnego wyboru i zachowasz płynność finansową. Za deskę możesz zapłacić w ciągu 30 dni od zakupu. 

Usługa dla nowych klientów. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl

Źródło zdj. głównego: unsplash.com.