Wybór lodówki do domu wbrew pozorom nie jest łatwy. Aby urządzenie funkcjonowało bez przeszkód przez wiele lat, nie wystarczy wybrać modelu, który po prostu Ci się podoba. Pod uwagę musisz wziąć zarówno wymiary, jak i estetykę oraz dodatkowe funkcje lodówki. Podpowiadamy, jakie aspekty sprzętu są ważne i jaka lodówka najlepiej sprawdzi się w konkretnych sytuacjach. W artykule opiszemy też najlepsze sposoby sfinansowania urządzenia.

Jak wybrać lodówkę dla rodziny, a jak dla singla?

To, jaką lodówkę kupić do domu, zależy przede wszystkim od Twoich potrzeb, trybu życia i ilości dostępnego miejsca. W pierwszej kolejności zwróć więc uwagę na rozmiar lodówki. Na rynku dostępne są trzy rodzaje lodówek różniących się pod względem rozmiaru: jednodrzwiowe, french door oraz side by side. Czym się charakteryzują?

Lodówki jednodrzwiowe są idealne dla singli lub niewielkich rodzin. W takim wypadku najczęściej spotkamy się ze sprzętem podzielonym w poziomie mniej więcej w połowie urządzenia – górną część zajmuje chłodziarka, dolną zaś zamrażarka z dwoma lub trzema szufladami.

Nieczęsto natomiast spotkasz się z lodówkami pozbawionymi części mrożącej. W obu sytuacjach lodówki te mają jednak niewielką pojemność, co uniemożliwia zrobienie większych zapasów żywieniowych. Łatwo jednak zmieścić je nawet w małym mieszkaniu lub dopasować do zabudowy – takich modeli jest po prostu więcej i mają bardziej zróżnicowane rozmiary.

Większą pojemność otrzymasz, wybierając lodówkę dwudrzwiową. W tym wariancie również dostępne są dwa modele sprzętu. W pierwszym, lodówce french door, dolną część sprzętu zajmuje zamrażarka, a górną pojemna część chłodząca. W drugim wariancie lodówki side-by-side lodówka podzielona jest w pionie. Jaką lodówkę kupić? Cóż, oba modele mają dużą pojemność (nawet 650 litrów), ale są dość drogie. Zakup którejkolwiek z nich to wydatek rzędu 3000-3500 zł. Druga z nich jest jednak nieporównywalnie wygodniejsza i zajmuje mniej miejsca w kuchni.

Jakie dodatkowe funkcje lodówek mogą być przydatne?

Obecnie standardowym wyposażeniem lodówki jest nie tylko kostkarka do lodu czy dystrybutor wody, ale i masa pozostałych funkcji.

Jaką lodówkę kupić, aby była najbardziej funkcjonalna? Przede wszystkim zwróć uwagę na funkcję No Frost (stosowana jest m.in. w lodówkach Bosh), która dzięki systemowi odpowiadającemu utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci powietrza zapobiega oszronieniu ścianek lodówki. Takie lodówki są mniej awaryjne, posłużą Ci zatem dłużej, a do tego przedłużają świeżość przechowywanych w ich mięsa i ryb.

Warto postawić także na model wyposażony w szufladę przedłużającą świeżość produktów (często występująca funkcja w lodówkach AMICA, GORENJE lub BECO), w której można przechowywać warzywa i owoce nawet przez 10 dni. Niektóre modele zawierają także szuflady przeznaczone specjalnie do przechowywania mięsa.

Dobrą i długotrwałą jakość produktów zapewni Ci także system Twin Cooling, który za pomocą specjalnych parowników sprawia, że powietrze nie przenika między chłodziarką a zamrażalnikiem. Dzięki temu produkty mrożone dłużej zachowają świeżość, a produkty przeznaczone do codziennego spożycia nie będą szybko wysychać.

Jaka lodówka zapewni Ci największe bezpieczeństwo? Będą to przede wszystkim urządzenia wyposażone w filtr lub powłokę antybakteryjną, które chronią żywność przed zepsuciem i pleśnią. Innym, podobnym rozwiązaniem, jest także aktywny generator jonów, który neutralizuje działanie drobnoustrojów, a także systemy filtracji powietrza zapobiegające rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.

Na co zwrócić uwagę kupując lodówkę do domu?

Rozmiar i estetyka lodówki to kwestie oczywiste, na które zwraca się uwagę już na początku. Istnieje jednak kilka szczegółów, które nie zawsze brane są pod uwagę. Tymczasem to właśnie detale mogą zadecydować o komforcie użytkowania lodówki.

Oto kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak wybrać lodówkę do domu:

  • Kierunek otwierania drzwi. Dobrze, aby można było wygodnie i samodzielnie „przestawić” zawiasy. Oszczędzi Ci to sporo problemów, jeśli zdecydujesz się zmienić miejsce, w którym stoi lodówka.
  • Klasa energetyczna. Dziś wybór lodówki A++ to właściwie konieczność. Istnieją modele, które są jeszcze bardziej energooszczędne, ale są one też odpowiednio droższe. To rozwiązanie najkorzystniejsze dla kogoś, kto potrzebuje wielu lodówek, np. właścicieli punktów gastronomicznych. Jeżeli poszukujesz tylko jednej, spokojnie możesz zachować podany poziom energooszczędności.
  • Liczba agregatów. Niewiele osób, które zastanawiają się, jak wybrać lodówkę, zwraca uwagę na ten szczegół. Tymczasem jest on bardzo ważny. Dwa agregaty – oddzielnie dla części chłodzącej i mrożącej – ułatwią Ci eksploatację urządzenia.

Kup lodówkę korzystnie przez internet

Zakup sprzętu AGD coraz częściej dokonywany jest przez internet. Popularność tego rozwiązania wynika z konkurencyjnych cen i szerokiej oferty sprzętowej. Coraz częściej możesz także skorzystać z niestandardowych form finansowania zakupu.

Wiele e-sklepów nawiązuje współpracę z bankami udzielającymi kredytów konsumenckich, dzięki czemu nawet przez internet możesz kupić lodówkę na raty. Jeszcze innym, zyskującym na popularności rozwiązaniem są płatności odroczone, np. PayPo. Są one bardzo korzystnym rozwiązaniem. Przede wszystkim są szybkie – nie wymagają wielu formalności i kilku godzin oczekiwania na weryfikację wniosku. Wystarczy wybrać tę formę płatności w formularzu zakupów, a następnie poczekać kilka sekund na decyzję. Jeśli będzie pozytywna, sprzedawca od razu wyśle Ci towar, za który Ty możesz zapłacić dopiero po 30 dniach, bez dodatkowych kosztów.

Odroczone płatności, dostępne są m.in. w sklepach MediaMarkt, Media Expert i Morele. We współpracy z operatorem PayPo pozwalają Ci bezpiecznie kupić lodówkę i przetestować jej działanie, zanim jeszcze za nią zapłacisz.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com