Którą konsolę do gier kupić? PlayStation 4, Nintendo Switch, PlayStation 5, a może Xbox Series X? Czy różnią się poszczególne urządzenia, jakie są ich wady i zalety? Która konsola sprzedaje się najlepiej? Sprawdź nasze porównanie czterech najpopularniejszych urządzeń i kup mądrze.

Konsola do gier to kosztowny sprzęt – za najprostsze urządzenia trzeba zapłacić minimum 1400 zł, ale na rynku są też konsole kosztujące nawet kilka tysięcy złotych. Czy warto płacić więcej, czy jednak lepiej oszczędzić? Zobacz podsumowanie najpopularniejszych modeli.

PlayStation 4 Slim i PS4 PRO

Konsole PlayStation mają wielu zwolenników i są jednocześnie najpopularniejszymi urządzeniami tego typu. Standardowe PlayStation 4 i PlayStation 4 Slim różnią się tylko stylistyką – mają inne rozmiary, a wersja Slim jest oszczędniejsza pod względem zużycia energii. W ofercie urządzeń czwartej generacji niemalże równą popularnością cieszą się PlayStation 4 Slim i PS4 PRO.

Wersja Slim jest przeznaczona dla osób, które chcą się cieszyć maksymalną wydajnością i ciekawą stylistyką. Konsola PlayStation 4 Slim jest odchudzoną wersją pierwowzoru PS4, ale nie ustępuje jej pod względem technologicznym. Sprzęt zużywa stosunkowo mało energii (aż 35% mniej w stosunku do poprzedniej generacji), dysponuje kontrolerem Dual Shock 4 wzbogaconym o świetlny wskaźnik i jest dostępna w wersjach z dyskami twardymi o pojemności 500 GB lub 1 TB.

Konsola do gier PlayStation 4 PRO jest utrzymana w podobnej stylistyce co wersja Slim, ale ma zdecydowanie większe rozmiary i wagę, a dodatkowo jest przeznaczona dla bardziej doświadczonych graczy. Wśród wyróżników tej wersji konsoli warto wymienić większą liczbę złączy, wyższe taktowanie procesora (2,1 GHz) oraz zwiększoną przepustowość pamięci. W przypadku PS4 PRO mocniejsza jest też karta graficzna. Ta konsola oferuje więcej klatek na sekundę i większość rozdzielczość (4K). Podczas gry na konsoli PlayStation 4 PRO można doświadczać lepszych efektów wizualnych związanych z wyświetlaniem roślinności czy żywiołów i większej liczby szczegółów. Jedynymi zauważalnymi wadami i jednocześnie różnicami na minus w stosunku do wersji PS4 Slim jest większy pobór prądu oraz brak napędu Blu-ray UHD.

Sprawdź również, jak wybrać telefon i nie przepłacić? Ranking smartfonów do 1500 złotych.

PlayStation 5 – konsola nowej generacji

Konsola PlayStation 5 to najnowocześniejsza odsłona konsoli Sony i obecnie najdroższa konstrukcja tej marki. Na PS5 można grać w gry przeznaczone na PS4, ale też w nowe produkcje, które dopiero powstają z myślą o urządzaniach 5. generacji. Konsola PlayStation 5 dysponuje procesorem AMD z 8. rdzeniami i 16 wątkami, profesjonalną kartą graficzną AMD i dużą mocą obliczeniową. Urządzenie zostało wyposażone w szybki dysk SSD o pojemności 825 GB, 16 GB pamięci RAM, Blue-Ray UHD i wideo w rozdzielczości 4K, a nawet 8K. Urządzenie ma zdecydowanie lepsze parametry niż PS4 Slim i PS4 PRO.

playstation 5, konsola

PlayStation 5

Konsola Xbox Series X

Konsola Xbox Series X od Microsoftu jest bardzo wydajna i jednocześnie stosunkowo korzystna cenowo, a na pewno tańsza niż złożenie samodzielnie specjalnego komputera do gier. Konsola Xbox Series X kosztuje około 2300 zł, więc jest zdecydowanie tańsza niż PlayStation 5, a cechuje się podobnymi parametrami: napędem 4K UHD, pamięcią RAM 16 GB, a nawet nieco większym dyskiem SSD i takim samym procesorem technologicznym 7 nm. Konsole Xbox cechują się wyższym taktowaniem procesora niż PS5 (3,8 GHz), kartą graficzną o większej liczbie jednostek obliczeniowych, nieco większą mocą obliczeniową i nieznacznie niższą wagą.

Sprawdź również, jaki telewizor kupić i oszczędzić.

Nintendo Switch – dla najmłodszych

Konsola do gier Nintendo Switch jest polecana szczególnie dla początkujących użytkowników, również dla najmłodszych. Nintendo Switch umożliwia grę na telewizorze. Konsola ma zdecydowanie niższe parametry techniczne niż PS4, PS5 czy Xbox Series X, a więc jest skierowana głównie do mniej wymagających użytkowników. Na te urządzenia powstało mnóstwo serii gier cieszących się od lat ogromnym powodzeniem, a istotną zaletą konsoli Nintendo jest fakt, że jej producent ma wyłączność na kontynuowanie wielu kultowych serii. Konsola Nintendo Switch jest mniej zaawansowana technologicznie od urządzeń Sony czy Microsoft, ale za to ma wiele ciekawych rozwiązań, między innymi wyjątkową mobilność, co różni ją od konsol telewizyjnych, takich jak PS czy Xbox. Nintendo Switch można wykorzystywać w trybie mobilnym, telewizyjnym i stołowym, aczkolwiek bez możliwości obsługi obrazu 4K.

Sprawdź również, jak wybrać dobry aparat fotograficzny. Porady dla początkujących.

Gdzie kupić konsolę?

Konsolę do gier najlepiej zamówić w sprawdzonym sklepie internetowym gwarantującym wysoką jakość obsługi, bezpieczną wysyłkę i wsparcie techniczne, takim jak Media Expert albo RTV Euro AGD. W tych sklepach możesz zrobić zakupy z PayPo już teraz albo korzystając z najlepszej sezonowej okazji lub wyprzedaży. Z PayPo kupujesz zawsze wtedy, kiedy jest to dla ciebie wygodne, a płacisz nawet za 30 dni bez dodatkowych kosztów lub w 4 wygodnych ratach. 

Mimo iż najwięksi producenci konsol do gier prześcigają się ze sobą w oferowaniu coraz to nowych technologii i starają się zbliżyć do siebie pod względem funkcjonalności, to między urządzeniami nadal są znaczne różnice. Zanim kupisz konsolę, dokładnie porównaj parametry różnych modeli. Kupuj bezpiecznie i wygodnie z PayPo.