Bieganie to forma aktywności fizycznej, która pozwala zadbać o smukłą sylwetkę, prawidłową masę ciała i dobre samopoczucie. Najbezpieczniej jest uprawiać jogging na miękkim podłożu: leśnej ścieżce czy przeznaczonej do tego drodze w parku. Realia są jednak takie, że wielu biegaczy do najbliższego punktu tego rodzaju ma kilka kilometrów. Wówczas konieczne jest bieganie po asfalcie. 

Warto wiedzieć, że jest ono znacznie trudniejsze dla stawów i całego ciała, dlatego wymaga specjalnego przygotowania, a przede wszystkim dobrze dobranego obuwia. W przeciwnym razie ryzyko kontuzji wzrośnie, a samo bieganie nie będzie przyjemne. 

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać, aby były bezpieczne, wygodne i nie ograniczały Twojej dynamiki? Podpowiadamy, czym powinny cechować się takie buty i na jakie modele warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań. 

Czym są buty do biegania po asfalcie?

Buty do biegania po asfalcie to specjalnie zaprojektowany rodzaj obuwia, który umożliwia wykonywanie dynamicznych ruchów na twardej nawierzchni, takiej jak m.in. chodniki, asfalt czy wiejskie drogi. W butach tego rodzaju zastosowano szereg cech, które mają na celu zapewnić biegaczom komfort, a jednocześnie ograniczyć ryzyko urazów, do których może dochodzić w trakcie treningów czy zawodów sportowych. 

Dlaczego wybór butów do biegania po asfalcie jest ważny?

Odpowiedź na pytanie, jakie buty do biegania po asfalcie kupić, warto poprzedzić przedstawieniem informacji na temat tego, dlaczego ich wybór jest tak ważny. Asfalt to specyficzny rodzaj podłoża do biegania. Jest twardy, po deszczu może być również stosunkowo śliski. Obuwie powinno więc zapewniać amortyzację, tłumienie wstrząsów podczas biegania i odpowiednią stabilizację.

W przeciwnym razie mięśnie i stawy będą narażone na urazy. Co więcej, buty do biegania po twardej nawierzchni powinny również zapewniać odpowiedni zwrot energii. Dzięki temu będzie możliwe wykorzystanie części energii powstającej podczas zetknięcia stopy z podłożem do wybicia się. Bieg będzie mniej męczący i zapewni lepsze wyniki.

Podsumowując, wybór dobrego obuwia wpływa na komfort biegu, bezpieczeństwo oraz osiągnięcia sportowe. Oznacza to, że należy zadbać o to, aby buty do biegania po asfalcie były dopasowane do warunków panujących podczas treningu i zapewniły biegaczowi maksymalną wygodę. Jakie cechy powinno mieć tego rodzaju obuwie?

Cechy idealnych butów do biegania po asfalcie

Jakie buty do biegania po asfalcie damskie/męskie wybrać? Obuwie powinno charakteryzować się następującymi elementami:

 • elastyczną i dopasowującą się do kształtu stopy cholewką – taka konstrukcja minimalizuje ryzyko otarć skóry i zapewnia komfort na krótkim i długim dystansie,
 • konstrukcją zapewniającą amortyzację – tłumienie wstrząsów wpływa na kondycję mięśni i stawów,
 • technologiami umożliwiającymi zwrot energii – pianki, poduszki gazowe i tym podobne technologie zwiększą Twoją wydajność podczas treningu,
 • optymalną przyczepnością do podłoża – asfalt, zwłaszcza po deszczu, bywa śliski, dlatego buty do biegania po takiej nawierzchni powinny gwarantować maksymalną przyczepność,
 • stabilnością – stopa w butach do biegania powinna być otulona miękkim, wygodnym materiałem, ale musi być jednocześnie ustabilizowana, aby zminimalizować ryzyko kontuzji podczas poślizgnięcia się czy postawienia kroku w nieodpowiednim miejscu.

