Wybór odpowiedniego wózka bezpośrednio wpływa na komfort i bezpieczeństwo Twojego dziecka. Jak wybrać wózek dla dziecka, żeby nie żałować? Dobór wózka jest zależny przede wszystkim od wieku malucha – gondole dla niemowlaków różnią się od spacerówek dla nieco starszych dzieci. Zakup wózka wcale nie jest taki trudny – sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Jak wybrać pierwszy wózek dla niemowlaka?

Idealny wózek dla dziecka powinien być przede wszystkim zwrotny, stabilny i wyposażony we wszystkie udogodnienia pozwalające na jazdę po różnych nawierzchniach. Istotne jest też, by wózek wyglądał nowocześnie i odpowiadał naszym preferencjom. Rodzice mają do wyboru wózki 2 w 1 i 3 w 1 różniące się konstrukcjami. Jaki wózek wybrać?

Wózki 2 w 1

Wózek dziecięcy 2 w 1 łączy w sobie gondolę i spacerówkę. W zależności od sposobu złożenia, dziecko może w nim spać lub siedzieć i podziwiać otaczający go świat. Wózek 2 w 1 będzie odpowiednim wyborem dla rodziców, którzy chcą kupić osobno wysokiej jakości fotelik samochodowy o konkretnych parametrach. Konstrukcje 2 w 1 są też z wiadomych względów tańsze niż wózki 3 w 1.

Wózki 3 w 1

Wózek 3 w 1 jest konstrukcją łączącą w sobie gondolę i spacerówkę oraz osobny fotelik samochodowy. Wybór wózka 3 w 1 będzie odpowiedni dla tych rodziców, którzy chcieliby za jednym razem skompletować całą wyprawkę do transportu dziecka. Zakup wózka 3 w 1 może być tańszy niż zakup osobno fotelika samochodowego i wózka. Trzeba się liczyć z tym, że nie będziemy mieli żadnego wyboru, jeśli chodzi o charakter fotelika i musimy się zdać na rozwiązania zastosowane przez producenta wózka.

Jaki wybrać wózek dla dziecka? Z punktu widzenia wygody i możliwości wykorzystywania jak największego zakresu funkcji bardziej opłacalny jest zakup wózka 2 w 1 i dokupienie do niego osobno fotelika samochodowego o konkretnych parametrach, ale z drugiej strony może być to rozwiązanie bardziej problematyczne i droższe.

jak wybrać wózek dla dziecka, jaki wózek wybrać dla dziecka, pierwszy wózek dziecka

Idealny wózek wielofunkcyjny

Bez względu na to, jaki wózek postanowisz wybrać, istotna jest kwestia ceny. Podczas zakupu chcemy maksymalnie zaoszczędzić, ale kwestie ekonomiczne w tym przypadku nie powinny być ważniejsze niż bezpieczeństwo i komfort dziecka. Zdecydowanie lepszym krokiem jest zakup droższego i bardziej funkcjonalnego wózka (nawet na raty lub z możliwością płatności odroczonej), niż wybór taniego modelu, który może się szybko zniszczyć. Droższy wózek wolniej się eksploatuje i w przyszłości będzie go można odsprzedać.

Wygodny i bezpieczny wózek powinien się cechować szeregiem funkcjonalności i zastosowanych rozwiązań, a wśród nich warto wymienić:

 • łatwo rozkładalny stelaż;
 • stosunkowo niską wagę;
 • pompowane koła;
 • amortyzatory i regulację zawieszenia;
 • solidne hamulce;
 • pojemną gondolę;
 • budkę chroniącą przed słońcem;
 • pojemny kosz pod wózkiem;
 • dodatkowy zestaw przeciwdeszczowy;
 • adapter do mocowania fotelika dziecięcego;
 • torbę na pieluchy i akcesoria.

Pamiętaj, że w pierwszym wózku, a ściślej mówiąc – w gondoli, dziecko będzie podróżowało od urodzenia do ok. 6. miesiąca życia, więc wybrany model musi być odpowiednio głęboki, by dziecko mogło w nim wygodnie spać i leżeć, a także obracać się i podnosić.

Jaką spacerówkę wybrać?

Po ukończeniu 6. miesiąca życia, kiedy dziecko już stabilnie siedzi, będzie potrzebowało wózka spacerowego. Rodzice, którzy zdecydowali się na wózek 2 w 1 lub 3 w 1 mogą w kilka chwil złożyć pojazd w taki sposób, by zmienił się w wygodną spacerówkę. Ważne, by wybrany model miał opuszczane oparcie, bo maluch podczas jazdy niejednokrotnie będzie potrzebował drzemki, a wtedy oparcie można pochylić i bezpiecznie przewozić śpiące dziecko.

 • Spacerówka klasyczna to wózek odpowiedni dla dzieci w wieku 6-9 miesięcy cechujący się dużymi kołami i możliwością poruszania się po trudnym terenie – mokrym, piaszczystym lub nierównym. Standardowe spacerówki mają zwykle pojemne kosze, szerokie budki i ochronną folię.
 • Spacerówka typu parasolka jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 1,5 roku lub starszych. Parasolki cechują się niską wagą (zwykle nie więcej niż 3,5 kg), mają mniejsze koła, najczęściej piankowe i są przeznaczone do poruszania się po równej, suchej nawierzchni, a przede wszystkim na krótszych dystansach.

Jaki kupić wózek dla dziecka, żeby móc z nim wygodnie chodzić? Tradycyjny wózek spacerowy będzie odpowiedni dla rodziców mieszkających poza miastem lub chodzących często na spacery w lesie czy parku, natomiast parasolka będzie lepsza do przestrzeni miejskiej i do krótkich przechadzek.

Sprawdź także, jak  dobrać odpowiedni rower dla dziecka.

Gdzie kupić wózek dla dziecka?

Wózek dla dziecka najłatwiej i najwygodniej kupić przez internet, ale zrozumiałe jest, że tak ważnego sprzętu nie da się wybrać w „ciemno”, bez wypróbowania i dokładnego obejrzenia. Dlatego też najlepszą opcją jest zakup z PayPo. Dzięki PayPo możesz sprawdzić swoje zamówienie, przetestować wózek  i zapłacić nawet za 30 dni bez dodatkowych kosztów lub w 4 wygodnych ratach. PayPo pozwala Ci korzystać z najlepszych okazji i zadbać o swoją płynność finansową, co w okresie zwiększonych wydatków związanych z kompletowaniem wyprawki dla dzieci jest szczególnie ważne.

Wózek dla dziecka musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim bezpieczny i solidnie wykonany. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź oferty różnych marek i porównaj funkcje. Kupuj wygodnie i bezpiecznie z PayPo. Listę dostępnych sklepów znajdziesz tutaj: https://paypo.pl/p/dostepnesklepy/. 

 

Źródło zdjęcia głównego: unsplash.com