Podczas zakupów w sieci masz do wyboru wiele opcji płatności za zamówienia i przez cały czas pojawiają się nowe. Teraz w internecie możesz płacić nie tylko przelewem czy kartą, ale też za pośrednictwem BLIK czy płatności odroczonych. Zobacz, jakie rozwiązania wybrać, aby robić wygodne. Przede wszystkim jednak sprawdź, jak bezpiecznie płacić za zakupy internetowe.

W jaki sposób możesz zapłacić za zakupy online?

Sklepy internetowe udostępniają coraz więcej opcji płatności, że by zachęcić potencjalnych klientów do składania zamówień. Poniżej pokrótce przedstawiamy Ci te najbardziej popularne metody płatności za zamówienie.

 1. E-przelew

Szybki przelew internetowy (e-przelew) to jedna z najpopularniejszych metod płatności online. Ta opcja przekierowuje na stronę listy banków, z której możesz wybrać swój bank, zalogować się na stronie startowej, a następnie trafić od razu na uzupełniony już formularz przelewu i zatwierdzić płatność kodem SMS. Dzięki e-przelewowi nie musisz ręcznie wpisywać numeru konta, tytułu płatności, nazwy odbiorcy czy kwoty, dlatego że wszystkie te dane będą wypełnione automatycznie. Korzystanie z e-przelewu przy użyciu operatorów DotPay czy Przelewy24, pozwala oszczędzać czas i eliminuje ryzyko pomyłki. Jedną z najważniejszych zalet e-przelewów jest natychmiastowe księgowanie płatności, co znacząco przyspiesza moment wysyłki zamówień.

 1. Przelew bankowy

Jeśli wśród metod płatności dostępnych w wybranym sklepie nie ma e-przelewu lub po prostu nie chcesz korzystać z tej opcji, zawsze możesz wykonać tradycyjny przelew bankowy ze swojego konta. Po wyborze tej metody sklep wyświetli dane do przelewu, w tym kwotę, numer konta, tytuł płatności i nazwę odbiorcy. Po zalogowaniu się do swojej bankowości elektronicznej musisz tylko użyć tych danych i wykonać standardowy przelew zewnętrzny. Czas księgowania takiej płatności będzie jednak zależny od momentu wykonania przelewu i godzin sesji Elixir w bankach nadawcy i odbiorcy. W związku tym, robiąc zakupy online i płacąc przelewem tradycyjnym, musisz mieć na uwadze to, że sklep rozpocznie realizację Twojego zamówienia dopiero w momencie, kiedy pieniądze trafią na jego konto. 

 1. Płatności odroczone

Płatności odroczone to nic innego, jak możliwość opłacenia zamówienia w późniejszym terminie. Tak działa, chociażby bardzo popularna usługa PayPo. Klient korzystając z PayPo może zamówić produkt, odebrać go i sprawdzić, a na zapłatę za niego ma aż 30 dni i to bez dodatkowych kosztów. Klienci PayPo, po spłaceniu jednej transakcji w całości w ciągu 30 dni, zaczynają korzystać z usług, które umożliwiają spłatę zamówienia w ratach (“Zapłać w ratach”, “SmartPlan”) lub w ciągu 30 dni. Płatności odroczone są coraz chętniej wybierane przez polskich konsumentów i są świetną alternatywą dla płatności za pobraniem.

 1. Konto pre-paid

Niektóre serwisy internetowe udostępniają swoim klientom tak zwane konta pre-paid, czyli konta, które można doładować pojedynczymi kwotami pieniężnymi, a następnie korzystać ze zgromadzonych tam środków. Doładowanie konta pre-paid można wykonać różnymi metodami, zarówno tradycyjnym przelewem, jak i poprzez płatność kartą. Za zakupy w sieci można też zapłacić kartą pre-paid, czyli kartą płatniczą, którą należy doładować odpowiednią kwotą. Według raportu NBP w 2018 roku na polskim rynku było już ponad 2,6 mln takich kart.

 1. BLIK

Jedną z najbardziej popularnych i chętniej wybieranych opcji płatności jest BLIK, czyli sześciocyfrowy kod generowany przez aplikację do bankowości elektronicznej. Płatność za pośrednictwem BLIK-a jest bardzo prosta i wygodna. Wystarczy, że korzystając z aplikacji mobilnej swojego banku, wygenerujesz unikalny kod BLIK ważny przez 2 minuty i  zapłacisz nim za zamówienie w sklepie. To, co ważne za pośrednictwem BLIK można płacić nie tylko online, ale też w sklepach stacjonarnych czy na stacjach benzynowych. BLIK dostępny jest w ofercie aż 15 banków. 

