Planujesz wyjazd w góry i chcesz korzystać na stoku z własnego sprzętu? Zobacz, jak dobrać narty do swojego wzrostu, wagi, płci i poziomu umiejętności. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie nart, żeby mieć pewność bezpieczeństwa i dobrej zabawy. Odpowiednie narty to połowa sukcesu – reszta zależy od ciebie.

Jak dopasować narty do wzrostu i wagi?

Odpowiednio dobrane narty powinny być zwykle o 15-20 cm krótsze niż wzrost osoby, która będzie na nich jeździć, ale dotyczy to tylko osób początkujących i średnio zaawansowanych. Na krótszych nartach jeździ się łatwiej, ale niestety trudno osiągać na nich wyższą prędkość lub wykonywać imponujące manewry.

Długość nart trzeba zawsze dopasować do swojej płci, wagi i wzrostu. Jak dobrać narty? Ogólna zasada głosi, że kobiety powinny dobierać narty o długości do brody, natomiast modele przeznaczone dla mężczyzn powinny sięgać mniej więcej do nosa. Zasada ta nie będzie miała jednak zastosowania w sytuacji, kiedy narciarz może poszczycić się dużymi umiejętnościami, chce jeździć stosunkowo szybko lub dużo waży. W takich przypadkach do standardowej długości nart należy doliczyć 5 cm.

Jeśli narciarz odznacza się niską wagą i dopiero zaczyna swoją przygodę na stoku, dobrym posunięciem jest nawet odjęcie dodatkowych 5 cm od ogólnych wskazań, czyli wybór nart o 20-25 cm krótszych niż wynosi jego wzrost.

Długość nart będzie też zależna od ich rodzaju. W przypadku nart typu Race wszystko warunkuje fakt, czy narciarz będzie korzystał ze slalomówek, czy z nart gigantowych. Narty slalomowe powinny sięgać do jego brody (chyba że narciarz odznacza się wysoką wagą), natomiast narty gigantowe muszą mieć długość identyczną z jego wzrostem lub być o 5 cm dłuższe (w przypadku wysokiej wagi). Użytkownicy nart gigantowych mogą osiągać wyższe prędkości, więc ich narty muszą być dłuższe, by gwarantować odpowiednią stabilność na stoku.

Narty dla dziecka – jak dobrać?

Nieco inaczej dobiera się narty dla dziecka. Długość nart będzie zależała od wieku dziecka. Dla maluchów w wieku 3-6 lat najlepsze są narty sięgające do pach (ok. 20-30 krótsze od wzrostu dziecka). Dla małych narciarzy w wieku 7. i więcej lat wybieramy model sięgający do ramion, a nawet do brody – wybór zależy od wagi, a im będzie ona wyższa, tym dłuższe muszą być narty. Jeśli dziecko jest średnio zaawansowanym narciarzem, jego narty mogą sięgać do nosa/ust – ich długość jest wtedy o 10-15 cm krótsza od wzrostu.

W wyborze długości warto posłużyć się kalkulatorem dostępnym na stronie: http://ski-calculator.com/.

Jakie narty wybrać? Rodzaje nart

Wyróżnia się wiele rodzajów nart w zależności od preferowanego stylu jazdy czy poziomu umiejętności. Przed zakupem warto poznać podstawowe informacje o poszczególnych rodzajach nart – to znacznie ułatwi decyzję.

 • Narty Allround – to jeden z najpopularniejszych w Polsce typów nart cechujących się korzystną proporcją jakości do ceny. Narty Allround z promieniem skrętu 12-13 m mogą być wykorzystywane jako narty biegowe i zjazdowe przez osoby średnio zaawansowane. Nie są odpowiednie dla początkujących ani dla profesjonalistów.
 • Narty Allmountain – ten rodzaj nart cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na swoje uniwersalne zastosowanie. Narty Allmountain są stosunkowo długie, odpowiednie do jazdy po nierównej powierzchni i przystosowane zarówno do jazdy po wytyczonych trasach, jak i wymagających stokach.
 • Narty Crosscarver – te modele są polecane dla bardzo doświadczonych narciarzy lubiących dynamiczną jazdę po mocno usypanych stokach. Narty Crosscarver są twardsze niż modele allround, ale za to wymagają większej siły do sterowania.
 • Narty Easycarver – dzięki nartom carvingowym można dynamicznie skręcać i rozwijać duże prędkości, więc takie modele są polecane dla osób doświadczonych i lubiących adrenalinę. Narty Easycarver dzięki specyficznej budowie umożliwiają skręcanie bez wytracania prędkości.
 • Narty Freeride – narty tego typu określa się mianem nart turystycznych – są długie, szerokie, bardzo wytrzymałe i odpowiednie do jazdy po świeżym śniegu, ale niestety dość drogie.
 • Narty Race – tego typu narty są przeznaczone dla osób zaawansowanych do dynamicznego szusowania po stokach o dużych kątach nachylenia. Narty Race wymagają sporych umiejętności, są popularnie wykorzystywane w zawodach narciarskich niższej rangi. Wśród nart Race można wyróżnić modele gigantowe (długie) i slalomowe (krótkie). Na rynku dostępne są też narty Race FIS podobne do Race, ale cechujące się bardziej zaawansowaną konstrukcją zapewniającą większą szybkość i przyczepność.
 • Narty Skitourowe – narty tego typu powstały z myślą o skitourowych trasach i są przeznaczone zarówno do zjeżdżania po stokach, jak i wchodzenia na nie. Narty Skitourowe poleca szczególnie osobom, które zwykle nie korzystają z wyciągów.

