Zastanawiasz się, jak wybrać opony i felgi do swojego samochodu? Rodzaj wybranych felg warunkuje poprawne funkcjonowanie bieżnika, natomiast dobre opony zapewniają odpowiednią przyczepność i możliwie krótką drogę hamowania. Sprawdź, jak wybrać opony do felg, żeby cieszyć się bezpieczeństwem.

Błędem wielu posiadaczy samochodów jest dobór opon wyłącznie na podstawie ich rozmiaru. Brak dokładności w najlepszym przypadku kończy się szybkim zużyciem opon, a w najgorszym wypadkiem z łatwymi do przewidzenia skutkami. Źle dobrane opony zużywają się nawet do 20% szybciej niż te dopasowane odpowiednio, więc nieuważny kierowca traci pieniądze na własne życzenie, a przy tym ryzykuje życiem i zdrowiem swoim, swoich pasażerów i innych użytkowników drogi.

Oznaczenia producenta opon i felg

Na każdej feldze i oponie znajdują się oznaczenia jej producenta, informujące o parametrach tych modeli.

  • Oznaczenia felg obejmują informacje o szerokości, profilu kołnierza, średnicy (w calach), profilu przekroju i odsadzeniu (w milimetrach).
  • Oznaczenia opon informują o szerokości (w mm), profilu, rozmiarze felgi, indeksach nośności i prędkości oraz dacie produkcji, homologacji, typie konstrukcji czy ewentualnym opasaniu chroniącym przed uszkodzeniem w kontakcie z krawężnikiem.

Podstawowe oznaczenia opon są wyrażone w znormalizowanej europejskiej formie, np. 225/65/R17. Pierwszy parametr to szerokość opony, drugi to jej profil, a trzeci to wewnętrzna średnica opony, czyli jej rozmiar.

Jak wybrać opony idealne? Jak podają producenci, ogumienie zawsze należy dobrać do wielkości felgi, natomiast wielkość felg do danego modelu samochodu. W większości przypadków samochody osobowe mogą korzystać z felg szesnastek i siedemnastek, i takie też opony należy do nich dopasować.

Informacje o rozmiarach felg i opon do konkretnego modelu samochodu zawsze znajdują się w instrukcji użytkowania pojazdu, a często też na naklejkach i oznaczeniach wewnątrz samochodu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać opony, to w pierwszej kolejności sprawdź parametry zalecane przez producenta pojazdu.

Szerokość opony i felgi – jak wybrać prawidłową zależność?

Odpowiedni dobór opony do felgi gwarantuje bezpieczeństwo jazdy. W przypadku zbyt wąskiej lub zbyt szerokiej felgi bieżnik opony nie będzie funkcjonował prawidłowo – powierzchnia styku opony z asfaltem będzie zbyt duża lub zbyt mała, co pogorszy właściwości trakcyjne opon. W przypadku opon zbyt szerokich w stosunku do felg może dojść do zablokowania pracy bocznych rowków odprowadzających wodę spod kół, a ryzyko poślizgu znacznie wzrośnie. Zbyt szeroka felga z kolei doprowadzi do sytuacji, w której powierzchnia styku opony z nawierzchnią nie będzie miała właściwego półokrągłego kształtu, a to przełoży się na mocniejsze ścieranie zewnętrznej części czoła opony.

Jak dobrać opony do felg? Zasada jest bardzo prosta: felga powinna mieć taką samą średnicę co wewnętrzna średnica opony, gdyż są to punkty styku, które muszą do siebie idealnie pasować. Szerokość opony również powinna być dostosowana do szerokości felgi. Na felgę szesnastkę należy założyć opony w rozmiarze 16 – nigdy 15 czy 17.

Jeśli kierowca eksploatuje pojazd na oryginalnych felgach, powinien kupić nowe opony w takim samym rozmiarze, jak fabryczne. Schody zaczynają się, kiedy właściciel samochodu zastanawia się, jak dobrać felgi. Nowa felga nigdy nie może wystawać poza obrys samochodu wyznaczany np. poprzez błotnik. Jeśli felgi zostaną dobrane niewłaściwie, podczas kontroli drogowej samochód nie będzie spełniał warunków technicznych, co skończy się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Opona nie musi być zawsze idealnie dopasowana do felgi – istnieją pewne dopuszczalne rozbieżności w tym zakresie, co oznacza, że na tej samej feldze można zastosować opony o różnej szerokości. Odpowiednie proporcje prezentuje zamieszczona niżej tabela – sprawdzisz w niej, jakie opony dokupić do posiadanych felg.

Tabela felg i szerokości opon

Profesjonalny dobór felg do opon

Informacje zawarte powyżej odpowiadają na pytanie, jak dobrać oponę do felgi, ale co w odwrotnej sytuacji? Jeśli nie masz pewności, dobór felg do opon warto zlecić fachowcom. W najlepszych sklepach internetowych z oponami możesz skorzystać z konsultacji online ze specjalistą, który pomoże ci podjąć najlepszą decyzję.

Jeśli planujesz zakup opon, pamiętaj, żeby wybrać sklep, który oferuje płatności PayPo, a wtedy zapłacisz za opony lub felgi dopiero po ich odbiorze i po upewnieniu się, że pasują do siebie i do twojego samochodu. Płatność odroczona PayPo gwarantuje ci bezpieczną transakcję bez potrzeby płacenia za zamówienie z góry. Jeśli okaże się, że felgi lub opony są źle dobrane, zwrócisz je szybko i bez czekania na zwrot pieniędzy. Jeżeli natomiast zakupy będą udane i postanowisz zatrzymać opony, będziesz mieć aż 30 dni na uregulowanie swojego rachunku, bez dodatkowych kosztów. Usługa dla nowych klientów. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl

Źródło zdj. głównego: unsplash.com
Źródło tabeli: wymiary.com.pl