Umiejętnie dobrane okulary są doskonałą ozdobą twarzy, podkreślają jej atuty i pomagają zatuszować niedoskonałości. Poświęć więc chwilę na to, by zapoznać się z najnowszymi trendami i stylistyką, która będzie do Ciebie pasować. Przedstawiamy Ci praktyczny poradnik, w którym tłumaczymy, jak dobrać okulary pod względem rozmiaru, koloru i kształtu oprawek.

Jak dobrać rozmiar i kolor okularów do twarzy?

Rozmiar okularów jest kwestią najistotniejszą, jeśli chodzi o Twoją wygodę. Za duże lub za małe sprawią, że Twoja twarz będzie wydawać się nieproporcjonalna i spowodują duży dyskomfort noszenia. Dobrze więc wcześniej zapoznać się z kilkoma istotnymi parametrami. Są to: szerokość i wysokość szkieł, szerokość mostka oraz długość zausznika.

Najistotniejszymi parametrami są szerokość mostka, czyli tej części okularów, która łączy dwie soczewki, a także długość zausznika. Jeśli nie wiesz, jak dobrać rozmiar okularów do twarzy, najlepiej zmierz starą parę swoich okularów. Musisz przy tym wiedzieć, że w obu przypadkach tolerancja wynosi zaledwie kilka milimetrów.

Równie łatwo jest natomiast wybrać kolor oprawek. Najlepiej po prostu dopasować go do koloru oczu lub włosów. Do oczu i włosów w chłodnych odcieniach najlepiej pasują oprawki w kolorze błękitów, szarości, fioletów i koralu (tak jak okulary Medicine Answear). Natomiast do urody utrzymanej w ciepłej tonacji najbezpieczniej wybrać kolor czarny, szary, zielonkawy, beżowy lub czerwony (np. okulary Gino Rossi z kolekcji CCC).

Wybierz model okularów, który najlepiej do Ciebie pasuje

O tym, jak dobrać okulary damskie, najlepiej powiedzą Ci zasady proporcji, kontrastu, komfortu i linii brwi. Na czym one polegają?

  1. Zasada proporcji. Pamiętaj o tym, że ludzka twarz najlepiej wygląda w okularach, których całkowita szerokość jest mniej więcej równa szerokości twojej głowy. Zbyt małe mogą optycznie poszerzać twarz, a zbyt szerokie uwypuklać czoło i sprawiać, że dolna część twarzy może się wydawać śmiesznie mała.
  2. Zasada kontrastu. Kształt oprawek okularów powinien kontrastować z kształtem twarzy. W ten sposób, jeśli masz twarz kwadratową, wybieraj oprawki zaokrąglone. I odwrotnie – twarz okrągła lub owalna dobrze wygląda w okularach o geometrycznych kształtach.
  3. Zasada komfortu. Krawędzie opraw nie powinny dotykać żadnej części twarzy, a w szczególności policzków. Nie tylko przeszkadza to we właściwym użytkowaniu, ale i niezbyt dobrze wygląda.
  4. Zasada linii brwi. Niemal wszystkie okulary – z wyjątkiem niektórych modeli okularów przeciwsłonecznych – nie powinny przykrywać linii brwi. Sprawia to, że twarz wygląda nienaturalnie i traci wyrazistość rysów.

Musisz również zastanowić się nie tylko nad kształtem, ale i rodzajem oprawki. Także w tym przypadku pomocna będzie zasada kontrastu. Zgodnie z nią powinnaś wybrać okulary bez oprawek lub w półoprawkach, jeśli masz ostre rysy twarz. Okulary w grubych i wyrazistych oprawkach nadadzą natomiast charakteru łagodnym rysom twarzy.

Na co zwracać uwagę, kupując okulary online?

Okulary przez internet kupuje się coraz częściej. I świetnie – nie ma żadnych przeciwwskazań, by tego nie robić. W e-sklepach znajdziesz wiele różnych modeli okularów w atrakcyjnych cenach. Robiąc zakupy online, możesz też dłużej zastanowić się nad tym, jakie oprawki okularów wybrać. 

Masz możliwość przeszukania oferty wielu sklepów internetowych i dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety konkretnych oprawek. Nie czujesz przy tym presji, jaka często towarzyszy kupującym w stacjonarnych salonach optycznych.

Warto jednak bliżej przyjrzeć się sklepowi internetowemu, który sprzedaje okulary online. Choć cena okularów jest bardzo ważna, nie powinna być czynnikiem decydującym. Dobry sprzedawca powinien oferować okulary dobrej jakości, najlepiej te od uznanych marek. Za produktem musi także przemawiać jego opis – sprawdź, czy na stronie internetowej podany jest rozmiar okularów oraz materiał wykonania oprawek. Jeśli wiesz już, jak dobrać okulary do swojej twarzy, a wszystkie rozmiary się sprawdzają, możesz je zamówić.

Co jeśli okulary mi nie odpowiadają?

Może się zdarzyć, że zamówione okulary nie będą idealnie pasować, nawet jeśli zgadzają się ich rozmiary, a ich stylistyka pasuje do Twojego typu urody. Czasami po prostu możesz źle czuć się w konkretnym modelu.

Jako że zakup okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych jest sporym wydatkiem, musisz już zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo finansowe. Najlepszym ubezpieczeniem na wypadek niedopasowania okularów jest wybranie sprzedawcy, które oferuje dogodne opcje sprzedaży.

Pierwszą z nich jest darmowy zwrot produktu. W ten sposób okulary możesz odesłać bez podawania przyczyny i odzyskać wpłacone środki.

Sprawdź również opcję odroczonych płatności. Jest to usługa, która pozwala Ci zamówić towar w sklepie internetowym i zapłacić za niego dopiero po 30 dniach bez żadnych odsetek. Jeśli okulary nie będą Cię zadowalać i zechcesz je zwrócić, płatność zostanie anulowana przez operatora, a Ty nie będziesz musiała czekać na zwrot pieniędzy. W ten sposób z pewnością nie kupisz kota w worku i nie zamrozisz swoich oszczędności na dłuższy czas. W Polsce takie usługi oferuje PayPo i współpracuje ze sklepami takimi jak m.in.: Answear, Born2Be, CCC, Renee oraz Moliera2.

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com