Nauka jazdy na rowerze to jeden z kamieni milowych w rozwoju Twojego dziecka. Aby nauka ta była maksymalnie stymulująca, warto zacząć ją jak najwcześniej, tuż po tym, jak dziecko skończy dwa lata. Niemniej niewiele osób wie, jak dobrać rower dla dziecka tak, by sprawiał on frajdę pociesze, a jednocześnie zapewniał jej maksymalne bezpieczeństwo. Podpowiadamy więc, jak dobrać rozmiar i model roweru dla dziecka i na co zwracać uwagę przy zakupie.

Rodzaje rowerów dziecięcych a wiek dziecka

Jazdy na rowerze dziecko musi uczyć się stopniowo, poczynając od najprostszych zasad operowania tym pojazdem, a dopiero później przechodząc do umiejętności utrzymania równowagi na jednośladzie. Dlatego dobierając rower dla dziecka, nie kieruj się wyłącznie rozmiarem, ale też konstrukcją roweru.

Jak w związku z tym należy dobrać rower dla dziecka? Skorzystaj z poniższych porad.

Rower biegowy dla dzieci w wieku 2-3 lat. Jest to niewielki rower ze sztywną ramą bez pedałów. Dziecko operuje tym pojazdem, odpychając się nogami. W ten sposób uczy się panować nad rowerem i manewrować kierownicą.

Rower z kółkami bocznymi dla dzieci w wieku 4-6 lat. Po zapoznaniu się ze sposobem funkcjonowania roweru dziecko powinno nauczyć się wykonywać kilka czynności naraz, używając jednocześnie rąk i nóg. Boczne kółka pozwolą mu utrzymać równowagę.

Mały rower z obniżoną ramą bez kółek bocznych dla dzieci w wieku 6-8 lat. Choć dziecko powinno potrafić już swobodnie prowadzić rower, to wciąż może mu się przytrafić wypadek. W takiej sytuacji wysoka rama może nie pozwolić mu w porę zeskoczyć z roweru.

Młodzieżowy rower z pedałami dla dzieci w wieku od 9 lat. W tym wieku dziecko powinno już swobodnie operować pojazdem jednośladowym. Po kilku latach praktyki może z rowerka dziecięcego przesiąść się na młodzieżowy rower górski, crossowy lub popularny BMX.

Jak dobrać rozmiar roweru do wzrostu dziecka?

Problem z dobraniem odpowiedniego roweru do wzrostu dziecka możesz rozwiązać, korzystając z prostej ściągawki. Dzięki niemu wybierzesz rower w taki sposób, by dziecko mogło utrzymać na nim zdrową postawę, a jego nogi swobodnie operowały pedałami.

Rozmiar ramy oraz kół roweru dziecięcego wybierz na podstawie poniższych przeliczeń:

Rozmiar rower a wiek dziecka

Sprawdź też, jak dobrze dobrać rozmiar roweru dla siebie.

Na co zwracać uwagę, kupując rower dla dziecka?

Kwestia wyboru roweru dla dziecka może być naprawdę trudna. Nawet jeśli wiesz, jak dobrać rozmiar roweru, wciąż możesz mieć problem z tym, by wybrać ten najlepszy. Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest wybór roweru wyłącznie na podstawie kwestii wizualnych. Oczywiście, zachęcający design jest bardzo ważny, ale najbardziej pożądanymi cechami roweru powinny być jego wytrzymałość, komfort i niezawodność.

Zatem jak dobrać rower dla dziecka? W hierarchii czynników wpływających na wybór roweru powinien królować materiał jego wykonania. Wybieraj raczej lekkie materiały, takie jak aluminium. Taki rower łatwiej zniesie wywrotkę, a dzięki niewielkiej masie własnej pojazd nie zrobi dziecku krzywdy.

Miej też na uwadze, że dziecko wciąż uczy się kontrolować swoją koordynację ruchową. Z tego powodu rower powinien zapewniać mu zarówno stabilną pozycję siedzącą, jak i pewny chwyt kierownicy. Zadbaj o to, by wybrany rower dziecięcy miał możliwie ergonomiczne siedzisko, a także antypoślizgowe rączki i pedały.

Nie zapominaj przy tym o odpowiednim wyposażeniu roweru. Podstawą jest właściwe oświetlenie roweru (mimo że dziecko raczej nie będzie samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym), odblaski, sprawny hamulec, a także opony z szerokim bieżnikiem.

Gdzie kupić rower dla dziecka?

Nie powinieneś mieć żadnego problemu z doborem roweru dla dziecka. Co prawda w stacjonarnych sklepach rowerowych oferta jest dość wąska, ale braki te nadrabiają sklepy internetowe. Szeroka oferta – zarówno pod względem rozmiaru, jak i designu – w połączeniu z atrakcyjnymi cenami sprawi, że szybko wybierzesz ten najwłaściwszy.

Pamiętaj jednak, że efektywna nauka jazdy na rowerze w dużej mierze zależy od chęci dziecka. Dlatego istotne jest, by Twoje dziecko oswoiło się z rowerem i czuło się na nim pewnie. Może się jednak zdarzyć, że dobrany rozmiar roweru zamówionego online nie będzie idealny. Przed finansowymi konsekwencjami możesz zabezpieczyć się, wybierając sprzedawcę z prokonsumenckim podejściem do klienta.

Najlepiej, jeśli w wybranym e-sklepie dostępne są darmowe zwroty. U wybranych sprzedawców, takich jak Decathlon lub Intersport, możesz skorzystać także z opcji odroczonych płatności. Ten system, oferowany między innymi przez operatora PayPo, daje Ci możliwość zapłaty za zakupy dopiero po 30 dniach, bez żadnych dodatkowych kosztów. W tym czasie na pewno zdążysz otrzymać przesyłkę i sprawdzić, czy rower pasuje Twojemu dziecku. Jeżeli zakup okaże się nietrafiony, możesz go bez problemu zwrócić. W takiej sytuacji obowiązek zapłaty zostanie anulowany przez operatora, a Ty nie będziesz czekać na zwrot wpłaconych środków i będziesz mógł od razu zamówić nowy model roweru.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com