Polecane buty do biegania po asfalcie rekomendowane przez biegaczy i trenerów są jednak przede wszystkim odpowiednio dopasowane do stopy. Zaleca się sięgnięcie po modele średnio o 0,5 cm większe niż rozmiar butów noszonych na co dzień. Dzięki temu podczas biegu nie pojawi się ryzyko wystąpienia otarć czy utraty stabilności. 

Najlepsze buty do biegania po asfalcie – nasz ranking

Jakie są najlepsze buty do biegania po asfalcie? Przedstawiamy ranking zawierający propozycje dla kobiet i mężczyzn: bezpieczne, stabilne i komfortowe oraz w różnych cenach. 

Na uwagę zasługują szczególnie następujące modele obuwia do biegania po asfalcie: 

 1. ASICS Glyde 3,
 2. Kiprun KD900X,
 3. Puma Deviate Nitro 2,
 4. New Balance More V4,
 5. Mizuno Wave Spera.

Duży wybór opcji pozwoli Ci wybrać dla siebie najciekawszą z nich. Pamiętaj, że każdy biegacz ma nieco inną budowę stopy, dlatego wybrany model należy przymierzyć po zakupie i przetestować, aby mieć pewność, że spełnia oczekiwania w kwestii funkcjonalności.

Buty do biegania po asfalcie – recenzje i opinie

Z recenzji butów z naszego rankingu wynika, że poszczególne modele przede wszystkim mają dopracowane technologie w zakresie amortyzacji. Wysokie, szerokie podeszwy z piankami sprawiają, że wstrząsy są rozładowywane. Sam moment zetknięcia się nogi z podłożem wpływa na odbicie się biegacza od ziemi i zwiększa efektywność biegu.

Użytkownicy butów wskazują również, że doskonale radzą sobie one w każdych warunkach. Gdy jest sucho, gwarantują odpowiednią stabilizację stopy. Zapobiegają też nadmiernemu poceniu się. Z kolei kiedy jest mokro, gwarantują przyczepność do podłoża i cyrkulację powietrza – za pomocą siateczek i innych elementów konstrukcyjnych.

Podeszwy butów są miękkie i elastyczne, dlatego dopasowują się do stopy, ale jednocześnie przez odpowiednią sztywność amortyzują wstrząsy. Obuwie występuje w rozbudowanej rozmiarówce i w różnych wersjach kolorystycznych. Dzięki temu można dopasować szczegóły na temat specyfiki butów do biegania po asfalcie do własnych potrzeb.

Chcesz kupić buty do biegania w korzystnej cenie? Skorzystaj z aktualnego kodu promocyjnego dla nowych klientów, by zaoszczędzić.

Porównanie najpopularniejszych butów do biegania po asfalcie

W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje na temat popularnych modeli butów, które zostały uwzględnione w naszym rankingu.

Nazwa butów Najważniejsze informacje

ASICS Gel Glyde 3

Buty do biegania męskie ASICS Gel Glyde 3
Źródło: https://www.decathlon.pl/p/buty-do-biegania-meskie-asics-gel-glyde-3/_/R-p-339930?mc=8757275
 • są stworzone z myślą o biegaczach o stopie pronującej (z tendencją do przesuwania ciężaru ciała na wewnętrzną krawędź stopy i nadmiernego obciążania śródstopia oraz kości skokowej),
 • zapewniają komfort podczas biegania,
 • mają podeszwę z pianką SpEVA, która amortyzuje wstrząsy,
 • elementy stabilizacyjne zapewniają optymalną postawę stopy podczas biegania

Kiprun KD900X

Buty do biegania męskie Kiprun KD900X
Źródło: https://www.decathlon.pl/p/buty-do-biegania-meskie-kiprun-kd900x/_/R-p-326082
 • są lekkie, więc nie ciążą na stopie nawet podczas biegania na długich dystansach (ważą około 225 g przy rozmiarze 42),
 • pianka pebax i płyta karbonowa pozytywnie wpływa na zwiększenie wydajności podczas biegu,
 • geometria podeszwy sprawia, że doskonale przylega nawet do mokrego asfaltu

