Dobrze dopasowany do Twojego ciała, wygodny materac jest najważniejszym elementem wyposażenia Twojej sypialni. Zapewnia Ci spokojny sen i dobre samopoczucie już od samego rana, a dodatkowo wspiera zdrowie układu ruchu. Jak jednak wybrać materac? Jak dostosować go do potrzeb swojego ciała. Te i wiele innych wątpliwości rozwiewamy w dalszej części artykułu. Sprawdź, co decyduje o jakości i wytrzymałości materaca.

Dlaczego warto wybrać materac najlepszej jakości?

Przed zastanowieniem się nad tym, jak wybrać materac, warto odpowiedzieć sobie na pytanie „Dlaczego warto wybrać dobry materac?”. Wiele osób nie zastanawia się nad tym, dopóki nie zacznie odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych.

Problem z niskiej jakości materacem jest taki, że nie odpowiada on anatomicznej budowie ciała człowieka. Ponieważ został zaprojektowany bez uwzględnienia najważniejszych punktów podparcia ciała w pozycji leżącej, nie stabilizuje on sylwetki i przyczynia się do jej nienaturalnego ułożenia. W konsekwencji dochodzi nawet do zaburzenia krążenia krwi i upośledzenia działania układu limfatycznego.

Najpowszechniejsze problemy wynikające z nieumiejętności doboru odpowiedniego materaca to: napięcia mięśniowe, zwyrodnienie kręgosłupa i stawów, opuchlizna, gromadzenie się toksyn w organizmie, bóle głowy i uczucie ciągłego zmęczenia.

Jak wybrać materac? Przegląd dostępnych modeli

Nie ma jednego modelu materaca, który sprawdziłby się w każdych warunkach. Wybór tego właściwego determinują zarówno osobiste preferencje dotyczące twardości podłoża i pozycji podczas snu, jak też kondycja zdrowotna, wzrost i waga ciała. Prezentujemy więc najpopularniejsze modele i tłumaczymy, jak wybrać materac, który zaspokoi Twoje potrzeby.

Materace piankowe – wysokoelastyczne i komfortowe

Tworzone są zazwyczaj z pianki termoelastycznej lub pianki lateksowej. Wysoka elastyczność tych materiałów sprawia, że same materacy dostosowują się do rozmiaru, kształtu i wagi użytkownika. Dzięki temu zapewniają mu idealne podparcie wszystkich części ciała i wspomagają anatomiczne ułożenie ciała. Taka pozycja rozluźnia mięśnie i stawy, a także wspomaga prawidłowe krążenie krwi.

Tego typu pianki, w szczególności lateks, są bardzo przewiewne. Poza właściwą wentylacją zapewniają także optymalny poziom termoregulacji temperatury ciała. Chronią ciało przed przegrzaniem, a w efekcie ułatwiają spokojny, głęboki sen. Można je wręcz uznać za materace uniwersalne, gdyż świetnie sprawdzą się u osób o różnych gabarytach. Ze względu na delikatną część wierzchnią, materace gąbkowe zapewniają dużą wygodę również małym dzieciom.

Materace sprężynowe – idealnie dopasowane do potrzeb

Materace z wkładem sprężynowym są najchętniej kupowane przez polskich klientów. Budowa takiego materaca umożliwia bowiem stosowanie dodatkowych wkładek, które polepszają właściwości produktu. Są to np. mata kokosowa lub specjalny wkład z jonami srebra, który ceniony jest za silne działanie antybakteryjne.

Współczesne materace kieszonkowe niemal wyparły starsze, mniej elastyczne materace bonelowe. Nie bez powodu. W tego typu materacach każda sprężyna umieszczona jest w osobnej kieszonce i porusza się samodzielnie. W ten sposób materac inaczej ugina się pod ciężkim biodrem, a inaczej pod lekką łydką. W miejscu, w którym nie ma nacisku na materac, sprężyna nie ugina się wcale.

Dzięki takiemu mechanizmowi materac sprężynowy jest idealny dla par, u których występuje spora różnica wagi. Materace sprężynowe są grubsze i bardziej wytrzymałe, w związku z czym u osób o dużej masie ciała sprawdzą się lepiej niż materace piankowe. Kieszonkowy mechanizm stosuje się także w materacach strefowych, z tym że w miejscach, w których zazwyczaj spoczywa większy ciężar, montowane są sprężyny o gęstszym splocie.

Jak dobrać twardość materaca?

Zarówno zbyt twardy, jak i zbyt miękki materac, jest szkodliwy dla Twojego zdrowia. Kiedy śpisz na miękkim materacu cierpi Twój kręgosłup. Z kolei materac zbyt twardy szkodzi stawom i tamuje przepływ krwi.

Jak dobiera się twardość materaca? Najczęściej stopień twardości jest uzależniony od Twojej wagi. Zaleca się wybrać materac z oznaczeniem:

  • H1 dla wagi poniżej 60 kg,
  • H2 dla wagi od 60 do 80 kg,
  • H3 dla wagi od 80 do 100 kg,
  • H4 dla wagi powyżej 100 kg.

Pamiętaj jednak, że twardość materaca jest odczuciem subiektywnym. Osoba mierząca 170 cm i ważąca 80 kg będzie potrzebować większej twardości niż osoba o takiej samej wadze i wzroście 185 cm. Osoby wysokie (powyżej 180 cm) powinny wybierać materac o stopień miększy, niż wskazuje to tabela. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup materaca o pośredniej twardości np. H2/H3.

Jak kupić materac online i nie żałować?

W związku z tym, że każdy ma inne upodobania i budowę ciała, najlepiej fizycznie sprawdzić, jaka jest pożądana twardość materaca. Co w przypadku, gdy zależy Ci na zakupie konkretnego materaca i jest on dostępny tylko online?

Na szczęście sprzedażowa polityka większości e-sklepów sprzyja konsumentom. Część sprzedawców oferuje darmowy zwrot towaru, a druga część opcję odroczonych płatności, np. za pośrednictwem firmy PayPo. Korzystna jest szczególnie ta druga opcja, która umożliwia Ci zrobienie zakupów w konkretnym sklepie i zapłacenie za dokonane zakupy dopiero po 30 dniach, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Możesz zatem zamówić materac bez płacenia i go wypróbować, a jeśli nie spełni on Twoich oczekiwań, możesz odesłać go do sklepu. Wtedy nie musisz uiszczać już zaległej opłaty, bo płatność zostanie anulowana. Dzięki temu nie tylko wypróbujesz produkt, ale też nie zamrozisz swoich pieniędzy na kilka lub kilkanaście dni. Taki system z powodzeniem funkcjonuje w sklepach Darymex oraz Hevea we współpracy z firmą PayPo.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com