Właściwie dobrany rozmiar biustonosza nie tylko poprawia wygląd kobiecej sylwetki, ale też odciąża kręgosłup. Nawet najpiękniejsza sukienka nie pomoże, jeśli stanik będzie miał zły rozmiar. Sprawdź jak dobrać biustonosz do swojego rozmiaru i poznaj najpopularniejsze mity dotyczące staników.

Idealne dopasowanie biustonosza przynosi wielowymiarowe korzyści. Biustonosz podtrzymuje biust, modeluje go i niweluje działanie siły ciążenia doprowadzającej do utraty jędrności piersi. Dobrze dopasowany biustonosz pozwala Ci wyglądać atrakcyjnie i kobieco bez względu na to, co na siebie włożysz. Sprawdź, jak dobrać rozmiar biustonosza, żeby wyglądać dobrze.

Jak dobrać biustonosz do swojego rozmiaru?

Rozmiar biustonosza składa się z liczby i litery. Liczba odpowiada obwodowi klatki piersiowej tuż pod biustem, natomiast litera określa wielkość miseczki, czyli rozmiar piersi. Żeby dobrać odpowiednio rozmiar biustonosza, musisz określić swój obwód pod biustem i w biuście. Z uwagi na fakt, że poszczególni producenci biustonoszy stosują nieco inne rozmiarówki, mimo zmierzenia się, za każdym razem porównaj uzyskane wymiary z tabelą rozmiarów marki. W Europie (również w Polsce) stosowany jest tzw. rozmiar europejski. Wyróżniamy rozmiary miseczek od A do H i obwody pod biustem 65, 70, 75, 80, 85, 90 i 95.

Mierzenie rozmiaru biustonosza – jak zrobić to poprawnie?

Żeby wiedzieć, jak dobrać biustonosz, musisz się najpierw zmierzyć przy użyciu centymetra krawieckiego. Jak zrobić to krok po kroku?

 1. Pierwszym krokiem jest zmierzenie rozmiaru pod biustem. Przeciągnij centymetr tuż pod piersiami i sprawdź pomiar. Uzyskanym wynikiem może być np. 70 cm, 82 cm lub 97 cm. Jeśli wynik nie jest pełny, zaokrąglamy go w dół, np. 82 ≈ 80.
 2. Następnie zmierz rozmiar na środku biustu – ten wynik odpowiada rozmiarowi miseczki i możesz go sprawdzić w poniższej tabeli rozmiarów.

Przyjmijmy, że Twój pomiar pod biustem wynosi 75 cm, natomiast pomiar w biuście 90 cm (co zaznaczono w tabeli kolorem czerwonym), wynika z tego, że odpowiednim rozmiarem biustonosza jest dla Ciebie 75B.

Jak dobrać biustonosz do wymiarów?

Pamiętaj, że podana tabela jest przykładem poglądowym, w wyborze biustonosza zawsze kieruj się rozmiarówką producenta.

Jak dobrać biustonosz – fakty i mity na temat

 1. Panie mające duży biust są skazane na miękkie modele staników.

To nieprawda. W przypadku obfitego biustu możesz się zdecydować na biustonosz półusztywniany semi-soft lub usztywniany full-cup. W takim przypadku należy oczywiście unikać biustonoszy push-up, które dodatkowo powiększają biust, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wybrać twardszy stanik, który lepiej podtrzyma piersi.

 1. Nie da się idealnie zmierzyć rozmiaru biustu i dobrać stanika w domowych warunkach.

To mit. Oczywiście w celu perfekcyjnego dopasowania biustonosza najlepiej skorzystać z usług brafitterki, ale dokładny pomiar w warunkach domowych też jest możliwy.

 1. Odciśnięcie biustonosza na ciele i czerwone ślady oznaczają, że nosimy zbyt mały stanik.

To kolejny mit. Czerwone ślady i odciski może powodować zarówno zbyt ciasny, jak i zbyt luźny biustonosz. Odciśnięcia na skórze są efektem przesuwania się stanika.

 1. Dobre biustonosze są bardzo drogie.

Mit. Oferty sklepów internetowych pokazują, że porządną bieliznę można kupić w naprawdę korzystnych cenach, ale jednak zakup markowego stanika na pewno jest lepszym rozwiązaniem z uwagi na wyższą trwałość takiego modelu.

Zakup biustonosza przez internet – o czym warto pamiętać?

Wiele kobiet nie chce kupować stanika przez internet , bo nie wie jak dobrać biustonosz. Tak naprawdę nie stanowi to większej trudności, ale jeśli chcesz wiedzieć, jak dobrać rozmiar stanika w sposób perfekcyjny, to warto poznać szczegóły i tajemnice braffiterek. O czym pamiętać kupując biustonosz przez internet:

 • W każdym przypadku sprawdzaj rozmiar stanika podany przez producenta i wczytuj się w opisy, dlatego że niektóre modele mogą mieć zawyżony lub zaniżony rozmiar, a zdjęcia nigdy nie oddają prawdziwej wielkości konkretnego modelu.
 • Nawet jeśli wiesz, jaki jest twój rozmiar stanika, sprawdzaj rozmiarówkę w sklepie, w którym kupujesz lub u producenta bielizny.
 • W przypadku dużego biustu wybieraj modele na szerszych ramiączkach – będą stabilniej podtrzymywały biust i chroniły Twój kręgosłup przed przeciążeniem.
 • Jeśli chcesz zaoszczędzić, kupuj biustonosze przez internet. Ceny są często dużo niższe, a poza tym masz większy wybór rozmiarów, kolorów i modeli.
 • Jeśli chcesz lekko powiększyć biust, wybierz stanik na fiszbinach, z wkładkami usztywniającymi lub push-upem.
 • Pamiętaj, że w dobrze dobranym biustonoszu ciężar piersi spoczywa na obwodzie stanika, a nie na jego ramiączkach.

Gdzie kupić stanik przez internet?

Biustonosz możesz kupić w sklepach internetowych takich jak Answer, Moliera2, Modivo, born 2 be, My Bra czy Top Secret. We wszystkich tych sklepach możesz też skorzystać z płatności odroczonych PayPo i zapłacić za swoje zakupy później, nawet za 30 dni, bez żadnych dodatkowych kosztów. Płatności odroczone PayPo umożliwiają zamawianie i odbieranie zakupów bez konieczności płacenia rachunku od razu lub w momencie odbioru zamówienia. Twój rachunek płaci PayPo, a Ty czekasz na dostawę zamówienia, sprawdzasz je i podejmujesz decyzję, czy chcesz zatrzymać kupione produkty, czy zwrócić je do sklepu. Świetnie się to sprawdzi podczas kupowania staników, bo będziesz mogła przymierzyć je w domu i sprawdzić czy są dobre, a zapłacisz dopiero jak zdecydujesz się, że wszystkie zostawiasz. W przypadku ewentualnych zwrotów, płacisz tylko za produkty, które nie są zwracane.

Kupowanie biustonosza przez internet wcale nie jest takie straszne, jak mogłoby się wydawać i Ty też możesz to zrobić, a do tego oszczędzić czas i pieniądze. Jeśli potrzebujesz nowej bielizny, np. czegoś ekskluzywnego i nietypowego, ale budżet jest ograniczony, skorzystaj z płatności odroczonych PayPo i zapłać wtedy, kiedy to będzie możliwe.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com