Chcesz kupić obrączkę lub sygnet przez internet, ale nie masz pojęcia, jak zmierzyć rozmiar pierścionka i jak go właściwie dobrać, żeby pasował na palec? Kupujesz pierścionek dla siebie, a może prezent dla przyszłej narzeczonej i chcesz mieć pewność, że wybrany model nie spadnie z palca? Sprawdź rozmiary pierścionków i zobacz, czym kierować się podczas zakupu.

Rozmiary pierścionków – jak je interpretować?

W sklepie stacjonarnym możesz przymierzyć pierścionek lub skorzystać ze specjalnej miarki o różnych średnicach, ale w czasie zakupów na odległość konieczne jest zmierzenie średnicy lub obwodu palca. Rozmiary pierścionków różnią się w zależności od tego, czy wybrany model został wyprodukowany w Polsce, w USA czy w Wielkiej Brytanii. Przyjmując, że kupujesz pierścionek polskiej produkcji, masz do wyboru rozmiary od 8 do 30 – kolejno 8, 9, 10, 11, 12 i tak dalej. 

Poniżej prezentujemy pełną tabelę europejskich rozmiarów pierścionków.

Rozmiary pierścionków - tabela

Żeby dobrze dobrać pierścionek, musisz zmierzyć obwód swojego palca lub określić średnicę palca. Pomiaru możesz dokonać tasiemką, sznurkiem lub nawet nitką. Wystarczy owinąć palec niteczką, przyłożyć odmierzoną długość do centymetra krawieckiego i odczytać wynik. Mierz palec na tej dłoni, na której masz zamiar nosić pierścionek – różnice w wielkościach tych samych palców na prawej i lewej dłoni wynoszą nawet 1 rozmiar.

Jak dobrać rozmiar pierścionka?

Niektórzy mierzą palec suwmiarką i określają od razu średnicę, ale taki pomiar może nie być zbyt dokładny, szczególnie kiedy jest na granicy dwóch rozmiarów. Lepiej nie mierzyć się w ten sposób, kiedy masz wąskie lub dla odmiany szerokie kości palców i istnieje prawdopodobieństwo, że pierścionek się zsunie lub trudno będzie go włożyć na palec. O czym należy pamiętać, mierząc palce:

  • Pomiar najlepiej wykonać w godzinach popołudniowych, kiedy palce rąk lekko nabiegną. Wykonując pomiar rano, kiedy Twój organizm jest wypoczęty, a palce z reguły cieńsze, może się okazać, że pierścionek będzie za mały.
  • Nie dokonuj pomiaru po intensywnych pracach ręcznych, kiedy dłonie są wręcz spuchnięte od wysiłku ani w upalne dni, kiedy mogą lekko spuchnąć na skutek wysokiej temperatury. W takiej sytuacji pierścionek może się później okazać zbyt luźny.
  • Zmierz obwód/średnicę palca bardzo dokładnie, a w razie potrzeby wykonaj 2 pomiary – rano i wieczorem, żeby poznać ewentualną różnicę w obwodzie palca.
  • Jeśli planujesz zakup pierścionka w takim samym rozmiarze, jaki już masz, przyłóż suwmiarkę do posiadanego pierścionka.
  • Dobrze dobrany pierścionek powinien wchodzić na palec z lekkim oporem – ten opór będzie zabezpieczeniem przed zsunięciem się pierścionka z palca.

Zakup pierścionka przez internet – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak precyzyjnie dobrać rozmiar pierścionka, pamiętaj o powyższych wskazówkach:

  • Zanim kupisz pierścionek, sprawdź, z jaką rozmiarówką masz do czynienia. W USA rozmiar 10 odpowiada średnicy palca wynoszącej 19,6-20 mm, natomiast w Polsce ten rozmiar odpowiada średnicy 15,6 mm, więc wybrany pierścionek byłby o wiele za duży.
  • Jeśli pracujesz fizyczne lub masz tendencję do nabrzmiewania dłoni, rozważ zakup pierścionka o rozmiar większego, niż sugerowałby to pomiar.
  • Zanim kupisz pierścionek, upewnij się też, że nie zawiera on substancji, na które masz uczulenie. Uczulające może być zarówno srebro, jak i złoto, a jeśli obawiasz się alergii, wybierz pierścionek ze stali chirurgicznej lub taki pozbawioną niklu (w stali chirurgicznej jest go aż 10-13%, ale nie zawsze uczula).
  • Kupując pierścionek zaręczynowy po prostu „podkradnij” dziewczynie na chwilę pierścionek noszony przez nią na czwartym palcu lewej dłoni i zmierz go. Może być to trudne – wykorzystaj chwilę, kiedy dziewczyna zdejmuje biżuterię lub… zmierz pierścionek, kiedy będzie spała.

Zakup pierścionka przez internet?

Pierścionek możesz kupić przez internet, w takich sklepach online jak chociażby Ania Kruk, Moko Belle, Alicja & Maria Jewellery, Apart, Briju lub Biżuteria Miyou. Te sklepy dają też możliwość skorzystania z płatności odroczonych PayPo. Zamówisz w nich biżuterię z późniejszym terminem płatności wynoszącym aż 30 dni i to bez dodatkowych kosztów. Zrobisz zakupy i odbierzesz swoje zamówienie, a PayPo zapłaci Twój rachunek. Dzięki temu przymierzysz pierścionek i upewnisz się, czy pasuje, a dopiero później zapłacisz. Jeśli pierścionek nie będzie pasował i zdecydujesz się go zwrócić, Twoja płatność dla PayPo zostanie anulowana. Niczego nie ryzykujesz, bo nie musisz płacić przed dostawą i możesz kupować nawet wtedy, kiedy nie masz wolnych środków i czekasz na wypłatę.

Nie bój się zamówienia pierścionka przez internet – jeśli dobrze zmierzysz obwód swojego palca, to na pewno uda Ci się dobrać odpowiedni rozmiar. Przed zakupem porównaj rozmiary pierścionków i upewnij się, że oceniasz wielkość na podstawie właściwej rozmiarówki. Jeśli chcesz kupić obrączkę lub pierścionek zaręczynowy, ale portfel świeci pustkami, skorzystaj z płatności odroczonych PayPo i zapłać za zakupy w dogodnym terminie.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com