 1. Płatność kartą

Za zakupy możesz też zapłacić kartą debetową lub kredytową. Podczas finalizowania zamówienia należy wybrać opcję płatności kartą i wprowadzić dane swojej karty. Będą to: numer karty, imię i nazwisko jej posiadacza oraz jej data ważności, także kod CVV/CVC znajdującym się na odwrocie karty, niezbędny do zatwierdzenia transakcji. Po zaakceptowaniu tych danych konto posiadacza karty zostanie obciążone kwotą za zakupy.

 1. Płatność przy odbiorze

Większość sklepów internetowych udostępnia opcję płatności przy odbiorze, tzw. pobranie. Ta metoda pozwala zapłacić za zakupy w momencie ich odbioru, bezpośrednio dla kuriera dostarczającego przesyłkę z zamówieniem. Zwykle należy płacić gotówką, tylko część firm kurierskich posiada terminale płatnicze i umożliwia regulowanie płatności za pobraniem za pośrednictwem karty płatniczej. Płatność za pobraniem jest niestety najdroższą opcją płatności i najmniej wygodną ze wszystkich tutaj wymienionych. 

 1. Wirtualny portfel

E-portfel to cyfrowy odpowiednik tradycyjnego portfela. Wirtualne portfele to tak naprawdę konta w zewnętrznych przedsiębiorstwach zajmujących się płatnościami online, umożliwiające przeprowadzanie bezgotówkowych transakcji, w tym wpłatę i wypłatę środków oraz podpinanie kart płatniczych czy przesyłanie pieniędzy między wirtualnymi portfelami. Z tego rozwiązania można korzystać za pośrednictwem smartfona lub smartwatcha i przy użyciu stokenizowanej karty płatniczej.

Jak bezpiecznie płacić za zakupy internetowe?

Płacąc przez internet, najlepiej wybierać sprawdzone metody i wiarygodnych operatorów, którzy gwarantują bezpieczeństwo Twoich transakcji. Nie zapominaj też, aby trzymać się tych kilku zasad, które pokażą Ci, jak bezpiecznie płacić za zakupy internetowe.

 1. Kupuj tylko w zaufanych sklepach – zanim zdecydujesz się na zakup, upewnij się, że sklep jest godny zaufania. Sprawdź dane firmy w zakładce Kontakt, przeczytaj regulamin i politykę prywatności, i nie zapomnij zapoznać się z opiniami dotychczasowych klientów.
 2. Sprawdź szyfrowanie połączenia – kupuj i płać tylko w sklepach zabezpieczonych certyfikatem SSL, który gwarantuje szyfrowane połączenie. Jeżeli sklep nie szyfruje swoich połączeń, istnieje ryzyko, że dane wprowadzone w takiej witrynie zostaną przechwycone przez złośliwe oprogramowanie i wykorzystane w niecnych celach. O obecności certyfikatu SSL świadczy symbol zielonej kłódki na pasku adresu.
 3. Zweryfikuj numer konta bankowego i kwotę przelewu – zanim zapłacisz za swoje zakupy, sprawdź, czy zgadza się numer konta i kwota płatności. Kontrolować należy nie tylko automatycznie wypełniony formularz przelewu, ale też SMS-a z kodem potwierdzającym płatność. W każdej z takich wiadomości znajdują się informacje o numerze konta bankowego odbiorcy i kwocie przelewu.
 4. Korzystaj z własnych urządzeń z ochroną antywirusową – nigdy nie kupuj niczego przez internet na nieznanych urządzeniach. Nie korzystaj z komputerów w miejscach publicznych ani z urządzeń swoich znajomych, bo nie wiesz, czy są bezpieczne. Zawsze istnieje ryzyko, że te sprzęty będą zawirusowane, a próba wykonania przelewu może się skończyć „wyczyszczeniem” Twojego konta bankowego.

Zakupy w internecie są wygodne i opłacalne, więc robimy je coraz częściej. Mimo wygody i ogromnej dostępności ofert musisz jednak pamiętać o względach bezpieczeństwa, wybierać sprawdzone metody płatności i zwracać uwagę na ewentualne sygnały ostrzegawcze.

Usługa dla nowych klientów. Szczegóły w Regulaminie usługi “Zapłać za 30 dni” na paypo.pl

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com