Co do nart, czyli asortyment narciarza

Narty – nawet te najlepsze – to oczywiście nie wszystko. Każdy fan białego szaleństwa będzie potrzebował kijów narciarskich umożliwiających utrzymanie równowagi i zachowanie właściwej postawy. Kijki pozwalają na odpychanie i manewrowanie podczas jazdy, a ich długość jest ważna nie tylko ze względu na komfort, ale też bezpieczeństwo jazdy. Jak dobrać odpowiednią długość kijków narciarskich? Wyboru trzeba dokonać, mając na uwadze swój wzrostu. Najlepiej skorzystać z prostego wyliczenia: wzrost w cm x 07. Uzyskany wynik zaokrąglamy do pełnych 5 cm.

W wyborze możesz się posłużyć poniższą przykładową tabelą długości kijków.

tabela doboru długości kijków narciarciarskich dla dorosłych

Tabela doboru długości kijków narciarskich dla dorosłych

tabela doboru długości kijków narciarciarskich dla dzieci

Tabela doboru długości kijków narciarskich dla dzieci

Niemniej istotne będą buty narciarskie. Odpowiednio wybrany model musi dawać poczucie właściwego podparcia, ale też pełnej kontroli. Modele oferowane dla kobiet i mężczyzn różnią się fasonem. Buty dla mężczyzny powinny być szersze, wyższe i z węższą cholewką, a przy tym też sztywniejsze i twardsze. Dla pań, z uwagi na ich mniejszą siłę i wagę, proponuje się buty bardziej plastyczne i węższe, a często też z wyżej położonym zapiętkiem.

Nie wiesz, jak dobrać buty narciarskie? Przy zakupie butów zawsze bierzemy pod uwagę takie parametry, jak: twardość, długość i szerokość. But powinien dobrze przylegać do stopy, ale nie cisnąć, gwarantować stabilność, lecz nie ograniczać ruchów. Odpowiednio dobrane obuwie ułatwia jazdę, zapewnia odpowiedni komfort termiczny, właściwy balans ciała i zwinność. Zanim zdecydujesz się na konkretne buty, jasno określ swoje potrzeby – w przypadku jazdy rekreacyjnej najlepiej wybrać model elastyczny, natomiast narciarstwo wyczynowe będzie wymagało dysponowania sztywniejszym obuwiem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nart?

Podczas zakupu nart może cię zadziwić mnogość ofert, a żeby wybrać dobrze, trzeba sobie zdawać sprawę z różnic między poszczególnymi modelami. Do istotnych parametrów należą: taliowanie, konstrukcja, twardość, sztywność dłużna i oczywiście design.

 • Taliowanie – ten parametr określa charakter wcięć w nartach. Początkujący powinni wybierać narty bez taliowania lub tylko z niewielkim taliowaniem, natomiast duże wcięcia są polecane dla zaawansowanych narciarzy i profesjonalistów.
 • Konstrukcja – adepci białego szaleństwa powinni wybrać możliwie szerokie narty z niewielkimi zakrzywieniami z przodu i z tyłu, natomiast doświadczeni mogą sobie pozwolić na większe wygięcia.
 • Twardość – miękkie narty najlepiej sprawdzą się u osób początkujących, natomiast twarde powinni wybierać doświadczeni narciarze.
 • Sztywność dłużna – zasada wyboru jest w tym przypadku bardzo prosta: im bardziej zaawansowany jest narciarz, tym twardsze i sztywniejsze narty może wybrać.
 • Design – wygląd jest tym parametrem, którego można na szczęście określić dowolnie i dostosować do gustu lub kolorystyki posiadanej odzieży.

Bez względu na rodzaj wybranych nart, ważne jest, by dokonać zakupu w sprawdzonym sklepie oferującym duży wybór. Narciarstwo (szczególnie pod kątem kompletowania wyposażenia), nie należy do najtańszych hobby i niska cena nart nigdy nie powinna determinować wyboru. Zawsze bezpieczniej jest wykosztować się na nieco droższy sprzęt, ale mieć pewność, że będzie trwały i spełni oczekiwania.

Narty warto kupić w jednym ze sklepów oferujących płatności PayPo i skorzystać z promocji na solidny sprzęt. Dzięki płatnościom odroczonym PayPo możesz zamówić narty do domu, przymierzyć je i potestować. Zyskujesz nawet 30 dni na uregulowanie płatności. Jeśli jednak wybrany model okaże się nietrafiony, po prostu go odeślesz, a twoja płatność za zakupy zostanie anulowana. Niczego nie ryzykujesz – płacisz za sprzęt dopiero wtedy, kiedy postanowisz go zatrzymać, a jeśli zechcesz zwrócić narty, nie stracisz ani grosza.

Wybór nart, bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę na stoku, czy masz już doświadczenie, nigdy nie jest prosty. Producenci oferują ogromny wybór modeli, ale z naszymi wskazówkami wiesz już, jak dobrać narty dla siebie lub dla swojego dziecka. Zamów wybrany model i skorzystaj z płatności odroczonych PayPo – ten sezon narciarski na pewno będzie udany.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com
Źródło tabel: trojansport.pl