Zastanawiasz się jaką pralkę kupić i nie wiesz, który model sprawdzi się najlepiej? Nie ma w tym nic dziwnego. Mnogość dostępnych wariantów pralek i towarzyszących im funkcji może przerażać. Nie wszystkie z nich są równie przydatne, a mogą zwiększyć cenę urządzenia nawet o kilkaset złotych. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, sprawdź nasz krótki poradnik i przegląd praktycznych modeli. Podpowiemy Ci, jak wybrać najlepszą pralkę.

Jaką pralkę kupić do domu? Zwróć uwagę na pojemność i rozmiar

Pojemność urządzenia jest jedną z najważniejszych kwestii, które musisz rozważyć przed zakupem pralki. Wielkość bębna dostosuj do tego, jak często pierzesz i jaką ilość prania jesteś w stanie przygotować do jednego cyklu.

Jeśli chodzi o rozmiar pralki, to masz wiele opcji do wyboru. Na rynku dostępne są zarówno, małe jak i bardzo duże pralki. Największe z nich, polecane zwłaszcza dużym rodzinom z kilkorgiem dzieci, są w stanie pomieścić nawet 10-13 kg prania. Nieco mniejsze urządzenia wyposażone są natomiast w bębny o pojemności 8-9 kg. Dla par lub rodzin z jednym dzieckiem najlepsze będą pralki średnie, mieszczące około 6-7 kg ubrań. Pralki najmniejsze, o pojemności 4-5 kg, są za to doskonałą opcją dla singli, którym zależy na oszczędnym zużyciu wody i prądu.

Pamiętaj jednak, że pojemność bębna bardzo często połączona jest z rozmiarem pralki, a także sposobem ładowania ubrań. Najpopularniejsze są pralki ładowane od góry oraz znacznie bardziej pojemne pralki ładowane od przodu. Pralki otwierane z góry są węższe i zajmują mniej miejsca, ale zwykle nie pomieszczą więcej niż 8 kg ubrań.  Nie zapominaj też, że standardowa pralka ma szerokość 50-65 cm. Mniejsze, dostępne w wersji SLIM lub SUPER SLIM, raczej nie są odpowiednie dla dużej rodziny. Ich pojemność zwykle nie przekracza 6-7 kg.

Które programy piorące i dodatkowe funkcje rzeczywiście się przydają?

Duży wybór programów prania w urządzeniu to jeden z najważniejszych czynników, które decydują o tym, jaką pralkę wybrać. Które z tych programów rzeczywiście usprawnią pranie?

To takie, które pozwolą Ci wyprać wszystkie tkaniny, nawet te najbardziej poplamione, bez obaw o ich uszkodzenie. W najpopularniejszych modelach dostępne są: pranie parowe, pranie wstępne, program do delikatnych tkanin, odplamianie czy pranie ubranek dziecięcych.

Warto również zwrócić uwagę na dostępność programu antyalergicznego, programu usuwania sierści lub oszczędzającego wodę programu ekonomicznego. Jeśli na liście nie znajdziesz programu, który najbardziej odpowiada Twoim problemom, to nic straconego. Wiele modeli pralek (np. Bosh, Beco i Whirlpool) pozwoli Ci na stworzenie własnego programu i samodzielne ustawienie parametrów prania: temperatury, czasu, liczby obrotów czy godziny uruchomienia pralki.

Poza tym możesz zastanowić się nad kilkoma z poniższych funkcji dodatkowych pralki:

  • Eco Bubble. Pralka wytwarza delikatne bąbelki, które wnikają w głąb tkaniny i efektywniej usuwają plamy (funkcja dostępna w pralkach SAMSUNG AirWash).
  • Wykorzystanie aktywnego tlenu lub ozonu. Takie pralki lepiej rozpuszczają brud i działają antybakteryjnie.
  • QuickDrive. Specjalna konstrukcja bębna umożliwia wirowanie ubrań w różnych kierunkach, dzięki czemu zabrudzenia usuwane są szybciej, a pojedynczy cykl prania trwa krócej.
  • Dodawanie kolejnych ubrań w trakcie prania.
  • Blokada pralki. Umożliwia zablokowanie możliwości zmiany parametrów, włączenia lub wyłączenia pralki.

Niezależnie od producenta i typu pralki, stawiaj na jakość wykonania. Uznana marka to nie tylko gwarancja skutecznego działania urządzenie, ale też jego wieloletniej niezawodności.

Pralka wygodna i funkcjonalna – jakie parametry wziąć pod uwagę?

Jeśli najbardziej zależy Ci na tym, by pralka prała szybko i sprawnie, wybierz pralkę z możliwie największą liczbą obrotów bębna. Standardowa prędkość wirowania dostępnych na rynku pralek waha się od 700 do 1600 obrotów/minutę. Wysoka liczba obrotów przyda się, jeśli często pierzesz grube koce, pościel czy kurtki. Jeszcze wygodniejsze są pralki, w których można samodzielnie tę prędkość ustawisz. Pozwoli Ci to jednakowo skutecznie i bezpiecznie prać zarówno grube tkaniny, jak i delikatne, podatne na zniszczenia ubrania.

Niemniej ważne są także ekonomiczność urządzenia i poziom generowanego hałasu. Zanim zdecydujesz jaką pralkę wybrać, sprawdź zużycie wody, energii (wybieraj pralki o klasie energetycznej przynajmniej A++), a także generowanego poziomu hałasu. Jeśli chodzi o ten ostatni parametr, to przyjmuje się, że pralka cicha to taka, która nie wytwarza hałasu o natężeniu większym niż 49 db.

Wybierz pralkę z korzyścią dla siebie przez internet

Zakup pralki to spory wydatek, przez co możesz obawiać się, że nie zawsze wybierzesz dobrze. W takiej sytuacji korzystnie jest kupić ją w internecie. Duże sklepy – MediaMarkt, Media Expert lub Morele – oferują spore udogodnienia zakupowe, takie jak wygodna dostawa, bezproblemowy zwrot czy bezpieczna płatność.

Zwróć uwagę przede wszystkim na dostępność odroczonych płatności, dzięki którym za zamówiony towar nie musisz płacić od razu, a dopiero po 30 dniach, bez żadnych dodatkowych kosztów. Taką usługę oferuje np. PayPo. Dzięki niej możesz szybko kupić pralkę, jeśli uległa ona awarii i nie musieć od razu wydawać dużych pieniędzy, bo zapłacisz za nią np. dopiero po wypłacie.

Płatności odroczone ułatwią Ci też zwrot produktu, jeśli nie spełni on Twoich oczekiwań. W przypadku zwrotu produktu nie płacisz za zakupy wcale, bo płatność zostaje anulowana. Nie musisz zatem czekać na zwrot środków od sprzedawcy, tylko możesz od razu zdecydować się na inny model pralki. 

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com