Sklepy internetowe powstają niczym grzyby po deszczu. Dzisiaj sprzedaż przez internet bardzo się opłaca i przedsiębiorcy chętnie otwierają nowe e-sklepy. Rozwój handlu online dodatkowo potęguje pandemia – część firm przeniosła się do wirtualnej przestrzeni i w ten sposób chroni się przed utratą dochodów z handlu stacjonarnego. Sklepów z różnych branż przybywa każdego dnia, zanim jednak zdecydujesz się na zakup w miejscu, którego nie znasz, sprawdź, jak robić bezpieczne zakupy w sieci.

Sprawdź wiarygodność sklepu

Zanim zamówisz cokolwiek przez internet i skorzystasz z płatności online, sprawdź, czy masz do czynienia z legalnie działającym sklepem. Przejdź do zakładki Kontakt lub O firmie i znajdź tam numery NIP i KRS, a następnie wyszukaj te numery odpowiednio w wyszukiwarkach CEIDG oraz KRS. Jeśli okazałoby się, że wyszukiwarki nie pokazują żadnych wyników lub sprawdzane numery odpowiadają innym działalnościom gospodarczym, zrezygnuj z zakupów, bo to może być sygnał świadczący o oszustwie.

Upewnij się, że możesz robić bezpieczne zakupy w sieci – poznaj opinie o sklepie

Jeśli chcesz zrobić bezpieczne zakupy przez internet, upewnij się, że masz do czynienia ze sklepem polecanym przez innych kupujących. Przejdź do sekcji opinii w sklepie lub wpisz w wyszukiwarkę Google nazwę sklepu wraz ze słowem opinie, na przykład „XYZ opinie” i poczytaj, co inni ludzie sądzą o zakupach na konkretnej stronie. Możesz też skorzystać z zewnętrznych serwisów z opiniami, takimi jak chociażby Opineo. Dzięki temu, że są to niezależne portale, to możesz mieć pewność, że oceny tam wystawione są wiarygodne i pochodzą bezpośrednio od innych kupujących.

Upewnij się, że sklep ma certyfikat bezpieczeństwa

Nigdy nie kupuj w sklepach, które nie mają certyfikatów bezpieczeństwa. Zanim podasz na wybranej stronie swoje dane i zamówisz towar, sprawdź, czy w pasku adresu znajduje się symbol zielonej zamkniętej kłódki świadczący o obecności certyfikatu SSL. Certyfikat ten potwierdza, że połączenie między Twoim urządzeniem a serwerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie sklepu, jest chronione, co minimalizuje ryzyko przechwycenia danych.

Sprawdź, czy w sklep ma bezpieczne opcje płatności online

Zanim złożysz zamówienie, przejdź na stronę dostępnych opcji zapłaty za towar i upewnij się, że sklep oferuje bezpieczne płatności online. Jeśli chcesz zamówić towar na próbę i podjąć decyzję, czy zatrzymasz całe zamówienie, czy zwrócisz część lub całość, skorzystaj z opcji płatności PayPo. Płatności odroczone PayPo umożliwiają Ci złożenie zamówienia teraz, a zapłacenie za nie nawet do 30 dni po zakupie bez żadnych dodatkowych opłat. Dzięki opcji „kup teraz, zapłać później” nie ryzykujesz stratą pieniędzy, jeśli sklep nie wywiąże się z umowy i nie dostarczy towaru.

Zapoznaj się z regulaminem sklepu

Ogromnym błędem wielu osób kupujących w internecie jest akceptowanie regulaminów bez ich czytania. Co prawda regulaminy są dość podobne, dlatego że opierają się na tych samych wykładniach prawa, ale mimo wszystko każdy przedsiębiorca ma pewną dowolność w zakresie konstruowania warunków sprzedaży i musisz wiedzieć, jak one działają. Koniecznie zapoznaj się także z polityką prywatności sklepu, w której znajdziesz informacje o sposobie wykorzystywania i przechowywania Twoich danych. Pamiętaj, że zawsze masz prawo poprosić sklep, aby usunął Twoje dane.