Puma Deviate Nitro 2

Buty do biegania męskie PUMA Deviate Nitro Elite 2
Źródło: https://sportano.pl/p/208147/buty-do-biegania-meskie-puma-deviate-nitro-elite-2-zielone-377786-01
 • płytka karbonowa zastosowana w konstrukcji zapewnia maksymalny zwrot energii podczas biegania,
 • Puma Grip zapewnia odpowiednią przyczepność do różnych rodzajów nawierzchni, w tym do mokrego asfaltu,
 • cholewka obuwia jest dopasowana do anatomii kobiecej stopy

New Balance More V4

Buty do biegania damskie New Balance More V4
Źródło: https://www.decathlon.pl/p/buty-do-biegania-damskie-new-balance-more-v4/_/R-p-344138
 • podeszwa fresh foam X zapewnia maksymalną amortyzację,
 • bezszwowa cholewka doskonale trzyma stopę, a jednocześnie nadmiernie jej nie uciska,
 • kauczuk wzmocniony włóknem węglowym zapewnia maksymalną przyczepność butów do podłoża

Mizuno Wave Spera

Buty do biegania męskie: Mizuno Wave Spera.
Źródło: https://www.decathlon.pl/p/buty-do-biegania-meskie-mizuno-wave-spera/_/R-p-347854
 • pianka Enerzy i U4IC zapewnia amortyzację wstrząsów oraz zwiększa wydajność biegu,
 • rozdmuchiwany kauczuk zastosowany w podeszwie zwiększa przyczepność buta do podłoża,
 • na zapiętku zastosowano półsztywny zapiętek, który minimalizuje ryzyko kontuzji

Poszczególne modele mają również nowoczesny design. Będą wyglądały doskonale w połączeniu z ubraniami sportowymi, a ich wygląd będzie stanowił formę zachęty do tego, aby nie omijać treningu.

Jak wybrać buty do biegania po asfalcie? Praktyczne wskazówki

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać? Robiąc zakupy, zwróć uwagę na: 

 • zastosowaną technologię amortyzacji,
 • przewiewność butów (szczególnie latem sprawdzają się modele z siateczką wentylacyjną),
 • stabilizację stopy w konkretnym bucie,
 • materiały i technologie dopasowane do konkretnego obuwia. 

Pamiętaj również o tym, aby dobrze dopasować buty do swoich potrzeb i budowy stopy.

Jak unikać kontuzji biegając po asfalcie?

Polecane buty do biegania po asfalcie pozytywnie wpływają na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Pamiętaj jednak, by do treningu dołączyć również rozgrzewkę, a po zakończeniu biegu także rozciąganie. To dodatkowo zmniejszy ryzyko problemów z mięśniami czy stawami. Zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie i regularne wizyty u fizjoterapeuty także będą w tym pomocne.

Jakie buty do biegania po asfalcie. Podsumowanie

Jakie buty do biegania po asfalcie wybrać? Takie, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo oraz będą odpowiednio tłumiły wstrząsy. Dzięki temu bieganie będzie przyjemnością, a Ty z niecierpliwością będziesz czekać na kolejny trening. Wybierając konkretną opcję, dopasuj wybrany model do swoich potrzeb i ciesz się wygodą, jaką zapewnia.

Chcesz zakupić przedstawiony produkt? Pamiętaj, że możesz to zrobić z PayPo – Kup teraz, zapłać za 30 dni. Sprawdź naszą kategorię Bieganie i znajdź coś dla siebie!

Źródło zdjęcia głównego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/kobieta-woda-park-biegacz-10645059/

 

Usługa jest dostępna dla nowych klientów PayPo. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” dostępnym na www.paypo.pl Klienci PayPo po spłaceniu jednej transakcji w całości, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ciągu 30 dni lub w ratach. Sprawdź