Dobre garnki to podstawa dobrej kuchni. Bez nich przygotowanie smacznych i pożywnych potraw nie byłoby możliwe. W wielu przypadkach potrafią nawet przyspieszyć lub ułatwić proces gotowania. Musisz jednak wiedzieć, jakie garnki wybrać, by gotowanie było przyjemnością, a nie przykrą koniecznością. Podpowiemy Ci, na jakie modele zwrócić uwagę, by uniknąć przypaleń lub przywierania jedzenia do powierzchni garnków.

Jakie są rodzaje garnków do gotowania?

Garnki różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale także materiałem wykonania, a przez to właściwościami i przeznaczeniem. Naturalnie od tego będzie też zależeć cena naczynia.

Najpopularniejszym surowcem, z którego wykonuje się dobre garnki, jest stal nierdzewna. Garnki stalowe nie odkształcają się i nie zmieniają smaku potraw. Niestety, tańsze wersje takich naczyń często zawierają dodatek silnie uczulającego niklu. Niealergiczne są natomiast takie materiały jak żeliwo, glina, aluminium (ale nie może mieć on styczności z kwaśnymi potrawami) oraz naturalny kamień. Coraz częściej w wytwórstwie garncarskim używa się także miedzi, mimo że wciąż jeszcze wyroby z tego metalu odstraszają ceną.

Ponadto garnki można pokrywać różnymi typami powłok, które wzmacniają konkretne właściwości garnka: umożliwiają gotowanie w wyższej temperaturze, zapobiegają przywieraniu jedzenia lub zwiększają odporność na uszkodzenia mechaniczne. W tym celu można wykorzystać emalię, teflon, a nawet jeden z najtrwalszych materiałów na świecie – tytan.

Na koniec warto wspomnieć również o garnkach do zadań specjalnych: garnkach ciśnieniowych, garnkach do gotowania szparagów, ryżu czy makaronu.

Jak wybrać dobre garnki dostosowanie do potrzeb i oczekiwań?

Do codziennego gotowania najlepsze będą garnki wykonane ze stali nierdzewnej lub garnki pokryte twardą, niezdzieralną powłoką – emalią lub tytanem. Są one wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury i uszkodzenia sztućcami, dzięki czemu możesz w nich ugotować większość potraw.

Jeśli często gotujesz tłuste, ciężkie lub podatne na przypalenia potrawy, najlepiej sprawdzą się dobre garnki żeliwne lub kamienne. Niezwykle trudno uszkodzić powłokę takich garnków, a jedzenie do niej nie przywiera. Z kolei potrawy dietetyczne najlepiej wyjdą Ci w specjalnych garnkach do gotowania na parze. Ich minusem jest jedynie to, że są dość niepojemne i jeśli masz dużą rodzinę, możesz być zmuszona gotować jedną potrawę w kilku turach. W takiej sytuacji lepiej wybrać szybkowar, który pozwoli ugotować potrawę praktycznie bez wysiłku. Świetnie sprawdza się do przygotowywania tzw. potraw jednogarnkowych – zup, gulaszów, potrawek, sosów.

Garnki musisz dostosować także do rodzaju kuchenki. Zadanie to jest ułatwione, jeśli na co dzień używasz kuchenki gazowej lub kuchenki elektrycznej z grzejnikami ceramicznymi. W takiej sytuacji możesz wykorzystać niemal każdy rodzaj naczynia – emaliowanego, żeliwnego, kamiennego lub z aluminium.

A jakie garnki kupić do gotowania na płycie indukcyjnej? Praktycznie każdy, którego dno pokryte jest warstwą ferromagnetyczną. Pamiętaj, aby wcześniej sprawdzić oznaczenia na garnkach – na spodzie naczynia powinien znajdować się rysunek cewki indukcyjnej (spirali). Przed zakupem dobrze jest też wiedzieć, jakie garnki wybrać, by można było je myć w zmywarce.

Na co zwracać uwagę przy zakupie garnków?

Nie musisz mieć całej kuchni garnków na każdą okazję. Jeśli wybierzesz je mądrze i zgodnie ze swoimi potrzebami, to wystarczy Ci tylko najprostszy zestaw kilku naczyń o różnych pojemnościach w komplecie z rondlem i niewielką patelnią. Jakie garnki kupić? Zakres pojemności powinien wynosić od 1 do 5 litrów. Większe, przynajmniej 10 litrowe garnki nie są niezbędne, jeśli nie przygotowujesz przetworów i nie gotujesz „na zapas”.

Pamiętaj o tym, aby każdy garnek wyposażyć w pasującą do niego przykrywkę – to wcale nie jest oczywiste, że są one sprzedawane w komplecie z garnkiem. Zwróć też uwagę na uchwyty, za które nawet po długim gotowaniu możesz swobodnie podnieść garnek.

W kuchni dobrze sprawdzają się również dodatkowe akcesoria, takie jak wkładki do garnka, przeznaczone do gotowania różnych rzeczy. Może to być wykonany ze stali nierdzewnej pojemnik do gotowania makaronu lub sitko do gotowania na parze.

Kupuj garnki bezpiecznie w internecie

Nie musisz odwiedzać wszystkich sklepów w okolicy, aby stworzyć wymarzony zestaw garnków. Wszystko, co Ci potrzebne możesz kupić w internecie. Nawet więcej – podczas takich zakupów możesz tanio stworzyć zestaw samodzielnie, dobierając każdy garnek osobno, ale nie rezygnując ze spójnej stylistyki. Dzięki temu kupisz garnki taniej bez straty ich jakości.

Dobry sprzedawca internetowy zaoferuje Ci także ciekawe rozwiązania finansowe. W części polskich sklepów dostępna jest już opcja odroczonych płatności, dzięki której za dokonane zakupy możesz zapłacić dopiero po 30 dniach i to beż żadnych dodatkowych kosztów, a przesyłkę otrzymać tuż po złożeniu zamówienia. Z takiej opcji, którą udostępnia m.in. firma PayPo, możesz skorzystać w zaufanych i dużych sklepach takich jak Maleomi, Media Expert, MediaMarkt czy Komfort. Będziesz mógł sprawdzić swoje garnki, ocenić ich jakość i zastanowić się, czy chcesz je wszystkie zatrzymać. W przypadku zwrotu towaru zapłacisz tylko za pozostawione produkty. 

Podsumowując

Wybór garnków może wydawać się dość trudny, jednak szeroki wachlarz możliwości pomoże Ci wybrać produkty idealne dla Twoich potrzeb. Pamiętaj, aby dostosować je do urządzeń, jakie posiadasz w domu. Szczególnie, jeśli gotujesz na kuchence indukcyjnej oraz często korzystasz ze zmywarki. Jednak przede wszystkim weź pod uwagę swoje własne potrzeby. Jeśli gotujesz tylko dla siebie lub dla dwóch osób i to sporadycznie, to zaopatrz się w podstawowe garnki dobrej jakości, które przetrwają lata. W przypadku dużych rodzin lepiej sprawdzą się zestawy garnków różnej wielkości.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com