Fotografia to piękna pasja. Jeśli ją w sobie odkryjesz, w pewnym momencie uznasz, że robienie zdjęć smartfonem lub aparatem kompaktowym, już Ci nie wystarczy. Tylko jaki aparat wybrać, jeśli chcesz nauczyć się robić profesjonalne zdjęcia? Sprawdź, czym się kierować w wyborze i jaki jest najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących?

Jaki aparat wybrać na początek?

Na początku swojej przygody z fotografią nie spodziewaj się, że od razu zaczniesz robić profesjonalne zdjęcia. Nie dlatego, że nie masz talentu. Dlatego, że robienie świetnie wyglądających zdjęć o odpowiedniej ostrości, kontraście lub nasyceniu barw wymaga sporej wiedzy technicznej i biegłości w obsłudze aparatu. Musisz nauczyć się, jak ustawić ISO, czas naświetlania czy przymknięcie przysłony. 

Na początek postaw więc na prostotę urządzenia i jego walory użytkowe. Najważniejsze parametry techniczne aparatu do robienia zdjęć, które musisz wziąć pod uwagę, to rozmiar matrycy oraz wielkość pikseli To te parametry decydują o tym, jak duża będzie rozdzielczość zdjęcia. Wyraża się je liczbą ułamkową – 1/3, 1/2,5 lub 1/1,8. Im mniejsza jest ta druga liczba, tym większa jest matryca i tym lepszej jakości są zdjęcia.

Postaraj się także, aby aparat wyposażony był w zoom optyczny. Dysponując tylko cyfrowym, nie będziesz mógł robić wyraźnych zdjęć na przybliżeniu. Zoom cyfrowy jest bowiem wyłącznie powiększeniem danego fragmentu obrazu – na przybliżonym zdjęciu znajduje się tyle samo pikseli co na malutkim wycinku zdjęcia. Sprawia to, że zdjęcie jest po prostu nieostre.

Ostatnią kwestią, jaką musisz rozważyć, jest poręczność i praktyczność aparatu. Urządzenie powinno być lekkie i mieć ergonomicznie rozmieszczone przyciski. Najlepiej, jeśli wszystkie najważniejsze parametry zdjęcia (ISO, naświetlanie, przysłonę) można ustawić jednym palcem. Nie wybieraj aparatu do robienia zdjęć na podstawie wielkości ekranu podglądu – nie jest on najważniejszy, a zdjęcia i tak ogląda się na ekranie komputera lub telewizora. Zamiast tego postaw na wytrzymałość baterii oraz pozostałe istotne parametry techniczne.

TOP 5 aparatów fotograficznych dla początkujących

Jeśli chcesz profesjonalnie robić zdjęcia, musisz pozbyć się przekonania, że najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących to tzw. kompakt. Jest to model, który świetnie sprawdzi się na wakacjach, ale nie nauczysz się na nim, jak dobrze ustawiać parametry zdjęć w stosunku do pogody, oświetlenia lub zamierzonych efektów.

Najlepszy aparat na początek to bezlusterkowiec lub lustrzanka. Pierwszy z nich jest bardzo uniwersalny i łatwiejszy w obsłudze, natomiast drugi umożliwi Ci robienie profesjonalnych zdjęć nawet najtańszym i najprostszym modelem.

Zobacz nasz propozycje idealnych aparatów na początek.

1. Canon EOS M50 – ok. 2000-2500 zł z wyposażeniem

Ten aparat cechuje się relatywnie sporą rozdzielczością (24,1 MP). Jest lekki i prosty w obsłudze, a dodatkowo oferuje duże możliwości techniczne – jest nawet w stanie nagrywać filmy w jakości 4K. Poza tym ma on duży wyświetlacz, intuicyjnie umieszczone przyciski oraz jest kompatybilny z wieloma urządzeniami mobilnymi. Doskonale współpracuje z jasnymi obiektywami, dzięki czemu zachwyca ostrością kolorów.

2. Sony A6000 – ok. 2300 zł

Nie jest to co prawda najnowszy model, podobnie, jak wcześniej wspomniany Canon, ale ma dobre parametry użytkowe. Wyróżnia go matryca o wielkości 24 MP, bardzo duży zakres ISO, a także świetne parametry, jeśli chodzi o robienie zdjęć seryjnych (aż 11 klatek na sekundę). Model ten jest solidnie wykonany i umożliwia pewny chwyt. Na uwagę zasługuje także wizjer OLED, gwarantujący dużą czystość obrazu.

3. Nikon D5600 – ok. 4000 zł

Jest to jedna z najtańszych profesjonalnych lustrzanek. Jego najbardziej godnymi uwagi parametrami jest duży zakres czułości ISO (aż 25 600) i 39-punktowy system autofocusa (łatwiej złapać punkt ostrości zdjęcia). Na pochwałę zasługuje także technologia SnapBridge, dzięki której możesz przesyłać zdjęcia na smartfon lub tablet w czasie rzeczywistym.

4. Fujifilm X-T30 – ok. 3500-4000 zł

Ten mały bezlusterkowiec jest niezwykle wygodny, lekki (zaledwie 388 g) i łatwy w użytkowaniu. Dzięki rozdzielczości 26 MP i matrycy bez filtra przepustowego zdjęcia wykonane przez ten aparat cieszą oko niezwykle wiernym odwzorowaniem szczegółów. Ponadto, ze względu na precyzyjną i bardzo szybką regulację ostrości, jest to świetny aparat dla początkujących, którzy nie mają jeszcze wprawnej ręki. Dzięki elektronicznej migawce możesz natomiast wykonywać zdjęcia z prędkością 30 klatek na sekundę.

5. Canon EOS RP – ok. 4000 zł bez obiektywu

To najdroższy aparat w zestawieniu, ale też jeden z najlepszych, jeśli chodzi o parametry. Niebotycznie duży zakres ISO (do 102 400) pozwoli Ci robić zdjęcia o odpowiedniej jasności i nasyceniu barw w każdych warunkach oświetleniowych. Wrażenie robi też duża matryca o wielkości 27 MP oraz funkcja redukcji migotania, która zapobiega nienaturalnemu zabarwieniu obiektów na zdjęciu. Ten aparat do robienia zdjęć wyposażony jest również w pięciokrotny stabilizator obrazu.

Nie zwlekaj, kup korzystnie aparat przez internet

Wiemy, że profesjonalny aparat jest sporym wydatkiem i trudno się na niego zdecydować. Wybór może ułatwić Ci dostępność opcji zakupu aparatu za pomocą odroczonych płatności. Rozwiązanie to obsługiwane jest m.in. przez operatora płatności internetowych PayPo i dostępne w wielu polskich sklepach online – MediaMarkt, Media Expert lub Morele. Umożliwia ono zapłacenie za otrzymany towar dopiero po 30 dniach od jego zakupu bez żadnych dodatkowych kosztów. Dzięki temu możesz spokojnie wypróbować zakup lub kupić aparat w korzystnej cenie na promocji, która niedługo się skończy. Jeśli nie spełni on Twoich oczekiwań, to możesz go zwrócić, a płatność zostanie anulowana, więc nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z zakupem. 

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com