Poznaj politykę zwrotów

Równie istotna co polityka prywatności, jest polityka zwrotów. Czasami informacje dotyczące zwrotów znajdują się w regulaminie sklepu, w innych przypadkach są umieszczone na osobnej stronie. Polityka zwrotów opisuje sytuacje, w jakich można zwrócić towary zamówione w sklepie oraz zasady tych zwrotów, np. terminy, adres zwrotny czy listę produktów, które nie podlegają zwrotowi. Żeby zapobiec oczekiwaniu na zwrot pieniędzy za odsyłany towar, warto skorzystać z płatności odroczonych PayPo. Ta metoda płatności online pozwala Ci kupić produkt, sprawdzić go i zapłacić dopiero za 30 dni lub jeszcze później, a w przypadku zwrotu towaru, nie ponosisz żadnych kosztów zakupu i nie mrozisz swoich środków.

Upewnij się, że rozumiesz zgody, o jakie prosi sklep

Obecne prawo, zarówno polskie, jak i europejskie nakłada na właścicieli sklepów internetowych konieczność pozyskiwania od klientów zgód na konkretne działania. Do realizacji umowy konieczne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych, ale nie musisz się godzić na wysyłanie informacji handlowych lub kontakt w celu niezwiązanym z realizacją zamówienia. Zanim zaznaczysz jakiekolwiek zgody, dokładnie przeczytaj je i dowiedz się, co oznaczają.

Dokładnie czytaj opisy produktów

Podczas zakupów nigdy nie bazuj na samych zdjęciach i nazwach towarów. Zawsze dokładnie czytaj opisy wszystkich produktów, bo to właśnie w tych opisach zawarte są szczegóły, które mogą mieć istotne znaczenie. W każdym przypadku poznaj detale: wymiary, wagę, stan, funkcje, ew. datę przydatności do użycia czy materiał wykonania produktów. Sprawdzaj też czas wysyłki i czas dostawy, podawany przez sprzedawców, dzięki temu będziesz wiedział, kiedy możesz spodziewać się swojego zamówienia. Zwróć też uwagę na to, czy oferowany produkt jest na pewno na stanie lub w magazynie, czy trzeba na niego czekać. Wiele problemów związanych z dostępnością produktów lub oczekiwaniem na przesyłkę, generujemy sobie sami, kiedy nie zapoznamy się ze wszystkimi informacjami dostępnymi na karcie produktu.

Zachowaj paragony, faktury i e-maile od sprzedawców

Na towary sprzedawane przez internet udzielana jest zarówno gwarancja, jak i rękojmia, ale żeby skorzystać z tych opcji, musisz mieć paragon lub fakturę, więc nigdy nie wyrzucaj tych dokumentów. Dla pewności zachowaj też wszystkie wiadomości mailowe otrzymane od sprzedającego, dlatego że deklaracje w nich zawarte mogą stanowić podstawę do wnioskowania o ewentualną naprawę czy wymianę zamówionych towarów.

Bezpieczne zakupy w sieci – silne hasła do swoich kont

Zakupy w internecie możesz zwykle robić zarówno jako zarejestrowany użytkownik, jak i z poziomu gościa, ale w większości przypadków opłaca się mieć konto, dlatego że daje ono wiele korzyści, np. rabaty lub możliwość zbierania punktów lojalnościowych. Podczas zakładania konta pamiętaj o użyciu silnego hasła i dodatkowo też za każdym razem twórz inne hasło. Nie korzystaj z takiego samego loginu i hasła w kilku sklepach – w przypadku ataku hakerskiego stracisz dostęp do wielu kont.

Zakupy w internecie mogą być bezpieczne i opłacalne, ale musisz mieć świadomość, że w przestrzeni internetowej działa wielu oszustów, którzy wykorzystują nieuwagę użytkowników. Jeśli chcesz kupować bezpiecznie, wybieraj sprawdzone płatności online i zachowaj szczególną ostrożność.

Usługa dla nowych klientów. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com