Żyjemy w świecie zdominowanym przez konsumpcjonizm. Kupujemy coraz więcej i coraz częściej, zdarza się, że jesteśmy zdziwieni tym, ile wydaliśmy, a przecież do kolejnej wypłaty zostało jeszcze dużo czasu. Zamiast oszczędzać, mnożymy wydatki i zaczynamy się w tym wszystkim gubić. Najlepszym sposobem na uniknięcie takiej sytuacji jest skrupulatne planowanie i kontrolowanie zakupów. Sprawdź, jak to zrobić i oszczędzać. Poznaj sprawdzone sposoby, jak kontrolować wydatki i planować zakupy. 

Jak kontrolować swoje wydatki i dbać o domowy budżet?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że pieniędzy brakło na długo przed kolejną wypłatą? Chyba każdy wpadł kiedyś w takie zakupowe szaleństwo, a szczególnie sprzyjają temu okresy przedświąteczne i sezony wyprzedażowe. Według badań Eurostatu przeciętny Polak oszczędza zaledwie 3-4% każdej swojej wypłaty, więc na bieżąco wydajemy aż 96-97% procent zarobków. Mało tego, aż 70% naszych dochodów wydajemy na obowiązkowe wydatki, więc pozostałe 30% trzeba naprawdę dobrze rozplanować. Jak nie dać się ponieść fali nieprzemyślanych zakupów? Najważniejsze zasady są jednocześnie tymi najprostszymi.

 1. Przeanalizuj swoje możliwości

Jeśli chcesz zapanować nad wydatkami, wyjdź od przeanalizowania własnych możliwości. Nie bierz pod uwagę łącznej kwoty miesięcznych dochodów, ale kwotę, jaka pozostaje Ci po zapłaceniu wszystkich stałych zobowiązań. Stałymi zobowiązaniami są:

 • zakupy spożywcze;
 • raty kredytów i pożyczek;
 • czynsz za mieszkanie;
 • koszty utrzymania domu i samochodu;
 • koszty związane z kształceniem dzieci;
 • wydatki na internet, telewizję i telefon.

Odejmij od swoich miesięcznych zarobków kwotę wszystkich zobowiązań i sprawdź, ile Ci zostanie. To jest właśnie kwota, jaką możesz rozdysponować na ewentualne dodatkowe zakupy, ale nie zapominaj, że kilka, a najlepiej 10% warto zaoszczędzić. Nie podchodź do swoich możliwości zbyt optymistycznie. Staraj się też myśleć przyszłościowo i pamiętaj, że zawsze mogą zdarzyć się nieprzewidziane wydatki, na przykład awaria samochodu i wtedy musisz mieć jakieś pieniądze w rezerwie.

 1. Skrupulatnie planuj zakupy

Jeżeli planujesz kupienie kilku czy kilkunastu różnych rzeczy, to nie rób wszystkich zakupów w krótkim terminie, tylko rozplanuj sobie wydatki, przyjmując, że rzecz A i B kupisz w tym miesiącu, natomiast C i D w następnym. Do planowania możesz wykorzystać na przykład popularne aplikacje kontrolujące wydatki, stworzyć sobie arkusz w Excelu i wpisywać tam wszystkie dochody, wydatki i cele zakupowe. Możliwość kontrolowania wydatków dają nawet niektóre aplikacje bankowe.

Planuj nie tylko zakupy stacjonarne, ale też te internetowe, a jeśli to możliwe, wykorzystaj płatności odroczone, na przykład PayPo, które umożliwią Ci zachowanie płynności finansowej podczas większych zakupów bez konieczności narażania się na brak środków w momencie, kiedy będą potrzebne.

 1. Sprawdzaj, czego naprawdę potrzebujesz

Nie wydawaj pieniędzy pod wpływem chwili. Wystrzegaj się nieplanowanych wydatków i impulsywnych zakupów. Zanim coś kupisz, zastanów się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Część rzeczy reklamowanych jako niezbędne do życia tak naprawdę niczego do niego nie wniosą i będą stanowiły tylko kolejne miejsce zbierania się kurzu. 

 1. Nie powielaj niepotrzebnie zakupów

Przed zakupem zastanów się, czy nie masz już w domu przedmiotu, który pełni lub mógłby pełnić tę samą funkcję, lub zastąpić planowany zakup. W większości przypadków naprawdę nie potrzebujemy w domu kolejnego zestawu akcesoriów kuchennych czy piątego koca, jeżeli cztery poprzednie i tak leżą nieużywane w szafie. Zamiast wydawać pieniądze na rzeczy, które już tak naprawdę masz, lepiej przeznaczyć je na przyszłe wakacje lub inne przyjemności. Bardzo pomocne mogą się okazać gruntowne porządki w domu – taka mała inwentaryzacja stanu posiadania będzie doskonałym stoperem przed dublowaniem zakupów.

 1. Dbaj o zachowanie płynności finansowej

Staraj się zawsze mieć pieniądze. Jeśli do wypłaty pozostało jeszcze dużo czasu, wstrzymaj się z zakupami lub skorzystaj ze wspomnianych wyżej płatności odroczonych PayPo i jeśli to możliwe, postaraj się też o dodatkowe źródło dochodów, które da Ci zastrzyk finansowy ratujący w podbramkowych sytuacjach. Wydawaj tylko wtedy, kiedy naprawdę możesz sobie na to pozwolić.

Jak kontrolować wydatki i planować zakupy – podsumowując

Kontrolowanie wydatków pozwoli Ci żyć lepiej nie tylko w obecnej chwili, ale też w przyszłości. Dzięki umiejętnemu kontrolowaniu wydatków nie kupisz niepotrzebnych przedmiotów i nie zagracisz swojego domu, a jednocześnie zawsze będziesz mieć pieniądze na to, co ważne. Jeśli chcesz kupować mądrze i bez ryzyka, wybierz odroczone płatności, ciesz się towarem od razu, ale zapłać za niego później.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com